Girlhood - moda na dziewczyństwo rośnie w siłę. Skąd się wziął i na czym polega ten trend?

Girlhood to bycie „girl’s girl”, Kamala Harris jako kandydatka na prezydentkę, wspólne malowanie się przed wyjściem, pozwalanie sobie na ekscytację i „dziecięcą” radość, oglądanie „Wrednych Dziewczyn”, niedzielne brunche z przyjaciółkami. W czym ma korzenie to zjawisko?

Publikacja: 16.08.2024 11:56

Dziewczęcość weszła do głównego nurtu. Nastolatkom towarzyszy w dorastaniu, a kobietom pomaga odnajd

Dziewczęcość weszła do głównego nurtu. Nastolatkom towarzyszy w dorastaniu, a kobietom pomaga odnajdywać swoją wewnętrzną dziewczynkę.

Foto: Adobe Stock

Dwudziestoparoletnia kobieta uruchamia TikToka. Może odruchowo włączyła aplikację podczas przerwy lunchowej w pracy, może szuka inspiracji, może ktoś po prostu wysłał jej jakiś filmik. Cokolwiek o tym zadecydowało, ten ruch spowodował, że została wręcz zalana ilością publikacji zawierających słowo klucz – girlhood. Może się ono kryć w hasłach girl dinner, girl math czy girl’s girl. Esencją tych wszystkich sformułowań jest właśnie girlhood.

Girlhood – dziewczęcy krzyk

Wydany 8 września 2023 roku, drugi studyjny album Olivii Rodrigo, „Guts”, został szybko okrzyknięty ścieżką dźwiękową dorastania dziewczyny, a według niektórych, lamentem za tymi momentami, liną pomiędzy byciem dziewczyną a staniem się kobietą. W piosenkach artystka bawi się oczekiwaniami społeczeństwa: w bezpośredni sposób pokazuje swój bunt, ale też zawód tym, jak wygląda wchodzenie w dorosłość. W swojej pierwszej płycie, „Sour”, Rodrigo kwestionowała i opisywała na bieżąco swoje dorastanie, mówiąc o złamanym sercu, załamaniach emocjonalnych. "Guts" połączyło kobiety, których doświadczenia z bycia nastolatką nie są romantyczne, poetyckie i piękne. Piosenkarka pozwoliła im się wściec, dzięki czemu ona zyskała ich serca, a piosenka - wysokie miejsca w rankingach popularnych utworów muzycznych. Olivia Rodrigo dużo krzyczy i ten krzyk, pełen rozczarowania, złości, frustracji i zmęczenia, jest jedną z ważniejszych definicji zjawiska girlhood.

„It’s been a long time coming…” – to zdanie świat usłyszał po raz pierwszy 17 marca 2023 roku. Jako Człowiek Roku 2023 magazynu „Time”, Taylor Swift jest na językach wszystkich od dłuższego czasu. Jednak mało kto mówi o tym, jak jej trasa koncertowa przerodziła się w istny festiwal dziewczyn. Małych dziewczynek, nastolatek i kobiet, które na ten jeden wieczór mogły być po prostu dziewczynami.

Czytaj więcej

Taylor Swift zmienia miasta, w których koncertuje. Warszawa będzie Swiftszawą?

W zeszłym roku dziewczęcość weszła do głównego nurtu, oferując niezwykłe wyzwolenie od stygmatów, które były tradycyjnie związane z kobiecymi zainteresowaniami. Bycie fanką stało się bardziej akceptowane społecznie, weszło do mainstreamu i mogło wyjść z subkulturowych przestrzeni fanowskich. Fani konsumują niekończące się pokazywanie własnoręcznych strojów na koncert, rekonstrukcje kostiumów Taylor, wymieniają się bransoletkami przyjaźni. „The Eras Tour” pozwoliło kobietom nawiązać nowe więzi, powrócić do tego, co lubiły i odważnie porzucić to, co stare. To doświadczenie zbiorowej radości stworzonej przez wspólne krzyczenie, śpiewanie i tańczenie – w sposób, który jest prawdziwy i wrażliwy, a jednocześnie silny i nieskrępowany. „The Eras Tour” to fenomen kulturowy, piękna i bezpieczna przestrzeń dla więzi każdego rodzaju, „The Eras Tour” to girlhood.

Girlhood  - wspólna podróż przez wszystkie odcienie kobiecości 

Girlhood to bycie „girl’s girl”, Kamala Harris jako kandydatka na prezydentkę, wspólne malowanie się przed wyjściem, pozwalanie sobie na ekscytację i „dziecięcą” radość, oglądanie „Wrednych Dziewczyn”, niedzielne brunche z przyjaciółkami, rozmowy w łazience w klubie, komplementowanie innych dziewczyn na ulicy, oddawanie obcej osobie swojego ostatniego tamponu, wymienianie się z koleżankami ubraniami.

Ale girlhood to także matki mówiące swoim córkom, że należy krzyczeć „pali się”, zamiast „pomocy”, nauczyciele tłumaczący dziewczynkom, że odsłoniętymi ramionami zbyt kuszą chłopców, to ilość różowych gazów pieprzowych w sklepach, to wieczne zastanawianie się, czy jest się „wystarczającą”. Te dwa wiecznie przeplatające się aspekty tworzą doświadczenie edukujące, ale i kojące. Ciepłe, a następnie zimne, nagłe i bolesne, niczym uderzenie w policzek.

Czytaj więcej

Docenianie codzienności poprawia jakość życia. Cenne rady psychologa

Girlhood to wspólna podróż przez wszystkie odcienie kobiecości – od radości wspólnych chwil po bolesne lekcje dorastania. To odkrywanie własnej tożsamości w świecie, który często wymaga od nas więcej, niż możemy dać. To siła tkwiąca w małych gestach solidarności, ale także przestrzeń na ból, złość i zmęczenie, które kobiety uczą się przeżywać razem. W każdej z tych chwil kryje się potężna energia, która napędza zmiany i pozwala im odnajdywać siebie nawzajem. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, dziewczęcość staje się aktem odwagi – celebrowana, przeżywana na własnych zasadach. To momenty, które łączą pokolenia i przypominają, że kobiecość ma wiele twarzy. To odrzucenie założenia, że aby walczyć z patriarchatem, należy unikać i pozbyć się kanonicznie kobiecych i dziewczęcych cech, a przyjąć te tradycyjnie męskie. Girlhood to nie tylko nostalgiczne wspomnienie – to teraźniejszość, która kształtuje przyszłość. I właśnie w tej teraźniejszości tkwi jej największa siła: bycie sobą to największy akt buntu i miłości, jaki możemy sobie dać. Wszyscy jesteśmy w erze girlhood.

Źródła: TikTok, Instagram, Pinterest

Dwudziestoparoletnia kobieta uruchamia TikToka. Może odruchowo włączyła aplikację podczas przerwy lunchowej w pracy, może szuka inspiracji, może ktoś po prostu wysłał jej jakiś filmik. Cokolwiek o tym zadecydowało, ten ruch spowodował, że została wręcz zalana ilością publikacji zawierających słowo klucz – girlhood. Może się ono kryć w hasłach girl dinner, girl math czy girl’s girl. Esencją tych wszystkich sformułowań jest właśnie girlhood.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Język kształtuje ludzkie zachowanie. Jak działa ten mechanizm u osób dwujęzycznych?
Styl życia
Polityka „zero social mediów” dla dzieci i nastolatków. Emocjonujący projekt
Styl życia
Rzeźbiarka Monika Osiecka o nowym pomniku Elżbiety II: To nie jest twarz królowej
Nauka
Polscy naukowcy sprawdzają, czy AI zastąpi lekarza. Kobiety odgrywają ważną rolę w projekcie
Styl życia
Solo dining - moda na jedzenie w pojedynkę opanowuje świat. Kto i jak na tym korzysta?