19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 09:57 Publikacja: 29.11.2023 12:55
Zofia Pawelska: Odbierałam z laboratoriów „niepotrzebne” już i wysłużone zwierzęta, dla których tworzyłam dom tymczasowy.
Foto: Adobe Stock
Założona przez panią Fundacja LabRescue zajmująca się odzyskiwaniem z laboratoriów zwierząt będących po eksperymentach i poszukiwaniem dla nich nowych domów, kończy w tym roku 7 lat. Jak wyglądały początki tej inicjatywy?
Zofia Pawelska: Już od dzieciństwa nie był mi obojętny los zwierząt. Jako nastolatka przepracowałam wiele godzin w wolontariacie w schronisku dla zwierząt. Wyprowadzałam zwierzaki na spacery, spędzałam z nimi czas. Mój zapał do tego typu aktywności nie był jednak odosobniony. Przez lata zaobserwowałam, że liczba wolontariuszy w schronisku stale rośnie. To była oczywiście bardzo pozytywna zmiana, ale skłoniła mnie również do wysnucia pewnej refleksji. Poczułam, że powinnam skoncentrować swoją uwagę na takim polu pro-zwierzęcej działalności, które nie cieszy się popularnością i wciąż jest zbyt mało znane. Zainteresowałam się wówczas losem zwierząt wykorzystywanych do doświadczeń przeprowadzanych w laboratoriach. Z dużą przykrością odkryłam, że po spełnieniu swojej roli te zwierzęta są przez laboratoria uśmiercane, gdyż instytucje badawcze zwyczajnie nie mają możliwości ani środków na to, aby utrzymywać przy życiu dziesiątki czy nawet setki zwierząt. Byłam jednak przekonana, że te istoty, które tak bardzo dopomogły człowiekowi w jego badaniach, zasługują na lepszy los. Zasługują na spokojną „emeryturę”, na ciepły, przyjazny dom, a przede wszystkim – zasługują na życie. Tym bardziej, że nierzadko po zakończeniu badań te zwierzaki są nadal w dobrej kondycji i formie, bo np. eksperymenty były mało inwazyjne. Chcą nadal żyć. Nie potrafiłam zatem przejść obojętnie obok faktu, że są one tej szansy z samego założenia pozbawione i po prostu skazane na zagładę.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Ponad 180 000 osób zostało ewakuowanych w wyniku pożarów w Los Angeles. Weronika Rosati relacjonuje, z jakimi innymi zagrożeniami – poza niszczycielskim żywiołem – muszą mierzyć się mieszkańcy Kalifornii. Czy sama jest bezpieczna?
Bardzo ważne jest, żebyśmy znali swoje granice i rozumieli konsekwencje ich przekraczania. Mam wrażenie, że wiele osób uważa za normę mocno przekroczony próg zmęczenia - mówi Zofia Szawernowska, psycholog sportu, mistrzyni świata i Europy w grapplingu.
Terapia jest formą dbania o siebie, o swoją psychikę, podobnie jak sport jest dbaniem o ciało. Chciałabym, żeby więcej osób myślało o tym w ten sposób. Świadomość pewnych rzeczy pozwala człowiekowi mieć dla siebie więcej wyrozumiałości - mówi Magdalena Boczarska.
Mówi się o byciu tu i teraz. Według mnie najważniejszy jest balans: zachowanie z naszych korzeni tego, co wzmacniające, ale wypuszczanie gałęzi w górę, w przyszłość - mówi Orina Krajewska.
Belgijska agencja ds. bezpiecznego żywienia apeluje do Belgów, by nie zjadali świątecznych choinek. Powodem są porady przekazane mieszkańcom Gandawy przez władze tego miasta.
Według Centrum Naukowo-Środowiskowego Ratowania Delfinów „Delfa” w morzu znaleziono ponad 30 martwych delfinów. Zdaniem naukowców to efekt katastrofy tankowca i wycieków oleju opałowego w Cieśninie Kerczeńskiej
Amerykańska firma chce produkować ekologiczne paliwo z metanu, który jest zabójcą klimatu. Pomocne w tym mają być przede wszystkim silniki benzynowe i wysokoprężne.
Psy, koty, chomiki i inne domowe zwierzęta będą mogły być chowane w jednym grobie ze swoimi właścicielami, jeśli wcześniej wyrazili oni taką wolę - tak zdecydowała Rada miejska Mediolanu.
Firmy, szczególnie te z sektora małych i średnich nie będą narzekać. Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych działań, opisanych w programach unijnych, szykują dla nich konkursy.
Choć muchy bywają dla ludzi uciążliwe i irytujące, w przyrodzie są one niezwykle istotne – to jedne z najważniejszych zapylaczy. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców wskazują, że muchy stają się coraz bardziej zagrożone. Powód? Wzrost temperatury spowodowany przez zmiany klimatu .
Choć dla wielu fajerwerki są nieodłączonym elementem sylwestrowego świętowania, to jednocześnie są one źródłem ogromnego stresu dla zwierząt oraz poważnym zagrożeniem dla środowiska. Eksperci apelują: czas na zmiany w świętowaniu.
Rok 2025 powinien być spokojniejszy dla samorządów niż mijający. Wybory samorządowe, które odbyły się w tym roku, zawsze oznaczają w gminach swoistą sytuację nadzwyczajną związaną z nowym demokratycznym cyklem, który w wielu samorządach oznacza zmianę władz, polityki i filozofii rządzenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas