Hiszpanka w ubiegłym sezonie triumfowała wraz z reprezentacją narodową, zdobywając Mistrzostwo Świata oraz z drużyną FC Barcelony, która nie tylko wygrała Ligę Mistrzów, ale także została podczas plebiscytu Złotej Piłki okrzyknięta najlepszym kobiecym klubem piłkarskim roku.

Aitana Bonmatí - sportsmenka i działaczka społeczna

W przemówieniu, które wygłosiła, gdy odbierała trofeum, nie tylko podziękowała koleżankom z drużyny i bliskim, ale także zwróciła uwagę na to jak ważne jest, by zawodnicy i zawodniczki pamiętali, że ich działanie nie musi kończyć się na boisku. Bonmatí podkreśliła, że sportowcy swoimi wpływami mogą wspólnie działać na rzecz dobra i pokoju na świecie.

Jej postawa jest tego znakomitym przykładem. Aitana Bonmatí to nie tylko świetna zawodniczka, ale także wieloletnia działaczka społeczna. Aktywnie udziela się w działającej od 1997 roku Johan Cruyff Foundation, która wspiera i rozwija projekty sportowe kierowane do dzieci i młodzieży na całym świecie.

Czytaj więcej

Etiopka pobiła rekord świata w maratonie. Nie spodziewała się tak dobrego wyniku

Inną organizacją społeczną, której pomaga Aitana Bonmatí, jest UNHCR (United Nations Refugee Agency), czyli agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych działająca na rzecz ochrony uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. W zeszłym roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek, UNHCR zorganizowało spotkanie Aitany Bonmatí z 35 uchodźczyniami należącymi do piłkarskiej drużyny kobiecej A.E. Ramassà. Spotkanie miało na celu promocję zespołu, który chce poprzez sport integrować uchodźczynie oraz wspierać kobiety ubiegające się o azyl w Hiszpanii.