Lęki nasze powszednie, czyli czego boimy się w pracy

Lęk to słowo, bez którego trudno obyć się w dyskusji na temat kondycji psychicznej społeczeństwa. Zwłaszcza w kontekście miejsca pracy coraz częściej mówi się o sytuacjach, które mogą wywoływać chroniczny stres czy wypalenie. Czego zatem najbardziej boimy się w pracy?

Publikacja: 11.10.2023 17:28

Czego najbardziej boimy się w pracy?

Czego najbardziej boimy się w pracy?

Foto: Adobe Stock

Ponad 30 proc. Polaków mierzy się z zaburzeniami lękowymi. I choć od codzienne lęki nie są jednoznaczne z zaburzeniami, to mogą skutecznie utrudnić wykonywanie obowiązków, a nieuświadomione generować ryzyko wpadnięcia w spiralę stresu.

Najpopularniejsze lęki, które wpływają na  samopoczucie

Jak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez serwis InterviewMe, aż 47 proc. Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego, a 58 proc. uważa, że problemy natury psychicznej wpływają na ich karierę.

Jeden z najczęstszych lęków – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej – to strach przed oceną. Aż 39 proc. Polaków obawia się bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa. Bywa on na tyle paraliżujący, że swoje zaplanowane działania pracownik zaczyna postrzegać przez pryzmat potencjalnej porażki i bywa na tyle paraliżujący, że niektórzy poddają się już na wstępie, przed podjęciem pracy nad jakimś projektem. Wszystko dlatego, że koszt emocjonalny okazuje się zbyt wysoki.

Innym, dość niepokojącym w kontekście pracy, lękiem jest ten przed popełnieniem błędu – odczuwa go ponad 60 proc. ankietowanych. I choć mylić się jest rzeczą ludzką, być może warto zastanowić się, skąd bierze się fobia przed pomyłką w pracy. Jej źródła można szukać w innym, stale towarzyszącym Polakom lęku przed zwolnieniem z pracy – tego boi się aż 35 proc. ankietowanych. Co gorsza, badania pokazują, że już sam lęk przed popełnieniem błędu zwiększa szansę na niepowodzenie - chroniczny stres powoduje, że organizm wytwarza duże ilości kortyzolu i noradrenaliny, które zakłócają płynne działanie mechanizmów neuronalnych, takich jak np. uczenie się czy zapamiętywanie.

Czytaj więcej

Wypalenie zawodowe. Nieoczywiste sygnały od ciała, na które warto zwrócić uwagę

Dlaczego wstydzimy się lęków?

Danymi płynącymi z powyższego badania, które skłaniają do refleksji, są te dotyczące wstydu przed przyznaniem się do lęków w miejscu pracy. Jedynie 33 proc. respondentów zmagających się z lękami i fobiami dostaje w pracy wystarczające wsparcie i jest w stanie przyznać się do swoich problemów. Gdzie szukać przyczyny tego stanu rzeczy? Z badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup w pierwszym kwartale tego roku wynika, iż co trzeci polski pracodawca skarży się, że trudno jest znaleźć pracowników odpornych na stres, z umiejętnością adaptacji, analizy i krytycznego myślenia. Nic więc dziwnego, że pracownicy tak często mają problem z przyznaniem się do stresu, który odczuwają w miejscu pracy.

Ponad 30 proc. Polaków mierzy się z zaburzeniami lękowymi. I choć od codzienne lęki nie są jednoznaczne z zaburzeniami, to mogą skutecznie utrudnić wykonywanie obowiązków, a nieuświadomione generować ryzyko wpadnięcia w spiralę stresu.

Najpopularniejsze lęki, które wpływają na  samopoczucie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Psychologia
Dlaczego ludzie zostają w domach podczas powodzi mimo ostrzeżeń? Psycholog tłumaczy
Psychologia
Pary świadomie rezygnujące z dzietności ryzykują rozpad związku? Psycholog wyjaśnia
Psychologia
Social Battery - dotkliwy rodzaj wyczerpania emocjonalnego. Na czym polega?
Psychologia
Oto jedyna rzecz, w którą naprawdę warto inwestować. "Nie ulega habituacji"
Psychologia
Docenianie codzienności poprawia jakość życia. Cenne rady psychologa