732:1464

Czy dietą można spowolnić starzenie się skóry?

Kondycja cery ma nierozerwalny związek z tym, co jemy. Na co powinno się zwracać szczególną uwagę w codziennej diecie, aby skóra zachowała witalność?

Publikacja: 25.10.2023 10:51

Właściwa dieta może spowolnić procesy starzenia się skóry.

Właściwa dieta może spowolnić procesy starzenia się skóry.

Foto: Adobe Stock

Skóra jest podstawową barierą chroniącą organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Ponieważ dieta jest głównym źródłem pozyskiwania energii i składników odżywczych, nie podlega dyskusji, że ma ona niebagatelny wpływ na procesy starzenia się skóry. Okazuje się, że drobne zmiany w codziennej diecie mogą spowolnić powstawanie zmarszczek i poprawić kondycję cery.

Cukier jako wróg witalności

National Health and Nutrition Examination Survey po przebadaniu grupy 5 tys. osób wywnioskował, że spożywanie słodzonych napojów ma związek z przedwczesnym starzeniem się. Wysoka zawartość glukozy we krwi sprzyja procesowi zwanemu glikacją białek, której efektem jest powstawanie cząsteczek AGE uszkadzających kolagen i elastynę, przez co skóra ulega rozciągnięciu, wiotczeje i traci grubość. Badania przeprowadzone w 2014 roku w North Dakota State University wykazały również, że osoby, które ograniczyły spożycie napojów słodzonych cukrem, miały we krewi mniej czynników wywołujących stany zapalne. Odkrycia te potwierdzają teorię, że spożycie cukru może powodować stany zapalne, które sprzyjają powstawaniu trądziku a także utrudniają jego leczenie.

WHO zaleca, aby dzienne spożycie cukru nie przekraczało 10 proc. całkowitych potrzeb energetycznych. Rekomenduje również, aby zmniejszyć go nawet do 5 proc. w celu uzyskania znacznych korzyści zdrowotnych, w tym tych, które spowalniają procesy starzenia.

- Proces starzenia się skóry w rzeczywistości jest bardzo złożony i nie do końca poznany. Niewątpliwie prawidłowa dieta i nawodnienie organizmu należą do istotnych czynników, mających wpływ na stan skóry i jej wewnątrzpochodne starzenie się. Zaburzenia dietetyczne, w tym między innymi - niedobór niektórych witamin (np. D3), niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, pierwiastków śladowych i minerałów, spożywanie alkoholu, zaburzenia mikrobiomu jelitowego mają istotny wpływ na stan skóry i jej przedwczesne starzenie się - wyjaśnia lek. med. Artur Brzęcki, specjalista dermatolog.

Czytaj więcej

Matcha dobra na wszystko - na czym polega fenomen japońskiej herbaty?

Jak uzupełniać kolagen w diecie?

Kolagen jest podstawowym białkiem organizmu ludzkiego.  Odpowiada za budowę i funkcjonowanie większości tkanek, w tym m.in. kości, stawów i skóry. Jest wytwarzany naturalnie przez organizm, jednak jego produkcja zaczyna spadać po 25. roku życia, czego efektem jest m.in. wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Jego niedobór można jednak uzupełnić różnymi metodami, również stosując odpowiednią dietę. Najwięcej tego białka można dostarczyć organizmowi, spożywając galaretkę z kurzych łapek lub nóżek wieprzowych i podrobów oraz galaretki owocowe. Polecanym przez specjalistów sposobem na dostarczenia kolagenu poprzez dietę jest ugotowanie treściwego rosołu na bazie nóżek kurzych lub wieprzowych - zawarty w nich kolagen uwalnia się do bulionu i w tej formie jest łatwo przyswajalny przez organizm.

Dermatolodzy polecają również sięganie po jagody, czarną porzeczkę, aronię czy buraki – te zawierają flawonoidy, które chronią kolagen przed rozpadem. Nie można jednak oczekiwać, że dieta odwróci niekorzystne zmiany, które już dokonały się w skórze.

- Procesy degeneracyjne włókien kolagenowych w skórze, spowodowane głównie wieloletnią ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, trudno jest całkowicie odwrócić suplementacją kolagenu w diecie - podsumowuje  specjalista dermatolog.

Skóra jest podstawową barierą chroniącą organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Ponieważ dieta jest głównym źródłem pozyskiwania energii i składników odżywczych, nie podlega dyskusji, że ma ona niebagatelny wpływ na procesy starzenia się skóry. Okazuje się, że drobne zmiany w codziennej diecie mogą spowolnić powstawanie zmarszczek i poprawić kondycję cery.

Cukier jako wróg witalności

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Uroda
Huda Kattan – wizażystka, która znalazła się w tym roku na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet według BBC
Uroda
Mathilde Seigner: Dziś jest wiele sposobów na to, byśmy czuły się piękne
Uroda
Koniec brokatu? Unia Europejska wzięła się za mikroplastik
Materiał partnera
Polski duet z mocą światowego rażenia: wynalazczynie rękawiczki, która zmieniła pielęgnacyjne rytuały kobiet
Uroda
„Srebrna fala” w reklamach i na wybiegach. Modelki po 50 mają teraz swój najlepszy czas
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości