Etiopka pobiła rekord świata w maratonie. Nie spodziewała się tak dobrego wyniku

24 września podczas 49. BMW Berlin Maraton został pobity rekord świata. Z wynikiem 2:11:53 ustanowiła go Etiopka, Tigist Assefa. Jak przyznaje sama zwyciężczyni, choć startowała z zamiarem ustanowienia rekordu, nie spodziewała się tak dobrego czasu.

Publikacja: 29.09.2023 15:33

Tigist Assefa ustanowiła rekord świata w maratonie.

Tigist Assefa ustanowiła rekord świata w maratonie.

Foto: East News

Rekord pobity podczas niedzielnego maratonu berlińskiego zadziwił świat sportu. 28-letnia Tigist Assefa pochodząca z Etiopii poprawiła o ponad dwie minuty poprzedni rekord, ustanowiony przez Brigid Kosgei z Kenii.

Tigist Assefa pobiła rekord świata

- Chciałam pobić rekord świata w maratonie, ale nie wyobrażałam sobie, że uda mi się uzyskać czas poniżej 2:12 – powiedziała biegaczka po swoim sukcesie.

Jak sama przyznała, powstrzymywała się w pierwszej połowie wyścigu, aby oszczędzać siły i móc włożyć więcej wysiłku w drugiej części.

W 2013 roku była brązową medalistką w biegu na 800 metrów podczas juniorskich mistrzostw Afryki. W 2016 roku reprezentowała Etiopię podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janerio. Po kilku latach kariery przerzuciła się z krótkich dystansów na maraton. Debiutowała zaledwie 18 miesięcy temu podczas maratonu w Riyadzie, uzyskując czas 2:34:01 godziny. Kolejny, w którym wzięła udział sześć miesięcy później, ukończyła już w czasie zaledwie 2:15:37, co oznacza poprawę o 19 minut.

Choć tym razem startowała z zamiarem pobicia światowego rekordu, nikt nie spodziewał się tak dobrego wyniku. Etiopka ze swoim fenomenalnym czasem przeszła do historii.

W stolicy Berlinie rywalizowali również mężczyźni. Po raz piąty zwyciężył 38-letni Kenijczyk Eliud Kipchoge z czasem 2:02.42.

Czytaj więcej

Budzisz się regularnie o 3.00 w nocy? Sprawdź, co to oznacza

Kobiecy maraton emocji

Kobiece maratony do dziś wywołują ogromne emocje. Dopiero w latach 60. XX wieku kobiety zaczęły brać udział w tej rywalizacji sportowej. Pierwszą z nich była Roberta Gibb, która w 1966 roku pobiegła w bostońskim maratonie. Stało się to mimo sprzeciwu organizatorów. Na wysłane wcześniej zgłoszenie odpisano jej, że względów zdrowotnych nie jest wskazane, aby kobiety pokonywały takie dystanse. Amerykanka jednak nie przyjęła odmowy - schowała się w pobliskich krzakach i mimo wszystko wystartowała. Bieg ukończyła z bardzo dobrym czasem, wyprzedzając 2/3 innych uczestników, wyłącznie mężczyzn. Jej dokonanie sprawiło, że w 1971 roku oficjalnie pozwolono kobietom startować w maratonie. Miało to miejsce w Nowym Jorku, a podczas pierwszego oficjalnego maratonu z żeńską kategorią wystartowały cztery kobiety.

Rekord pobity podczas niedzielnego maratonu berlińskiego zadziwił świat sportu. 28-letnia Tigist Assefa pochodząca z Etiopii poprawiła o ponad dwie minuty poprzedni rekord, ustanowiony przez Brigid Kosgei z Kenii.

Tigist Assefa pobiła rekord świata

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Bizuu współtwórcą strojów dla polskich olimpijczyków. Projektantki: Jednego nie wolno było zmienić
Sport
Laviai i Lina Nielsen - bliźniaczki lekkoatletki chore na stwardnienie rozsiane biegną po zwycięstwo
Sport
Mistrzyni olimpijska nagłaśnia zaburzenia odżywania u zawodniczek wspinaczki. Skala problemu jest ogromna
Sport
Karolina Pisarczyk o kobiecych biegach z przeszkodami: Dużo siły nie wystarczy
Sport
Pierwsza kobieca liga softball w Meksyku. Wydarzenie wyjątkowej rangi
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?