Downshifting: świadome spowolnienie tempa pracy. Komu potrzebna taka strategia?

Czy niższe stanowisko i związane z nim mniejsze zarobki mogą okazać się bardziej zbawienne dla życia rodzinnego niż awans i nadmiar obowiązków? Jakie korzyści niesie ze sobą zjawisko zwane downshifting? Ekspertka wyjaśnia.

Publikacja: 26.08.2024 09:46

Downshifting - ten pochodzący z języka angielskiego termin dosłownie oznacza „zmniejszenie prędkości

Kobieta z komputerem na plaży

Downshifting - ten pochodzący z języka angielskiego termin dosłownie oznacza „zmniejszenie prędkości jazdy poprzez redukcję biegu na niższy”.

Foto: Adobe Stock

Autorka bestsellerowych poradników „Czuła przewodniczka” oraz „Przędza”, Natalia de Barbaro, świadomie organizuje własną pracę tak, by w trakcie jednego miesiąca przeprowadzić dziesięć szkoleń. Wie, że jeśli poświęci więcej czasu na warsztaty i spotkania z kobietami, odbije się to negatywnie na jej samopoczuciu oraz relacji z innymi osobami. – Za każdym razem wchodzę w ten proces całą sobą (…), co sprawia, że każde dwa dni szkolenia są dla mnie dużym wysiłkiem energetycznym. Przeczuwając prostą prawdę, że moje zasoby są wyczerpywalne, ustanowiłam sobie limit – 10 dni szkolenia w miesiącu, nie więcej. Zrobiłam to dlatego, że za każdym razem, gdy przekraczałam tę liczbę dni, stawałam się smutna i wściekła; płakałam ze zmęczenia na dworcach i lotniskach – wyznaje na kartach „Czułej przewodniczki”.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Rozwój
Certyfikat nie wystarcza? Oto, jak pracodawcy sprawdzają dziś znajomość języka obcego
Rozwój
„Właściwie dobrana praca przywraca energię nawet po ciężkim dniu”. Oto, jak ją znaleźć
Rozwój
Kobiety rzadziej niż mężczyźni korzystają z AI. Jak to wpłynie na ich rozwój i działanie firm?
Rozwój
NATO ogłasza konkurs tylko dla kobiet. Kto powinien rozważyć udział?
Rozwój
Work-life blending. Na czym polega nowa idea harmonii między sferą zawodową a prywatną?