Dayo - połączenie tańca i jogi. Na czym polega nowy rodzaj treningu?

Treningi taneczne wymagają sporej wytrzymałości i umiejętności zapamiętywania choreografii. Mogą też wiązać się kontuzjami. Z kolei joga kojarzy się z wyciszeniem i być może zbyt łagodnym tempem, które nie każdemu odpowiada. Połączeniem zalet obu tych dyscyplin jest Dayo = Dance + Yoga. Na czym polega ten nowy trend i kto powinien go wypróbować?

Publikacja: 16.02.2024 10:12

Dayo stanowi idealną przeciwwagę dla wszelkiego rodzaju sportów wytrzymałościowych.

Dayo stanowi idealną przeciwwagę dla wszelkiego rodzaju sportów wytrzymałościowych.

Foto: Adobe Stock

Dayo — ruch z potrzeby ciała

Zestawienie tańca i jogi powstało wprawdzie w 2015 roku, jednak dopiero teraz pojawia się jako nowość wśród trendów w świecie fitnessu w 2024 roku. Poza klasycznymi elementami tańca, ćwicząc Dayo można trenować równowagę, stabilizację i koordynację.

Autorka tego połączenia, Petra Havelkova, wpadła na pomysł stworzenia kombinacji swoich dwóch ukochanych dyscyplin po tym, jak w wyniku trudnego rozstania ćwiczyła to, co podpowiadało jej ciało. Oddając swoje emocje w tańcu i rozciągając ciało w kolejnych asanach jogi, poczuła, że tak zharmonizowany trening idealnie jej służy. Zakładając, że i inni mogą na tym skorzystać, rozwinęła tę koncepcję we współpracy z międzynarodową szkołą fitness International Fitness & Aerobic Academy (IFAA).

Dayo — 350 instruktorów 

Jak podaje portal elle.de, w minionych latach udało się przeszkolić w tym zakresie około 350 instruktorów na terenie Niemiec. – Uwielbiam to połączenie, między innymi dlatego, że naprawdę bardzo służy ludziom – przyznaje jedna z trenerek, Michaela Süßbauer. Odbywające się między innymi na terenie Niemiec i Szwajcarii szkolenia przyciągają coraz więcej zainteresowanych, zwłaszcza, że w dzisiejszych niełatwych czasach tak często brakuje wyciszenia i odrobiny relaksu podczas treningu. Po dwudniowych warsztatach można otrzymać certyfikat pełnoprawnego trenera tej dyscypliny. Cena pakietu wynosi 349,00 €.

Dayo stanowi idealną przeciwwagę dla wszelkiego rodzaju sportów wytrzymałościowych, które wymagają tężyzny fizycznej i kojarzą się wręcz z wojskowym drylem. – Cross training czy tabata. Jednocześnie, służy tym osobom, dla których joga w klasycznym wydaniu jest być może zbyt monotonna. – Oprócz ciała, w takcie Dayo skupiamy się też na duszy, emocjach i ludzkich uczuciach – zaznacza Michaela Süßbauer. – Celem tych ćwiczeń jest zminimalizowanie napięć i przywrócenie równowagi, również tej mentalnej – podkreśla trenerka.

Czytaj więcej

Slow Cardio – ten rodzaj aktywności fizycznej bije rekordy popularności

Day o — przetańczyć życie

W wielu publikacjach na temat Dayo podkreśla się, że ćwicząc w ten sposób, nie należy skupiać się na wynikach, ani też na własnym wyglądzie czy doborze stroju treningowego. Podstawą jest balans i dobre samopoczucie. Umiejętności taneczne czy znajomość podstawowych asan jogi mogą być wprawdzie pomocne, ale nie stanowią koniecznego warunku, który należy spełnić, przystępując do treningu.

Przetańczyć życie i rozpocząć rozmowę między ciałem i duszą – tak pomysłodawczyni tej interesującej dyscypliny zachęca do rozpoczęcia treningów. Osoby znudzone powtarzalnymi ćwiczeniami lub zniechęcone nadmiernym wysiłkiem ponad własną wytrzymałość mogą sięgnąć po tę nowość i przekonać się, czy takie łagodne połączenie wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. I czy dadzą się do tego tańca zaprosić?

Źródła:

https://www.elle.de/

https://www.instagram.com/havelkova.petra/?hl=en

https://www.ifaa.de/ausbildungen/uebersicht/dayo-dance-yoga-emotion-exercise-1/

Sport
Laviai i Lina Nielsen - bliźniaczki lekkoatletki chore na stwardnienie rozsiane biegną po zwycięstwo
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sport
Mistrzyni olimpijska nagłaśnia zaburzenia odżywania u zawodniczek wspinaczki. Skala problemu jest ogromna
Sport
Karolina Pisarczyk o kobiecych biegach z przeszkodami: Dużo siły nie wystarczy
Sport
Pierwsza kobieca liga softball w Meksyku. Wydarzenie wyjątkowej rangi
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sport
Pływa lepiej niż chodzi. 100-letnia Betty Brussel sensacją zawodów pływackich