Lisa Gansky: Świat zmienia się szybciej niż jesteśmy w stanie się uczyć

Lisa Gansky, amerykańska pionierka internetu, przedsiębiorczyni i myślicielka podzieliła się z nami swoją definicją zaufania: „Zaufanie to umowa społeczna, rodzaj porozumienia lub wzajemne oczekiwania”. Według niej, technologia nie daje wszystkich odpowiedzi i rozwiązań, aby zaradzić globalnemu kryzysowi zaufania, ale może być częścią tego rozwiązania.

Publikacja: 03.09.2023 18:55

ReImagine TALKS: Rozmowa z Lisą Gansky

ReImagine TALKS: Rozmowa z Lisą Gansky

Foto: materiały prasowe

Lisa Gansky jest przedsiębiorczynią, a jej wizja doprowadziła do stworzenia pionierskich rozwiązań w sferze e-commerce już w 1993. Jest współzałożycielką i dyrektorką generalną Global Network Navigator (GNN), pierwszej komercyjnej witryny internetowej, która została przejęta przez America Online (AOL) w 1995 roku. Jest również autorką kilku książek, w tym The Mesh: Why the Future of Business is Sharing, opublikowanej w 2010 r., która nadal uważana jest za pozycję, która stworzyła podwaliny ekonomii współdzielenia. Jej książka na temat zaufania miała kluczowe znaczenie dla nowego spojrzenia na modele biznesowe ery cyfrowej.

Czytaj więcej

Rebecca Henderson: Kapitalizm jest fantastycznym sługą, ale kiepskim panem

Lisa Gansky w Relmagine TALKS

W wywiadzie udzielonym w trzecim odcinku serii podcastów ReImagine TALKS, autorka książki „Radical Trust: How blockchain liberates the Next Economy” wyraża przekonanie, że „świat zmienia się szybciej, niż jesteśmy w stanie się uczyć”. „Pomysł wykorzystania technologii do zaangażowania większej liczby osób i skalowania dobrych pomysłów jest fantastyczny. Problem polega na tym, że społeczeństwo zmienia się szybciej niż organizacje zarządzające”. „W przypadku zaufania, dodaje, jesteśmy na wczesnym etapie, ale jestem optymistą, że technologia blockchain może być w tym bardzo pomocna, ponieważ jest w rzeczywistości zaprojektowana do skalowania w sposób lokalny. Jest to zdecentralizowana platforma technologiczna, która jest bardzo neutralna, i może przyjmować wymiar dostosowany do lokalnego otoczenia. Może się sprawdzić w wielu różnych zastosowaniach i miejscach”. W wywiadzie przedsiębiorczyni wyraża opinię, że “nowe technologie, jak blockchain, nie są jeszcze gotowe", aby odpowiedzieć na wyzwanie budowania nowych form zaufania we współczesnym społeczeństwie.

Lisa Gansky: "Im bardziej robi się gorąco, tym łatwiej nam o odwagę”

Gansky uważa, że „jesteśmy w punkcie zwrotnym pomiędzy „już niemożliwym”, ponieważ świat nie jest już taki jak kiedyś i „jeszcze niegotowym”, ponieważ nie jest jeszcze tym, czym będzie w najbliższej przyszłości; „jest to ekscytujące, ale wiele osób jest zaniepokojonych”. Świat zmienia się tak szybko, że naprawdę nie wiemy, co będzie dalej, a w tej sytuacji „mamy dwie opcje: możemy się obawiać lub wykazywać zainteresowanie”. Pionierka Internetu rzuca nam wyzwanie, abyśmy byli raczej ciekawi i wyrażali pełne nadziei przekonanie: „Im bardziej robi się gorąco, tym łatwiej nam o odwagę”.

Czytaj więcej

Prof. Castells: Media społecznościowe, zamiast stanowić elektroniczną agorę, stają się polem walki

Redefinicje Relmagine TALKS

Redefiniujemy zaufanie to kolejny odcinek ReImagine TALKS, serii podcastów uruchomionej przez think tank Re-Imagine Europa wraz z wiodącymi partnerami medialnymi, w których biorą udział jedni z najbardziej innowacyjnych, wpływowych i oryginalnych myślicieli naszych czasów, kwestionując konwencjonalne myślenie i na nowo definiując koncepcje, patrząc z zaskakujących, współczesnych perspektyw. Gospodarzami serii są Erika Stäel von Holstein i Luca de Biase; odpowiednio dyrektor generalny i dyrektor ds. badań RIE. Po pierwszych dwóch odcinkach, Redefiniujemy kapitalizm z profesor Rebeccą Henderson z Harvard Business School i Redefiniujemy władzę z profesorem Uniwersytetu Południowej Kalifornii i byłym hiszpańskim ministrem profesorem Manuelem Castellsem, zaprezentowany zostanie wywiad o tym, jak na nowo zdefiniować etykę z ekspertem ds. etyki i technologii profesorem Jeroenem van der Hovenem.

Serię podcastów można obejrzeć lub pobrać na: Youtube, Spotify, Apple Podcast i Amazon Music.

Rozwój
Natalia Gębska: Kariera w IT nie wymaga specjalistycznego wykształcenia ani predyspozycji
Rozwój
Slow productivity. Na czym polega modna strategia "leniwego" zarządzania czasem?
Rozwój
Jak zrobić porządki w firmie i głowie? Trenerka cyfrowej organizacji biznesu radzi
Rozwój
Upskilling: podnoszenie własnych kompetencji w zgodzie ze sobą
Rozwój
Chat GPT pisze esej: czy dostałby się na studia?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?