Do tej pory badania nad aktywnością fizyczną skupiały się na tym, jak długo ktoś ćwiczył lub ile spalił kalorii. Zespół naukowców z trzech amerykańskich uczelni postanowił podejść do tematu w nieco inny sposób. Choć badania pokazują, że aktywność fizyczna podejmowana w wolnym czasie, taka jak bieganie, joga czy jazda na rowerze, koreluje z lepszymi wynikami w zakresie zdrowia psychicznego, korzyści nie są takie same. Według badaczy wiele zależy od środowiska oraz okoliczności, które towarzyszyły danej aktywności. Wyniki badania zostały opublikowane w Medicine & Science in Sports & Exercise.
Ćwiczenia a zdrowie psychiczne. Jak wyglądało badanie?
Patrick O’Connor, profesor w Katedrze Kinezjologii w Mary Frances Early College of Education University of Georgia i jeden z autorów badania przyznał, że do tej pory „dawka ćwiczeń była dominującym sposobem, w jaki naukowcy próbowali zrozumieć, jak aktywność fizyczna może wpływać na zdrowie psychiczne, często ignorując, czy te minuty były spędzone na ćwiczeniach z przyjacielem, czy w ramach gry”.
Aby sprawdzić, w jaki sposób aktywność fizyczna może wpływać na nasze samopoczucie psychiczne, zespół przeanalizował trzy rodzaje badań. Pierwszą grupę stanowiły szeroko zakrojone badania epidemiologiczne poświęcone wzorcom zdrowotnym w populacjach. Druga grupa obejmowała randomizowane badania kontrolowane, w których niektóre grupy wykonywały ćwiczenia fizyczne, a inne nie, zaś trzecia – badania poświęcone czynnikom kontekstowym związanym z aktywnością fizyczną.
Wpływ aktywności na samopoczucie nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać
Do jakich wniosków doszli naukowcy? Wiele badań faktycznie wykazało, że osoby, które regularnie podejmują aktywność w czasie wolnym, mają niższy poziom depresji i lęku. Zespół zauważył jednak, że nie chodzi o aktywności związane z pracą, aktywnym dojazdem do pracy lub czynnościami wykonywanymi w domu (np. sprzątaniem). W tym przypadku dowody potwierdzające związek między zdrowiem psychicznym a ruchem były niewystarczające.
Liczne randomizowane badania kontrolowane również wykazały, że regularne ćwiczenia poprawiają zdrowie psychiczne, zwłaszcza u osób cierpiących na zaburzenia na tym tle. Minusem badań było to, że zazwyczaj opierały się na małych i jednorodnych próbach oraz obejmowały krótki okres. Co za tym idzie, ich wyników prawdopodobnie nie da się uogólnić i odnieść do większych grup. Co więcej, te same badania wykazały, że u osób, które nie cierpiały na zaburzenia, średni wpływ ćwiczeń na zdrowie psychiczne był raczej niewielki.