Katarzyna Blachowicz: "Reskilling to klucz do sukcesu kobiet w branży IT"

O szansach i możliwościach kobiet w branży nowych technologii mówi wicedyrektorka Centralnego Ośrodka Informatyki, inicjatorka programu mentoringowego „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci.”

Publikacja: 17.10.2023 20:54

Katarzyna Blachowicz: "W branży technologicznej różnorodność w zespołach odgrywa kluczową rolę".

Katarzyna Blachowicz: "W branży technologicznej różnorodność w zespołach odgrywa kluczową rolę".

Foto: Archiwum prywatne

Dlaczego kobiety „same z siebie” nie czują, że IT to ich branża i że są w niej równoprawne mężczyznom? Wciąż trzeba prowadzić programy zachęcające je do obecności w tej sferze?

Katarzyna Blachowicz: Niestety, w dalszym ciągu wiele czynników społecznych przyczynia się do tego, że kobiety stanowią mniejszość w branży IT. Jednym z nich jest stereotypowe postrzeganie tego obszaru jako dziedziny typowo męskiej. To może sprawiać, że kobiety czują się wyobcowane lub niepewne, gdy próbują wejść do tego sektora. Zapominamy, że umiejętności nie mają płci. Tak naprawdę jedyne znaczenie ma silna motywacja oraz chęć uczenia się i nabywania nowych kompetencji.

Według Women in Tech Network zniwelowanie ekonomicznej luki między płciami zajmie około 133 lat. Programy edukacyjne oraz zachęcające do przebranżowienia się i wejścia do świata nowych technologii są niezbędne, aby zmienić tę nierówność.

Jak w porównaniu z innymi krajami wygląda obecność kobiet w branży IT w Polsce?

Niestety, branża IT w Polsce pozostaje zdominowana przez mężczyzn, a udział kobiet w niej wynosi około 15 procent. Sytuacja wymaga poprawy i dalszych działań. Jednym z takich kroków powinna być jawność wynagrodzeń, w tym transparentne podawanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę. Dlaczego jest to kluczowa kwestia? Ponad połowa kobiet nie ma dostępu do informacji, ile zarabiają ich koledzy na tych samych stanowiskach oraz z podobnym doświadczeniem zawodowym. Polska (podobnie jak inne kraje) od wielu lat walczy z deficytem pracowników z branży IT. Zwiększenie udziału kobiet w tym sektorze pozwoli walczyć z luką kadrową. Pamiętajmy, że niemalże połowa kobiet trafia do branży IT po przebranżowieniu. Reskilling stanowi kluczowy element rozwoju ich kariery w branży technologicznej. Daje kobietom możliwość przekształcenia swoich umiejętności i dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się środowiska IT. To pozwala konkurować na równych z mężczyznami warunkach i aktywnie uczestniczyć w sektorze, który nadal boryka się z nierównościami płci.

Co najszybciej należałoby zmienić w szeroko pojętym „systemie”, żeby zwiększyć udział kobiet w tej branży?

Obecnie istotne jest nastawienie się na ciągłą naukę i umiejętność pozyskiwania nowych kompetencji. Ponadto, trzeba inspirować i wspierać, walczyć ze stereotypami i pokazywać kobietom, że często same niepotrzebnie stawiamy sobie ograniczenia. Dobrym pomysłem jest rozwijanie w naszym kraju projektów mentorskich, które w sposób namacalny pokazują siłę kobiet w naszej branży i zachęcają firmy do implementacji nowych polityk oraz programów. Dlatego też częścią stworzonego przez nas projektu „Nowa Ty w IT” są podcasty, które mają zmotywować słuchaczki do działania. Naszym celem jest przekonać nie tylko panie, że warto spróbować swoich szans w nowym zawodzie, ale także pokazać innym pracodawcom, że profesjonalizm nie ma płci. Stawiajmy na rozwój kompetencji cyfrowych, pokazujmy, że ciągłe kształcenie jest niezbędne. Otoczenie szybko się zmienia. Raz nabyte wykształcenie może już nie wystarczyć. Zacznijmy edukację w zakresie świata cyfrowego od najmłodszych lat, tak jak kiedyś naukę języka. Technologia towarzyszy nam w życiu codziennym. Uczmy się, jak z niej korzystać.

Czytaj więcej

Mało kto pamięta, że to kobiety dały początek branży IT. Agnieszka Suchwałko o sile nowych technologii i AI

Co branża może zyskać dzięki obecności w niej większej liczby kobiet?

Kobiety stanowią znaczną część społeczeństwa. Dlaczego to tak istotne? Obecność kobiet nie tylko wpływa pozytywnie na kreatywność i rozwija potencjał projektów, ale także przyczynia się do spojrzenia na zadania z różnych perspektyw, co często odkrywa wartościowe aspekty, które mogłyby zostać pominięte w innych okolicznościach. Dodatkowo inwestowanie w umiejętności miękkie, w których kobiety często się wyróżniają, staje się niezbędne w dzisiejszym środowisku IT, co sprawia, że udział kobiet stanowi kluczowy wyznacznik sukcesu w tej branży.

Czy jest coś takiego, co mogliby zmienić sami mężczyźni – branżowcy, żeby zachęcić kobiety do działania w tym obszarze?

Nie chciałabym rozróżniać tego, co mogą robić kobiety, a co mężczyźni. Wszyscy powinniśmy stawiać na różnorodność i równość w zespołach. Należy dawać wsparcie i stwarzać takie warunki rozwoju oraz pracy, żeby zachęcać do odważnego zdobywania branży IT. Każdy niezależnie od płci powinien mieć szanse spróbować swoich sił w nowych technologiach. To także przyświecało wszystkim zaangażowanym w tworzenie naszego programu. Oczywiście równość płci w branży IT może być efektywnie wspierana przez aktywną rolę mężczyzn. Chodzi przede wszystkim o tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi i awansowi niezależnie od płci. Mężczyźni w tej branży mogą pomóc, aktywnie angażując się w mentorowanie, coaching i udzielanie wsparcia kobietom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę lub dążą do awansu. To właśnie poprzez udzielanie szansy na rozwijanie umiejętności, awans i uczestnictwo w kluczowych projektach można skutecznie przeciwdziałać nierównościom płci w IT. Dając szansę każdemu pracownikowi, otwiera się drzwi do tworzenia bardziej różnorodnych i innowacyjnych zespołów oraz budowania równoprawnego środowiska pracy, w którym każdy może odnieść sukces.

Jakie są najbardziej krzywdzące stereotypy dotyczące obecności kobiet w branży IT?

Ze stereotypami trzeba walczyć, dlatego edukujmy, żeby ich nie powielać. Wspierajmy, żeby każda zainteresowana kobieta mogła wykorzystać swój potencjał. Na kierunkach technicznych nadal przeważają mężczyźni. Starajmy się to zmienić. Kobiety są bardzo dobrze wykształcone, oddają się pracy i powierzonym im zadaniom, są skrupulatne, potrafią radzić sobie ze stresem. Często słyszymy, jakoby w naukach ścisłych lepiej radzili sobie mężczyźni. Nie jest to prawdą. Jest to jeden z najbardziej krzywdzących stereotypów. Chyba najlepszym przykładem jest tutaj Margaret Hamilton, która dzięki swojej wiedzy i oprogramowaniu uratowała misje Appollo11. Margaret stała się wręcz matką założycielką nowej wtedy dziedziny, jaką była inżynieria oprogramowania, za co otrzymała liczne nagrody, w tym odznaczenia od samego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie zapominajmy także, że nowe technologie to nie tylko profile techniczne. To przyświecało nam w tworzeniu programu „Nowa Ty w IT”. Jego uczestnicy mogli poznać tajniki pracy na stanowiskach nietechnicznych – analityczki, testerki oraz project managerki. Bardzo cieszy nas fakt, że po pierwszej edycji programu możemy powitać na pokładzie COI aż 23 osoby, które razem z nami będą pracować przy tworzeniu najważniejszych systemów IT w kraju.

Czy faktycznie jako uczennica trzeba być mistrzynią matematyki i fizyki, żeby odnaleźć się w tej branży?

Nie, nie trzeba być mistrzynią matematyki i fizyki, aby odnaleźć się w branży IT. Branża IT jest bardzo zróżnicowana. Istnieje tu wiele obszarów, w których każdy możne znaleźć swoje miejsce. Można dla przykładu wybrać projektowanie graficzne, zarządzanie projektami, marketing internetowy, a nawet coraz częściej interakcje człowiek – komputer w kontekście tworzenia treści korzystających z AI – sztucznej inteligencji. Ważne jest, aby być otwartym na naukę, eksperymenty i rozwijanie się w obszarze, który nas interesuje. Nie zamykajmy się na naukę.

Dlatego zachęcam dziewczyny i młode kobiety do dołączenia do branży IT i nieobawiania się, że nie są wystarczająco dobre w matematyce czy fizyce. Skończmy z ograniczeniami, które często same sobie stawiamy.

Katarzyna Blachowicz

Menedżerka z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywała w jednej z największych kancelarii prawnych w kraju. Zajmowała wysokie stanowiska kierownicze oraz pełniła funkcję członkini rad nadzorczych. Z wykształcenia radczyni prawna. Forbes Women umieścił ją na liście liderek „23 na 2023”. Z Centralnym Ośrodkiem Informatyki związana od marca 2022 r. Jako COO odpowiada między innymi za obszar finansów, HR, audytu oraz obszar prawny.   

Dlaczego kobiety „same z siebie” nie czują, że IT to ich branża i że są w niej równoprawne mężczyznom? Wciąż trzeba prowadzić programy zachęcające je do obecności w tej sferze?

Katarzyna Blachowicz: Niestety, w dalszym ciągu wiele czynników społecznych przyczynia się do tego, że kobiety stanowią mniejszość w branży IT. Jednym z nich jest stereotypowe postrzeganie tego obszaru jako dziedziny typowo męskiej. To może sprawiać, że kobiety czują się wyobcowane lub niepewne, gdy próbują wejść do tego sektora. Zapominamy, że umiejętności nie mają płci. Tak naprawdę jedyne znaczenie ma silna motywacja oraz chęć uczenia się i nabywania nowych kompetencji.

Pozostało 92% artykułu
Rozwój
TEDxWarsawWomen 2024 już 22 listopada. Kto wystąpi w roli mówców?
Rozwój
Downshifting: świadome spowolnienie tempa pracy. Komu potrzebna taka strategia?
Rozwój
Kuratorka 10. edycji TEDxWarsawWomen: Nie trzeba lecieć na księżyc, żeby zmienić świat wokół nas
Rozwój
Siostrzeństwo w biznesie okiem ekspertek. Prawda czystych intencji czy piękny fałsz?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Rozwój
Agnieszka Rysz-Zahradniczek: W biznesie nikt nie powinien odchodzić od stołu przegrany
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką