Aktualizacja: 19.03.2025 06:17 Publikacja: 15.11.2023 10:52
Dr Bianka Siwińska: Zainteresowanie dziewczynek obszarem technicznym i naukami ścisłymi kształtuje się już na etapie szkoły podstawowej.
Foto: Archiwum prywatne
Jak obecnie wygląda reprezentacja kobiet w świecie nauki i biznesie?
Bianka Siwińska: W Fundacji Edukacyjnej Perspektywy od lat badamy sytuację kobiet w technologiach, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Monitorujemy udział kobiet w edukacji inżynierskiej, a potem także ich kariery naukowe i zawodowe w branży technologicznej. To daje nam dosyć szeroki obraz tego, co się dzieje. Mimo że od ponad dekady coraz więcej kobiet trafia do branży high-tech, to jednak wciąż jest ich bardzo mało - od kilkunastu do około 25 proc. w zależności od obszaru. Mała liczebność to jedno, a drugim istotnym problemem jest niska retencja kobiet w zawodzie - przykładowo aż 9 proc. kobiet pracujących w branży informatycznej rezygnuje ze swojej kariery w tej dziedzinie. Dla porównania robi to tylko 1,2 proc. mężczyzn (dane z USA).
Jak kobieta powinna zarządzać swoją karierą, aby osiągnąć sukces zawodowy? Z artykułu, który opublikowała niedawno firma McKinsey, płynie kilka uniwersalnych wniosków. Zdaniem ekspertów kluczowy jest przemyślany wybór branży i stanowiska, a także odpowiednie podejście do własnego rozwoju zawodowego.
Od dłuższego czasu mówi się o tym, że pokolenie Z zmienia zasady na rynku pracy. Młodzi nie boją się wyznaczać trendów i odważnie planują swoją przyszłość. Firmy, chcąc pozyskiwać pracowników w tej grupie wiekowej, muszą podejmować nowe działania.
Wspólny raport Unii Międzyparlamentarnej i organizacji UN Women ujawnia bardzo powolne tempo postępu w kwestii większego udziału kobiet w polityce – dziedzinie, w której przez stulecia dominowali mężczyźni. Jak na tym tle wygląda sytuacja w Polsce? Jest lepiej niż w wielu innych krajach, jednak dane nie napawają optymizmem.
W ciągu ostatniej dekady warunki pracy aktywnych zawodowo Polek uległy pogorszeniu. Ich sytuacja jest jednak lepsza w porównaniu z mieszkankami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, USA i wielu innych krajów. Tak wynika z kolejnej edycji „indeksu szklanego sufitu” – raportu „The Economist”, który podsumowuje sytuację kobiet pracujących w krajach OECD, również w Polsce.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Z wielu badań wynika, że kobiety rzadziej niż mężczyźni prowadzą własne biznesy, ale jednocześnie wiele z nich o tym marzy. Możliwe jednak, że dzięki przedstawicielkom pokolenia Z, wkrótce liczba firm prowadzonych przez kobiety wzrośnie.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Żeby wkroczyć w świat cyfrowy niezbędne są zmiany systemowe, które pozwolą na większą współpracę biznesu z systemem ochrony zdrowia; bo wdrożenie sztucznej inteligencji do systemu nie będzie przebiegało tak sprawnie jak wdrożenie nowych leków na listę refundacyjną – uważa dr hab. Katarzyna Kolasa.
Państwowa spółka, wbrew negatywnym trendom, mocno eksploruje rynek innowacyjnych spółek – i to nie tylko w Polsce. Uruchomiła z nimi niemal 50 nowatorskich projektów, które dały jej dodatkowy napęd. Teraz chwali się efektami.
Biodegradowalne opakowania, autonomiczne busy, kwanty czy polska sztuczna inteligencja – nasi przedsiębiorcy i naukowcy realizują światowej klasy projekty.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Wizja powrotu amerykańskich i europejskich koncernów technologicznych do Rosji spędza sen z powiek firmom IT z tego kraju. Wysłały one właśnie na Kreml apel z listą działań, które rząd musi podjąć, by ochronić je przed zachodnią konkurencją.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas