Kuratorka 10. edycji TEDxWarsawWomen: Nie trzeba lecieć na księżyc, żeby zmienić świat wokół nas

- Historie przedstawiane podczas wystąpień TEDx pokazują słuchaczom, że warto działać, czerpać inspiracje od innych osób. Czasami wystarczy posłuchać opowieści zwykłej-niezwykłej osoby z sąsiedztwa – mówi Ewa Turek, kuratorka 10. edycji TEDxWarsawWomen.

Publikacja: 23.08.2024 11:20

Ewa Turek: Tworząc program i dobierając mówczynie i mówców, kierujemy się zasadą różnorodności – zar

Ewa Turek: Tworząc program i dobierając mówczynie i mówców, kierujemy się zasadą różnorodności – zarówno pod względem płci, wieku, jak i poruszanych tematów.

Foto: Materiały TEDxWarsawWomen

Czym jest wydarzenie TEDxWarsawWomen?

Organizowane jest przez zespół wolontariuszek i wolontariuszy, gdzie zarówno zespół organizacyjny jak i mówczynie i mówcy pracują pro bono. W tym roku 22 listopada obchodzimy nasz jubileusz – 10. edycję TEDxWarsawWomen. To szczególny rok, w którym uznaliśmy, że nasze wydarzenie będzie pełne optymizmu, dlatego hasło jubileuszowej edycji będzie brzmiało "ŁączyMY". Łączymy nie tylko kobiety, ale też mężczyzn, ludzi w różnym wieku i o odmiennych zainteresowaniach. Budowanie relacji jest istotnym elementem 10 edycji wydarzenia.

Jak TEDxWarsawWomen wpisuje się w globalną misję TED? Czy istnieją szczególne różnice między TED a TEDx, o których warto wspomnieć?

TED to globalna firma, która w tym roku obchodzi 40 – lecie. Natomiast TEDx to wydarzenia organizowane lokalnie. Ich ideą jest, żeby na scenie występowały osoby, które mają do przekazania coś inspirującego – coś, co można wdrożyć lokalnie, bo nie trzeba lecieć na księżyc, żeby zmienić świat wokół nas.

TEDxWarsawWomen istnieje już od ponad 10 lat. Jakie były istotne momenty w historii tego wydarzenia?

Przeżyliśmy wiele istotnych momentów, w tym także wyzwania - jak choćby pandemia. Każdy rok przynosi coś wyjątkowego. Jednym z ważniejszych momentów było pobicie rekordu zgłoszeń kandydatek i kandydatów na mówczynie i mówców dwa lata temu – otrzymaliśmy wtedy aż 650 zgłoszeń. Każda edycja przynosi nowe tematy i inspirujące historie, które wpływają zarówno na lokalną, jak i globalną społeczność.

W nazwie wydarzenia TEDxWarsawWomen szczególną uwagę przyciąga słowo „women”, czy jest to zatem wydarzenie tylko dla kobiet?

Czytaj więcej

Agnieszka Rysz-Zahradniczek: W biznesie nikt nie powinien odchodzić od stołu przegrany

Nie, różnorodność wydarzenia dotyczy również płci. Dlatego staramy się dobrać mówczynie i mówców tak, aby nie tylko kobiety stawały na scenie. To, co mężczyźni mają do powiedzenia, jest też ciekawe i przydatne dla kobiet. Panowie nie tylko występują na scenie, ale również aktywnie przyczyniają się do tworzenia wydarzenia jako wolontariusze i członkowie zespołu organizacyjnego.

Jak wygląda praca za kulisami wydarzenia?

Przygotowania rozpoczynają się już siedem miesięcy przed wydarzeniem. Cały proces zaczyna się to od burzy mózgów, która zakończona jest wyborem idei przewodniej.

Tworząc program i dobierając mówczynie i mówców, kierujemy się zasadą różnorodności – zarówno pod względem płci, wieku, jak i poruszanych tematów. Kluczowe jest, by mowa nie ograniczała się wyłącznie do opowieści o własnym życiu, ale żeby przedstawiany temat rezonował ze słuchaczami, skłaniając ich do refleksji oraz wdrożenia inspiracji zaczerpniętych z mowy we własne życie.

Dodatkowo w tym roku przygotowaliśmy serię wywiadów z byłymi mówczyniami i mówcami, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami oraz radami dla ich następców. Wywiady te zostaną opublikowane jeszcze przed wydarzeniem na naszym kanale na YouTube. W ciągu roku organizujemy również dodatkowe spotkania, dzięki którym można być z nami na bieżąco z informacjami..

Jaka jest pani rola w organizacji wydarzenia?

To już trzecia edycja, w której pełnię rolę kuratorki wydarzenia. Oznacza to, że spoczywa na mnie odpowiedzialność za ”spinanie” wszystkich rzeczy. Dla mnie to nie tylko praca, ale również wielka „przygoda liderska". Pierwszy raz zetknęłam się z TEDxWarsawWomen jako mówczyni w 2013 roku. Następnie byłam mentorką, aby potem stanąć na czele zespołu mentorów.

Ta praca daje mi możliwość współpracy z fantastycznymi osobami. Każda członkini i członek zespołu, angażując się w organizację, stopniowo rozwija nowe umiejętności – od przywództwa, przez zarządzanie projektami, po planowanie budżetu. Nasz zespół liczy obecnie około 30 osób, z przewagą kobiet. Jedną z korzyści, jakie czerpię z tej pracy, jest okazja do poznania niezwykłych kobiet. Kobiety, z którymi pracuję są fantastyczne, różnorodne, zarażają energią i optymizmem.

Czytaj więcej

Dr Bianka Siwińska o Women in Tech Summit: To festiwal o technologiach, ludziach i ideach

Jak wygląda proces wyboru mówczyń i mówców?

Co roku, w maju lub czerwcu na naszej stronie publikujemy formularz zgłoszeniowy. Pytamy w nim, jaką ideę kandydatki i kandydaci chcą przekazać ze sceny i dlaczego uważają, że jest ona istotna. Nasz zespół skrupulatnie przegląda te zgłoszenia, kierując się ideą różnorodności. Dbamy o to, by pojawiały się tematy z szerokiego spektrum, od technologii i nauki, po kobiecość i życie w społeczeństwie. Staramy się również unikać powielania tematów z poprzedniego roku. Dokonując wyboru najpierw zwracamy uwagę na ideę i pomysł. Dopiero w następnej kolejności patrzymy na to, kto chce ją przedstawić.

Wybrane mówczynie i mówcy zostają połączeni w pary z mentorkami i mentorami, dobieranymi na podstawie wspólnych zainteresowań i doświadczeń. Nasi mentorzy to doświadczone osoby, które współpracują z kandydatami, aby jak najlepiej przygotować ich do wystąpienia przed widownią i kamerami. Przed samym wydarzeniem odbywa się wiele prób, a kandydatki i kandydaci mają dostęp do szkoleń, które pomagają im w przygotowaniach i uczą radzenia sobie z tremą. Wszystkie te narzędzia udostępniane są po to, aby mowa w dniu wydarzenia była możliwie jak najlepsza. Miesiąc przed wydarzeniem rezultaty samodzielnej pracy kandydatek i kandydatów oraz ich współpraca z mentorkami i mentorami są oceniane. Rzadko się zdarza, by ktoś nie przeszedł tej drogi do końca, choć zdarzały się wyjątki. Jedna z młodszych kandydatek, zamiast wystąpić w danym roku, zgodziła się przesunąć swoje wystąpienie na kolejny, co ostatecznie okazało się dobrą decyzją.

Warto pamiętać o tym, że większość osób stających na scenie TEDxWarsawWomen nie jest zawodowymi mówczyniami i mówcami. Stojąc na scenie, mają oni tylko jedną szansę na dobre wystąpienie, wszystko dzieje się na żywo, w światłach reflektorów, wraz z kamerami, nagrywającymi każdy ich ruch i słowo. Dlatego ich odpowiednie przygotowanie jest tak ważne, to ono pozwala opanować nerwy.

Jak uczestniczki i uczestnicy mogą przygotować się na to wydarzenie, aby w pełni skorzystać z oferowanych możliwości – inspiracji, kontaktów i wiedzy?

W tym roku stawiamy na networking. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, po zakończeniu wydarzenia nie chcemy, by uczestnicy od razu się rozchodzili. Zależy nam na tym, aby mieli czas na rozmowy, wymianę kontaktów, a przede wszystkim na dzielenie się wrażeniami i przemyśleniami "na gorąco".

Bilety na wydarzenie będzie można zdobyć już we wrześniu. Choć niektórzy mówią, że trudniej jest kupić bilety na TEDxWarsawWomen, niż na koncert znanej gwiazdy. Czasami w ciągu kilku minut cała pula biletów zostaje wyprzedana. Warto wtedy pamiętać, że czasami organizujemy konkursy, w których można wygrać bilety. Dla tych, którym nie uda się zdobyć biletu, udostępniamy transmisję na żywo, dostępną zarówno w dniu wydarzenia, jak i przez 7 dni po jego zakończeniu. Potem transmisja musi zostać zdjęta, aby wystąpienia mogły być zmontowane i zaakceptowane, a następnie opublikowane na oficjalnym kanale TEDx Talks na YouTube.

Czytaj więcej

Iwona Kozera: To mężczyźni muszą dostrzec, jaki potencjał drzemie w kobietach

Czy ma pani swoje ulubione wystąpienie?

Warto obejrzeć te wystąpienia, które zdobyły największą popularność na YouTube, osiągając kilkadziesiąt milionów wyświetleń. To rodzi pytanie, jak można skłonić tyle osób do obejrzenia jednej mowy? Odpowiedź jest jasna: ludzie są skłonni poświęcić swój czas, kiedy znajdą w tym wystąpieniu jakąś wartość. Mowy TED i TEDx pozostawiają po sobie w pamięci słuchacza pewną ideę. Wystąpienia te są ciekawe oraz inspirujące, ale też dają wiarę, że każdy z nas może coś zmienić w swoim otoczeniu.

Zawsze polecam wystąpienie Kena Robinsona – „Czy szkoła zabija kreatywność?”. To przykład wystąpienia, w którym nie trzeba być idealnym mówcą, można być sobą, ponieważ treść się sama broni.

Które mowy z przeszłych edycji szczególnie zapadły pani w pamięć?

Jest ich wiele. Jedna z nich to wystąpienie Malwiny Faliszewskiej, która opowiadała o tym, jak jeden grejpfrut zmienił jej karierę zawodową. Angelika Chimkowska mówiła o zgubnym perfekcjonizmie. Ewa Drobek o pracy nauczycielki śpiewu. Za tymi opowieściami stoją różne osoby – od naukowczyń, przez fotografki, po nauczycielki właśnie. Historie przedstawiane podczas wystąpień TEDx pokazują słuchaczom, że można, a nawet, że warto działać. Ich celem jest czerpanie inspiracji od innych osób. Mamy tak wiele do zaoferowania – czasami wystarczy posłuchać opowieści zwykłej-niezwykłej osoby z sąsiedztwa.

Czym jest wydarzenie TEDxWarsawWomen?

Organizowane jest przez zespół wolontariuszek i wolontariuszy, gdzie zarówno zespół organizacyjny jak i mówczynie i mówcy pracują pro bono. W tym roku 22 listopada obchodzimy nasz jubileusz – 10. edycję TEDxWarsawWomen. To szczególny rok, w którym uznaliśmy, że nasze wydarzenie będzie pełne optymizmu, dlatego hasło jubileuszowej edycji będzie brzmiało "ŁączyMY". Łączymy nie tylko kobiety, ale też mężczyzn, ludzi w różnym wieku i o odmiennych zainteresowaniach. Budowanie relacji jest istotnym elementem 10 edycji wydarzenia.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rozwój
Downshifting: świadome spowolnienie tempa pracy. Komu potrzebna taka strategia?
Rozwój
Siostrzeństwo w biznesie okiem ekspertek. Prawda czystych intencji czy piękny fałsz?
Rozwój
Agnieszka Rysz-Zahradniczek: W biznesie nikt nie powinien odchodzić od stołu przegrany
Rozwój
Idąc na urlop, w autoresponderze lepiej nie pisać o ograniczonym kontakcie. Dlaczego?
Rozwój
Toksyczna pozytywność. Na czym polega pułapka nadmiernego optymizmu w życiu i biznesie?