TEDxWarsawWomen 2024 już 22 listopada. Kto wystąpi w roli mówców?

Jubileuszowa 10 edycja TEDxWarsawWomen odbędzie się w najbliższy piątek, w Multikinie w Złotych Tarasach w Warszawie, przy ulicy Złotej 59. Oto, co znajdzie się w programie wydarzenia.

Downshifting: świadome spowolnienie tempa pracy. Komu potrzebna taka strategia?

Czy niższe stanowisko i związane z nim mniejsze zarobki mogą okazać się bardziej zbawienne dla życia rodzinnego niż awans i nadmiar obowiązków? Jakie korzyści niesie ze sobą zjawisko zwane downshifting? Ekspertka wyjaśnia.

Kuratorka 10. edycji TEDxWarsawWomen: Nie trzeba lecieć na księżyc, żeby zmienić świat wokół nas

- Historie przedstawiane podczas wystąpień TEDx pokazują słuchaczom, że warto działać, czerpać inspiracje od innych osób. Czasami wystarczy posłuchać opowieści zwykłej-niezwykłej osoby z sąsiedztwa – mówi Ewa Turek, kuratorka 10. edycji TEDxWarsawWomen.

Siostrzeństwo w biznesie okiem ekspertek. Prawda czystych intencji czy piękny fałsz?

Badania pokazują, że idea siostrzeństwa w biznesie jest w Polsce wciąż mało znana. Słyszało o niej zaledwie 27 proc. badanych, a 10 proc. dostrzega jej przejawy w swoim życiu. Coraz więcej biznesowych środowisk kobiecych nazywa jednak siebie „siostrami w biznesie”. Co to znaczy?

Agnieszka Rysz-Zahradniczek: W biznesie nikt nie powinien odchodzić od stołu przegrany

- Wierzę w partnerstwo pomiędzy członkami zespołu i liderami. Moja filozofia przywództwa koncentruje się na rozwoju ludzi, celebrowaniu ich sukcesów oraz wspieraniu ich ścieżek zawodowych - mówi Agnieszka Rysz-Zahradniczek, mentorka EMCC w Fundacji Liderek Biznesu.

Idąc na urlop, w autoresponderze lepiej nie pisać o ograniczonym kontakcie. Dlaczego?

Przerwanie obowiązków służbowych przed wakacjami nie zawsze jest możliwe z dnia na dzień. Jak skutecznie przygotować się do urlopu, aby odpoczynek był udany, a zadania właściwie rozdystrybuowane? Praktyczne rady od specjalistki HR.

Toksyczna pozytywność. Na czym polega pułapka nadmiernego optymizmu w życiu i biznesie?

"Nikt nie zrobi tego lepiej niż ty! Kolejny milion w prognozie finansowej na nowy rok? Dacie radę, jesteście najlepsi!". Czy nadmierny optymizm w kwestii oczekiwań wobec zespołu może być zgubny? Ekspertka wyjaśnia, czym jest toxic positivity.

Natalia Gębska: Kariera w IT nie wymaga specjalistycznego wykształcenia ani predyspozycji

- Automatyzacja rutynowych zadań w IT za sprawą AI w teorii powinna prowadzić do ograniczania liczby pracowników, a mamy jednak sytuację, w której prowadzi do powstania nowych możliwości zatrudnienia - mówi Natalia Gębska z Centralnego Ośrodka Informatyki.

Slow productivity. Na czym polega modna strategia "leniwego" zarządzania czasem?

Mniejszy stres, charakterystyczny dla slow productivity, oraz dbałość o dobrostan psychiczny i fizyczny przeciwdziałają wypaleniu zawodowemu, które jest dzisiaj wyzwaniem dla współczesnych organizacji – mówi dr Katarzyna Kulig-Moskwa.

Jak zrobić porządki w firmie i głowie? Trenerka cyfrowej organizacji biznesu radzi

Sprytnymi patentami, dobrymi pomysłami oraz wdrażaniem prostych systemów na to, żeby się nie pogubić w biznesie, w kilka miesięcy możemy zacząć działać inaczej – przekonuje trenerka cyfrowej organizacji biznesu i ekspertka w "odgracaniu" firmowych komputerów.

Upskilling: podnoszenie własnych kompetencji w zgodzie ze sobą

Popularny na YouTube Kanał Go4IT przedstawia historie osób, które wykonując dany zawód aktywnie poszukiwały ciekawych zajęć, co z czasem pozwoliło im na całkowitą zmianę branży, z jednoczesnym wykorzystaniem już posiadanych umiejętności i kompetencji.

Chat GPT pisze esej: czy dostałby się na studia?

Recenzenci są zgodni co do tego, że stworzone przy pomocy AI teksty cechuje przewidywalność, schematyczność, poprawność polityczna, liczne powtórzenia i ..brak błędów. – Naturalną pokusą każdego wykładowcy akademickiego jest sprawdzenie, jak na jego zajęciach wypadłby Chat GPT – przyznaje dr Zarzycki, prorektor ds.dydaktycznych w Collegium Civitas.

Korzystna zmiana nie musi być drastyczna. Christophe Fauré i jego sposoby na tchnięcie życia w życie

Magazyn "Madame Figaro" przytacza teorię francuskiego psychiatry, zgodnie z którą istnieją cztery rodzaje działania wprowadzające w życiu pozytywną zmianę.

Aleksandra Lemańska o stawianiu granic: Moje potrzeby nie są gorsze, ani mniej ważne od potrzeb wszystkich innych ludzi

„Moja wewnętrzna Zosiu Samosiu, fajnie, że jesteś, ale chcę przyspieszyć mój proces podejmowania decyzji i dalszego rozwoju, dlatego tym razem poproszę kogoś o pomoc. I nie ma w tym nic złego” – tak Aleksandra Lemańska, analityk transakcyjny, konsultant HR i trener, zachęca do poradzenia sobie z naszą często źle pojętą samodzielnością. Zarówno w życiu osobistym, jak i w biznesie.

Katarzyna Blachowicz: "Reskilling to klucz do sukcesu kobiet w branży IT"

O szansach i możliwościach kobiet w branży nowych technologii mówi wicedyrektorka Centralnego Ośrodka Informatyki, inicjatorka programu mentoringowego „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci.”

"Nowa Ty w IT. Profesjonalizm nie ma płci". Program z solidną dawką wiedzy i wsparcia

Centralny Ośrodek Informatyki ogłosił zakończenie pierwszej edycja programu edukacyjno-mentoringowego, który ma zachęcać osoby myślące o przebranżowieniu się do rozpoczęcia kariery w branży nowych technologii.

Nowe prawo ojców do urlopów rodzicielskich. Matki mogą na nim dużo zyskać

"Urlop rodzicielski został poszerzony o dziewięć tygodni i każdy z rodziców ma swoich dziewięć nietransferowalnych tygodni. W przypadku ojców to jest totalna rewolucja, semantyka jest zupełnie inna niż do tej pory. To bardzo zmienia sposób rozmowy między partnerami", tłumaczy Karolina Andrian, aktywistka działająca na rzecz kobiet i równouprawnienia płci.

Przepraszanie za spóźnienie jest w złym tonie. Katarzyna Urbańska o etykiecie w biznesie i codzienności

Myślę, że wzajemny szacunek jest czymś, co na starcie pomoże wejść w zasady savoir-vivre’u, bo reguły, które stosujemy w biznesie, to tylko dodatek do elementarnych zachowań społecznych - mówi Katarzyna Urbańska, która prowadzi szkolenia z etykiety.