Szczupłe ciało nie gwarantuje długiego życia w zdrowiu. Zbadano, co jest ważniejsze

Choć naukowcy są zgodni co do tego, że duża nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, nowotwory czy choroby serca, to dążenie za wszelką cenę do osiągnięcia szczupłej sylwetki niekoniecznie może wyjść na zdrowie. Na podstawie obszernej analizy danych medycznych grupa naukowców ustaliła, że wystarczy być „w dobrej formie”. Co to oznacza?

Publikacja: 13.01.2025 10:25

Naukowy zauważyli, że jeżeli waga jest w normie, to wcale nie gwarantuje ona długiego życia w zdrowi

Naukowy zauważyli, że jeżeli waga jest w normie, to wcale nie gwarantuje ona długiego życia w zdrowiu.

Foto: Adobe Stock

Chcąc zapewnić sobie długie życie w zdrowiu, z pewnością wato się starać, aby nasza waga mieściła się w normie. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Virginii doszła jednak do wniosku, że ludzie mogą być zdrowi przez wiele lat, jeżeli tylko będą fundować sobie regularną dawkę ruchu — niezależnie od tego, jaką wartość wskazuje ich współczynnik BMI.

Sposób na długowieczność? Szczupła sylwetka nie wystarczy

Badacze pod kierownictwem fizjologa ruchu Siddharthy Angadiego wzięli na warsztat wyniki 20 badań, które przeprowadzono w ostatnich kilkudziesięciu latach. Łącznie objęły one prawie 400 tysięcy kobiet i mężczyzn w średnim wieku, pochodzących z różnych krajów. Kobiety stanowiły około 30 proc. próby badawczej.

Celem analizy było określenie związku między wydolnością aerobową organizmu (czyli zdolnością do wykonywania długotrwałego wysiłku), współczynnikiem BMI a długowiecznością. Wyniki najbardziej obszernego jak dotąd badania na ten temat opublikowano niedawno na łamach czasopisma naukowego „British Journal of Sports Medicine”.

Czytaj więcej

Zbawienne 30 minut. Ważne odkrycie dotyczące wpływu aktywności fizycznej na pamięć

Metoda analizy dotychczasowych badań polegała na podzieleniu badanych osób na dwie grupy. W pierwszej grupie znaleźli się pacjenci o kiepskiej kondycji fizycznej, którzy w trakcie testu wydolności osiągnęli najgorsze wyniki. Druga grupa składała się z osób o najlepszej kondycji – biorąc pod uwagę ich płeć i grupę wiekową.

Naukowcy zweryfikowali też, którzy pacjenci zmarli w ciągu 20 lat od momentu przeprowadzenia danego badania. Na koniec porównano ze sobą wskaźniki BMI, wydolność fizyczną i przypadki śmierci badanych.

Co to znaczy — być w formie?

Zgodnie z przewidywaniami autorów analizy, wyniki badań wykazały silny związek między otyłością a przypadkami przedwczesnej śmierci badanych osób. Jeżeli z kolei osoba z otyłością dodatkowo miała kiepską kondycję fizyczną, ryzyko przedwczesnej śmierci rosło aż trzykrotnie. Prawidłowość ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Autorzy badania zauważyli też, że jeżeli waga jest w normie, to wcale nie gwarantuje ona długiego życia w zdrowiu, jeżeli nie fundujemy sobie odpowiedniej dawki ruchu. Badane osoby o masie ciała mieszczącej się w normie i zarazem o najgorszej wydolności fizycznej były obarczone aż dwukrotnie większym ryzykiem przedwczesnej śmierci w porównaniu z osobami o nadmiernej masie ciała, ale za to z dobrą kondycją fizyczną.

Czytaj więcej

Jedzenie takiej żywności zmienia skład mięśni ud, nawet jeśli dbasz o linię. Wyniki badań

Oznacza to, że z punktu widzenia statystyki uprawianie wysiłku fizycznego wydatnie obniża ryzyko przedwczesnej śmierci. Wszystkie te spostrzeżenia dotyczą obydwu płci. Co istotne, zdaniem autorów badania znaczenie ma nawet niewielka ilość ćwiczeń — pod warunkiem, że wykonuje się je regularnie.

Źródło:
www.bjsm.bmj.com

Chcąc zapewnić sobie długie życie w zdrowiu, z pewnością wato się starać, aby nasza waga mieściła się w normie. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Virginii doszła jednak do wniosku, że ludzie mogą być zdrowi przez wiele lat, jeżeli tylko będą fundować sobie regularną dawkę ruchu — niezależnie od tego, jaką wartość wskazuje ich współczynnik BMI.

Sposób na długowieczność? Szczupła sylwetka nie wystarczy

Pozostało jeszcze 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Pora picia kawy wpływa na ryzyko przedwczesnej śmierci. Nowe wyniki badań
SPOŁECZEŃSTWO
Gubernatorka Tokio wytacza nowe działa w walce z ujemnym przyrostem naturalnym w stolicy Japonii
Zdrowie
Miejsce zamieszkania ma związek z objawami menopauzy. Zła wiadomość dla mieszkanek wsi
Zdrowie
WHO potwierdza skuteczność nowych leków na otyłość. Jest jednak pewne ryzyko
Zdrowie
Odkryto zaskakujący czynnik, który wpływa na występowanie u kobiet choroby Alzheimera