Technika Pomodoro. Częste przerwy rewolucjonizują produktywność w pracy. Jak to działa?

Współczesne tempo pracy często wymaga maksymalnego skupienia, a jednocześnie bycia wielozdaniowym. Czy da się działać tak, żeby zoptymalizować czas wykonywanej pracy, a jednocześnie utrzymać jej wysoką jakość? Tak. Może w tym pomóc technika Pomodoro.

Publikacja: 25.09.2023 14:12

Technika Pomodoro, czyli planowanie czasu pracy z głową.

Technika Pomodoro, czyli planowanie czasu pracy z głową.

Foto: East News

Technika Pomodoro jest jednym ze sposobów na maksymalne zwiększenie efektywności. Została wynaleziona w latach 80. przez studenta Francesca Cirillo, który chciał lepiej zarządzać czasem. Miał ogromne problemy z koncentracją i nauką do egzaminów. Jak na Włocha przystało, rozwiązania postanowił poszukać w kuchni. Do opracowania techniki zainspirował go kuchenny czasomierz w kształcie pomidora, który błyskawicznie stał się jego sprzymierzeńcem – stąd też nazwa Pomodoro. Kluczowe w tej technice są interwały. Na czym dokładnie polega technika Pomodoro?

Czytaj więcej

Dlaczego na nic nie mam siły? Z tych ustaleń naukowców warto skorzystać

Technika Pomodoro: planuj z głową

Dzień pracy należy rozpocząć od dokładnego zaplanowania zadań do wykonania – tym samym dzielimy go na precyzyjnie odmierzane interwały. Co ważne, nieodłączną częścią przygotowywanego przez nas planu jest odpoczynek, dzięki któremu łatwiej można uniknąć przemęczenia i wypalenia.

By móc praktykować tę technikę, należy przygotować czasomierz (manualny lub ten w telefonie), stworzyć listę zadań do wykonania na cały dzień i posortować je w kolejności od najważniejszego do najmniej istotnego. Te, które składają się z kilku etapów i wymagają od nas więcej działań, należy „rozdrobnić” na mniejsze czynności. Niezwykle ważne jest podzielenie poszczególnych działań w taki sposób, aby każde z nich było możliwe do wykonania w 25 minut (na przykład zrobienie researchu do artykułu, wykonanie telefonu do kontrahenta, uporządkowanie dokumentacji w folderach).

Szczegółowa instrukcja techniki Pomodoro

1. Zrób listę zadań do wykonania w ciągu danego dnia i wybierz jeden punkt do realizacji.

2. Nastaw minutnik na 25 minut i pracuj nad zadaniem w wyznaczonym czasem.

3. Gdy minutnik zadzwoni, zaznacz ptaszkiem na kartce jeden przepracowany interwał.

4. Po każdej sesji pracy zrób sobie 5 minut przerwy.

5. Po czwartej sesji zrób dłuższą przerwę – 15 do 30 minut.

6. Wyzeruj minutnik i zacznij od początku.

Co jeśli nie uda się zrealizować wyznaczonego celu w 25 minut? Wystarczy dopisać kolejne czynności do listy. Każda pięciominutowa przerwa po jednej sesji ma na celu zminimalizować ryzyko zatracenia stanu skupienia – to idealny czas na krótką przechadzkę, medytację lub zrobienie sobie kawy. Po każdych czterech sesjach przychodzi czas na dłuższą regenerację w postaci posiłku, rozmowy lub spaceru.

Częste przerwy w pracy utrzymują koncentrację

TDziałanie techniki Pomodoro jest udowodnione naukowo: badania przeprowadzone w 2010 roku na Uniwersytecie Illions Urbana Chmaign wykazały, że krótkie i częste przerwy w trakcie pracy utrzymują koncentrację, a podzielenie zadań na mniejsze części znacznie zwiększa naszą czujność i produktywność. Ciekawostką jest również studium przypadku nad techniką Pomodoro przeprowadzone przez Chrisa Winfielda, przedsiębiorcę, pisarza i trenera. Wykazał on, że ten sposób podziału zadań umożliwił mu wykonanie 40 godzin pracy w 16,7 godziny.

Nie zapominajmy, że w tej technice niezwykle ważne jest, aby w trakcie interwału nie pozwolić sobie na rozpraszanie się wiadomościami z mediów społecznościowych, przychodzącymi na skrzynkę mailami czy telefonami. Pewne sprawy mogą poczekać, a dzięki trzymaniu się zasad powyższej techniki czas może stać się największym sprzymierzeńcem.

Psychologia
Jak się mądrze spierać, żeby się nie kłócić? „Nie jest dobrze, gdy ktoś cały czas odpuszcza”
Psychologia
Zweryfikowano mity o tym, jak wygląda stan zakochania u kobiet i mężczyzn. Co się okazało?
Psychologia
Badanie pokazało, że jest coś, co cieszy bardziej niż podwyżka. Zaskoczenie?
Psychologia
Aimee Lou Wood: niedoskonałości to jej atut. Ekspertka o potędze samoakceptacji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Psychologia
Teoria niebieskiego umysłu. Oto, jak działa na człowieka przebywanie nad wodą