Ponad 30 proc. Polaków mierzy się z zaburzeniami lękowymi. I choć od codzienne lęki nie są jednoznaczne z zaburzeniami, to mogą skutecznie utrudnić wykonywanie obowiązków, a nieuświadomione generować ryzyko wpadnięcia w spiralę stresu.
Najpopularniejsze lęki, które wpływają na samopoczucie
Jak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez serwis InterviewMe, aż 47 proc. Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego, a 58 proc. uważa, że problemy natury psychicznej wpływają na ich karierę.
Jeden z najczęstszych lęków – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej – to strach przed oceną. Aż 39 proc. Polaków obawia się bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa. Bywa on na tyle paraliżujący, że swoje zaplanowane działania pracownik zaczyna postrzegać przez pryzmat potencjalnej porażki i bywa na tyle paraliżujący, że niektórzy poddają się już na wstępie, przed podjęciem pracy nad jakimś projektem. Wszystko dlatego, że koszt emocjonalny okazuje się zbyt wysoki.
Innym, dość niepokojącym w kontekście pracy, lękiem jest ten przed popełnieniem błędu – odczuwa go ponad 60 proc. ankietowanych. I choć mylić się jest rzeczą ludzką, być może warto zastanowić się, skąd bierze się fobia przed pomyłką w pracy. Jej źródła można szukać w innym, stale towarzyszącym Polakom lęku przed zwolnieniem z pracy – tego boi się aż 35 proc. ankietowanych. Co gorsza, badania pokazują, że już sam lęk przed popełnieniem błędu zwiększa szansę na niepowodzenie - chroniczny stres powoduje, że organizm wytwarza duże ilości kortyzolu i noradrenaliny, które zakłócają płynne działanie mechanizmów neuronalnych, takich jak np. uczenie się czy zapamiętywanie.
Czytaj więcej
Aż 75 proc. Polaków odczuwa wzrost stresu w codziennym życiu. Przewlekły stres może wiązać się z wypaleniem zawodowym. Jakie sygnały wysyłane przez ciało mogą być oznaką syndromu wypalenia zawodowego?