Decydująca dekada. Naukowcy wskazali kluczowy okres dla utrzymania zdrowia na lata

Utarło się przekonanie, że to dwudziestokilkulatkowie prowadzą najbardziej imprezowy, a więc najmniej zdrowy tryb życia. Zdaniem fińskich naukowców negatywne efekty błędów młodości dotkliwie odczuwamy już w następnej dekadzie. Badacze wskazali też na trzy niezdrowe nawyki, których negatywne skutki dają się odczuć już po trzydziestce.

Publikacja: 31.05.2025 09:43

Palenie w pierwszej kolejności oddziałuje na zdrowie psychiczne, a brak aktywności fizycznej odbija

Palenie w pierwszej kolejności oddziałuje na zdrowie psychiczne, a brak aktywności fizycznej odbija się na zdrowiu fizycznym.

Foto: Adobe Stock

W skali całego globu problemy z sercem, nowotwory i inne choroby przewlekłe odpowiadają za blisko trzy czwarte przypadków przedwczesnej śmierci. Wydatnie przyczyniają się do tego niezdrowe nawyki.

Dekada między 36 a 46 rokiem życia to okres, w którym szczególnie warto zadbać o zdrowie

Okazuje się, że dekadą, w trakcie której niezdrowy styl życia odciska największe piętno na zdrowiu w kolejnych latach, to lata trzydzieste i czterdzieste. Nowe badanie udowadnia, że negatywne symptomy nasilają się już między 36 a 46 rokiem życia.

Do takich między innymi wniosków doszedł zespół fińskich naukowców z Uniwersytetu w Jyväskyli. Badacze wzięli na warsztat dane medyczne, które zebrano na przestrzeni kilkudziesięciu lat życia pacjentów – od dzieciństwa do wieku 61 lat. W badaniu wzięło dział ponad pięćset osób urodzonych w 1959 roku.

Przeanalizowano dane dotyczące psychicznego i fizycznego zdrowia pacjentów, kiedy mieli po 27, 36, 42, 50 i 61 lat. Zestawiono je z trzema niezdrowymi nawykami badanych (o ile takie występowały): paleniem papierosów, brakiem aktywności fizycznej i nadmiernym spożywaniem alkoholu. To ostatnie naukowcy zdefiniowali jako przyjmowanie siedmiu tysięcy gramów lub 875 jednostek alkoholu rocznie w przypadku kobiet oraz 10 tysięcy gramów lub 1250 jednostek alkoholu rocznie w przypadku mężczyzn.

Czytaj więcej

Otyłość jest szczególnie niebezpieczna w pewnym wieku. Naukowcy ostrzegają

Na koniec obliczono wpływ tych nawyków na dobrostan fizyczny i psychiczny pacjentów. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma medycznego „Annals of Medicine”.

Co źle wpływa na zdrowie? Naukowcy wskazali trzy nawyki

Na podstawie uzyskanych wyników badacze ustalili, że negatywne skutki niezdrowych nawyków pojawiają się już w wieku 36 lat. Odczuwa je zarówno ciało, jak i psychika.

Uczestnicy badania, którzy w tym wieku jednocześnie palili papierosy, nadmiernie spożywali alkohol i stronili od ćwiczeń, mieli znacznie podwyższone wskaźniki dotyczące symptomów depresji i ryzyka metabolicznego, czyli ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, udaru mózgu czy cukrzycy. Nie jest zaskoczeniem, że negatywne efekty nasilały się w kolejnych latach również u tych pacjentów, którzy prowadzili niehigieniczny tryb życia przez dłuższy czas.

Autorzy badania ustalili też, który nawyk ma wpływ na konkretną sferę zdrowia. Okazało się, że znym, z kolei nadmierne picie alkoholu ma negatywny wpływ na jedno i drugie.palenie w pierwszej kolejności oddziałuje na zdrowie psychiczne, brak aktywności fizycznej odbija się na zdrowiu fizyc

Czytaj więcej

Kładziesz się spać i wstajesz o różnych porach? To grozi poważną chorobą

Naukowcy zauważają, że relacja między kiepskim stanem zdrowia a niezdrowymi nawykami może niekiedy działać w obie strony. Przykładowo osoba żyjąca w stresie może sięgać po alkohol, co w dalszej perspektywie może wpłynąć na pogorszenie się relacji z rodziną i przyjaciółmi, a w konsekwencji – również dobrostanu psychicznego.

Zwrócono uwagę na fakt, że badanie dotyczy przedstawicieli starszej generacji. Styl życia współczesnych trzydziestokilkulatków jest nieco inny, przez co inne mogą być w ich przypadku niezdrowe nawyki. Autorzy badania podkreślają też, że w przyszłości należałoby przeprowadzić dalsze badania uwzględniające takie istotne aspekty stylu życia jak dieta.

Źródło:
www.tandfonline.com

W skali całego globu problemy z sercem, nowotwory i inne choroby przewlekłe odpowiadają za blisko trzy czwarte przypadków przedwczesnej śmierci. Wydatnie przyczyniają się do tego niezdrowe nawyki.

Dekada między 36 a 46 rokiem życia to okres, w którym szczególnie warto zadbać o zdrowie

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Potęga ciszy. Psycholog wyjaśnia, dlaczego warto ją zrozumieć
Zdrowie
Badanie: Polacy za mało wiedzą o chorobach otępiennych. Oto ich nieoczywiste symptomy
Zdrowie
Polacy nie znają zasad zbilansowanej diety. Płeć ma tutaj duże znaczenie. Badanie
Zdrowie
Ten rodzaj diety nasila objawy depresji? Opublikowano nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Zdrowie
Minął rok działania programu in vitro. „Bez jasnych i etycznych regulacji prawnych postęp będzie niemożliwy”