Kobiety rzadziej niż mężczyźni korzystają z AI. Jak to wpłynie na ich rozwój i działanie firm?

Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Harvarda pokazało, że w porównaniu z mężczyznami kobiety są znacznie bardziej sceptyczne w kwestii korzystania ze sztucznej inteligencji. Zdaniem ekspertów nie wynika to z braku umiejętności obchodzenia się z AI, ale z obaw, które mają dwojakie podłoże.

Publikacja: 24.02.2025 12:49

Unikanie AI przez pracownice może zmniejszać produktywność organizacji.

Unikanie AI przez pracownice może zmniejszać produktywność organizacji.

Foto: Adobe Stock

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w firmach działających w rozmaitych branżach jest coraz bardziej powszechne. W wielu przypadkach AI pozwala obniżyć koszty działalności i zwiększyć wydajność. Okazuje się, że w gronie sceptyków w kwestii używania sztucznej inteligencji znajduje się wiele kobiet – znacznie więcej niż mężczyzn.

Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni stronią od sztucznej inteligencji?

Do takiego wniosku na podstawie szeroko zakrojonego badania doszli naukowcy z Harvard Business School, wydziału Uniwersytetu Harvarda. Swoje spostrzeżenia zawarli w raporcie pod tytułem „Global Evidence on Gender Gaps and Generative AI”, który opublikowano na oficjalnej stronie uczelni.

Naukowcy poddali metaanalizie 18 badań, które przeprowadzono w gronie 140 tysięcy studentów, właścicieli firm, menedżerów, analityków danych i deweloperów oprogramowania ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Meksyku, Chin i Maroka. Okazało się, że udział kobiet korzystających ze sztucznej inteligencji z tego grona wynosił zaledwie od 10 do 40 proc. Średnio więc kobiety stanowią jedynie 25 proc. wszystkich przebadanych użytkowników AI.

Analizy uzupełniono wynikami dodatkowego badanie, które trwało w latach 2022-2024. Okazało się, że kobiety, które korzystały ze strony ChatGPT, stanowiły 42 proc. z 200 milionów użytkowników tego narzędzia. Zawężając to do korzystania z aplikacji ChatGPT na smartfonie: udział kobiet był jeszcze mniejszy i wynosił zaledwie 27 proc. użytkowników, którzy ją ściągnęli.

Czytaj więcej

Kompetencje i studia przyszłości: Jakich specjalistów poszukują dziś pracodawcy?

Z czego wynika mniejsze zainteresowanie sztuczną inteligencją wśród kobiet? Zdaniem autorów przyczyny są dwie. Pierwsze, kobiet wątpią w etyczny charakter AI, a po drugie – obawiają się, że ze względu na jej używanie zostaną negatywnie ocenione przez współpracowników.

Analitycy podkreślają, że obawy te są uzasadnione. Kobiety spotykają się z surowszymi ocenami, kiedy nie uchodzą za ekspertki w jakiejś dziedzinie i mogą się obawiać, że „oszukiwały”, korzystając z AI.

Jak unikanie AI wpłynie na karierę kobiet?

Chcąc sprawdzić, czy niechęć kobiet wobec AI wynika z tego, że nie umieją one korzystać z tego narzędzia, eksperci przeprowadzili badanie wśród około 17 tysięcy przesiębiorczyń i przedsiębiorców w Kenii. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek Afryki.

Po przeszkoleniu uczestników badania z tego, jak używać ChatGPT, zaproszono ich do dobrowolnego przetestowania tego narzędzia. Okazało się, że nawet w przypadku równego dostępu kobiet i mężczyzn do tej technologii, te pierwsze sięgały po nią o 13 proc. rzadziej niż mężczyźni.

Zdaniem autorów badania unikanie przez kobiety algorytmów sztucznej inteligencji może zamknąć im drogę do osiągnięcia nowych umiejętności, które mogą przydać się w pracy. To z kolei może pogrzebać ich perspektywy rozwoju zawodowego i pogłębić istniejące różnice w poziomie zarobków między kobietami i mężczyznami.

Czytaj więcej

Nowy europejski raport: Sytuacja kobiet w branży technologicznej nie jest optymistyczna

Eksperci podkreślają, że całe zjawisko może również negatywnie odbić się na kondycji przedsiębiorstw. Unikanie AI przez pracownice może bowiem zmniejszać produktywność organizacji.

Autorzy wskazali jeszcze jedno zagrożenie. Niski udział kobiet we wprowadzaniu danych do algorytmów AI przyczyni się do utrzymania stereotypów dotyczących płci w treściach generowanych przez algorytmy, a także do ignorowania wciąż istniejącego problemu nierówności płciowych w wielu dziedzinach.

Zdaniem ekspertów istnieje sposób na odwrócenie zjawiska, które zaobserwowali. „Istotne jest tworzenie środowiska w miejscu pracy, w którym każdy będzie miał poczucie, że może korzystać z tych narzędzi bez narażania się na negatywne oceny”– powiedziała profesor Koning.

Źródło:
www.hbs.edu

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w firmach działających w rozmaitych branżach jest coraz bardziej powszechne. W wielu przypadkach AI pozwala obniżyć koszty działalności i zwiększyć wydajność. Okazuje się, że w gronie sceptyków w kwestii używania sztucznej inteligencji znajduje się wiele kobiet – znacznie więcej niż mężczyzn.

Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni stronią od sztucznej inteligencji?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rozwój
NATO ogłasza konkurs tylko dla kobiet. Kto powinien rozważyć udział?
Rozwój
Work-life blending. Na czym polega nowa idea harmonii między sferą zawodową a prywatną?
Rozwój
To praca marzeń dla pokolenia Z. Uczelnie oferują coraz więcej odpowiednich kursów
Rozwój
TEDxWarsawWomen 2024 już 22 listopada. Kto wystąpi w roli mówców?
Rozwój
Downshifting: świadome spowolnienie tempa pracy. Komu potrzebna taka strategia?