Aktualizacja: 11.11.2024 15:10 Publikacja: 26.01.2024 11:55
Powtarzalną cechą tworzonych przez AI tekstów jest operowanie stereotypami.
Foto: Adobe Stock
W dobie prężnie rozwijających się narzędzi sztucznej inteligencji istnieje pokusa sprawdzenia, jak Chat GPT radzi sobie w czynnościach od lat wykonywanych przez ludzi. Dziennikarze The Washington Post postanowili przetestować możliwości AI w zakresie stworzenia eseju akademickiego, który następnie został poddany dogłębnej analizie przez doświadczonego doradcę do spraw rekrutacji na uczelnie z grupy Ivy League (m.in. Harvard czy Princeton). Redakcja serwisu Kobieta.rp.pl, idąc za tym przykładem, stworzyła przy użyciu podstawowego chatbota esej pt. „Jak literatura wpływa na nasze życie?" Rezultat został skonsultowany z dr. Rolandem Zarzyckim z Collegium Civitas. Do jakich wniosków doszli naukowcy i czy Chat GPT byłby w stanie zdać egzamin akademicki?
Czy niższe stanowisko i związane z nim mniejsze zarobki mogą okazać się bardziej zbawienne dla życia rodzinnego niż awans i nadmiar obowiązków? Jakie korzyści niesie ze sobą zjawisko zwane downshifting? Ekspertka wyjaśnia.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
- Historie przedstawiane podczas wystąpień TEDx pokazują słuchaczom, że warto działać, czerpać inspiracje od innych osób. Czasami wystarczy posłuchać opowieści zwykłej-niezwykłej osoby z sąsiedztwa – mówi Ewa Turek, kuratorka 10. edycji TEDxWarsawWomen.
Badania pokazują, że idea siostrzeństwa w biznesie jest w Polsce wciąż mało znana. Słyszało o niej zaledwie 27 proc. badanych, a 10 proc. dostrzega jej przejawy w swoim życiu. Coraz więcej biznesowych środowisk kobiecych nazywa jednak siebie „siostrami w biznesie”. Co to znaczy?
- Wierzę w partnerstwo pomiędzy członkami zespołu i liderami. Moja filozofia przywództwa koncentruje się na rozwoju ludzi, celebrowaniu ich sukcesów oraz wspieraniu ich ścieżek zawodowych - mówi Agnieszka Rysz-Zahradniczek, mentorka EMCC w Fundacji Liderek Biznesu.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Przerwanie obowiązków służbowych przed wakacjami nie zawsze jest możliwe z dnia na dzień. Jak skutecznie przygotować się do urlopu, aby odpoczynek był udany, a zadania właściwie rozdystrybuowane? Praktyczne rady od specjalistki HR.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Blisko 570 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach tegorocznej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wśród nich znajduje się prawie 400 osób, które dostały stypendia na I rok studiów. 29 listopada 2024 w Warszawie odbędzie się uroczysta Inauguracja 23. Edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
W opinii zdecydowanej większości badanych nauczycieli i rodziców papierowe materiały edukacyjne, podręczniki i także karty pracy, poprawiają umiejętność czytania.
AI może stać się kluczem do spersonalizowanego nauczania na masową skalę i wyrównania szans edukacyjnych na świecie.
O 5 proc. więcej studentów niż w ubiegłym roku rozpoczęło studia w roku akademickim 2024/2025. Łącznie na studiach w Polsce kształci się 462 363 nowych studentów. Minister nauki Dariusz Wieczorek przedstawił w piątek dane oparte na bazie POL-on.
Internetowa domena chat.com już przekierowuje wprost do chatbota ChatGPT. To jeden z największych historycznie zakupów tego typu. Firma OpenAI Sama Altmana wydała na domenę ponad 20 mln dol.
Trzy obywatelki Ukrainy zostały zatrzymane pod koniec października w siedzibie dawnego Collegium Humanum, gdzie przyjechały z walizką pieniędzy, którymi zamierzały zapłacić za wydanie dyplomów potwierdzających ukończenie studiów wyższych dla kilkudziesięciu osób - informuje Prokuratura Krajowa.
Będąc dyrektorem szkoły czuję się tak, jakbym siedział na takiej bombie, która prędzej czy później, ale kiedyś wybuchnie. Choć szkoła, w której pracuję jest bardzo fajna – mówi Jarosław Pytlak, nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie, autorem bloga „Wokół szkoły”.
Ustawodawca nie wprowadził jednej minimalnej odległości punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od miejsc chronionych. Dlatego to, jakie ograniczenia uchwali dana gmina, zależy od indywidualnych uwarunkowań - w tym od jej topografii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas