Aktualizacja: 21.11.2024 12:56 Publikacja: 02.09.2023 17:21
Książkę wydało w Polsce wydawnictwo Czarne.
Foto: materiały prasowe
Na potęgę wydaje się dzisiaj i wznawia nie tylko współczesną literaturę zagraniczną, ale też klasykę i mniej znanych twórców z różnych stron świata. Wydawnictwo Poznańskie ma swoją Serię Dzieł Pisarzy Skandynawskich, mała oficyna ArtRage ma linię Cymelia, w której przypomina zapomniane klasyki (np. „Planetę małp” Pierre'a Boulle’a), a Wydawnictwo Czarne rozpoczęło Cykl Opowiadań Amerykańskich. Pięknie przy tym zilustrowanych tamtejszym malarstwem, nadając zebranym w tomach prozom wizualny kontekst.
7 maja br. mija 20 rocznica śmierci reportera wojennego Waldemara Milewicza. Jego historia zainspirowała Wiesławę Sujkowską, autorkę tekstu granego na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.
Kim była Donna Summer, artystka, bez której trudno wyobrazić sobie muzykę pop przełomu lat 70. i 80.? O tym opowiada film dokumentalny „Love to Love You: Donna Summer” w reżyserii Rogera Rossa Williamsa, zdobywcy Oscara i nagrody Emmy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Chłopki” Sulimy i Piaseckiego o m.in. skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich to świetny komentarz do wpisów Leszka Millera na platformie X o Ukraińcach. Rzecz dzieje się w firmie o tradycjach z 1672 i Wołynia. Dwa lata później niż w serialu „1670".
„To dla Pani ta cisza” uznana przez noblistę Mario Vargasa Llosę za ostatnią jego powieść łączy wątek sławy, talentu i miłości z utopią o zasypaniu narodowych podziałów.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
„Substancja” daje do myślenia, jak każda okrutna baśń.
Dostojewski zawiera w sobie rosyjski paradoks – zarówno wielką kulturę, jak i łatwość zachwytu nad wrażliwą duszą szalonego zbrodniarza z siekierą i relatywizowania zła dokonywanego w imię sprawy.
Debatujący nad rolą Oleńki w „Potopie” twierdzili, że Małgorzata ma zbyt harde spojrzenie, a Oleńka to przecież wcielenie delikatności. Braunek uważała, że Billewiczówna jest osobą hardą i mocną, wbrew opiniom czytelników Sienkiewicza. Ona ją tak widzi i taką zagra.
19 października 2017 roku teleskop Pan-STARRS z Obserwatorium Haleakalā na Hawajach zarejestrował najprawdopodobniej pierwszy obiekt międzygwiezdny, który zagościł w naszym systemie planetarnym.
Sprawiedliwe, dobrze zważone plotki – tym są dla mnie opowiadania Boccaccia. Czasami to równanie wypełnić może celna riposta, innym razem – zjadliwa inwektywa. Bywa, że i skrupulatnie, precyzyjnie odmierzona zemsta. Ale te jego proporcjonalne nowiny za każdym razem zaprowadzają porządek, przywracają jakąś utraconą, a niezbędną do życia harmonię.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas