19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 10:41 Publikacja: 22.01.2024 15:03
kobieta w biurze
Naturalne predyspozycje i wrodzone talenty można w kreatywny sposób wykorzystywać w obecnej pracy.
Foto: Adobe Stock
Kiedy Laura Spaulding rozpoczynała pracę w policji w Kansas City, jej zarobki z trudem wystarczały na najważniejsze życiowe potrzeby. Rozmowa z matką jednej z ofiar przestępstwa pozwoliła dostrzec istotną lukę na rynku. Opuszczając miejsce zbrodni, młoda policjantka usłyszała pytanie: „Kiedy wrócicie, żeby to wszystko posprzątać?”. Gdy odpowiedziała, że policja nie zajmuje się takimi rzeczami, padło kolejne pytanie: „To kto się tym zajmuje?”. Spaulding uświadomiła sobie, że nie ma takiej instytucji, co skłoniło ją do podjęcia kroków w celu założenia firmy zajmującej się sprzątaniem miejsc zbrodni oraz kompleksowym odnawianiem nieruchomości. Firma przynosi kolosalne zyski, a franczyzobiorców przybywa z każdym rokiem. Czym jest to zjawisko i jak pomaga wykorzystywać własne talenty? Tę kwestię obszernie wyjaśnia Magdalena Marszałek psycholożka pracy i organizacji z Uniwersytetu SWPS.
Wnioski z raportu ONZ „Towards Equal Opportunity for Women in Defence”: powolny, lecz stały marsz ku równości w armiach świata. Wciąż istnieje wiele barier, które utrudniają kobietom rozwój kariery wojskowej.
Z badania, które przeprowadzono wśród właścicieli polskich firm z sektora MŚP, wynika, że starsi przedsiębiorcy chętniej nawiązują relacje biznesowe z kobietami niż ci młodsi. Eksperci wyjaśniają, z czego wynika to zjawisko.
Zaangażowanie w idee zielonej gospodarki sprawia, że firmy zarządzane przez kobiety są proekologiczne, co wiąże się z mniej agresywną, za to bardziej trwałą strategią ekonomiczną. Jakie inne oblicza ma zjawisko „zazieleniania biznesu” przez kobiety?
Święty Mikołaj też czasem musi się rozliczyć z fiskusem – przypomina Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradczyni podatkowa, dyrektor zarządzająca w kancelarii Vialto Partners Poland.
Czy różnice w wynagrodzeniach to wina przepisów, nadużyć ze strony pracodawców, a może braku odwagi, by zmierzyć się z tabu jawności płac? Niezależnie od przyczyny, jedno jest pewne: coraz więcej firm będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie jak wyrównać szanse kobiet i uniknąć dyskryminacji.
Nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy - taką informację przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jan Szyszko.
W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał 23 tys. decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych. Zakład uspokaja jednak, że niektóre odmowy mogą mieć źródło w algorytmie systemu i zapewnia, że jako takie zostaną rozstrzygnięte na korzyść przedsiębiorców.
Zmiany w składce zdrowotnej, które ostatecznie uchwalono i które weszły w życie od stycznia, są w zasadzie kosmetyczne. Na większą reformę musimy poczekać jeszcze rok.
Od 1 stycznia obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Większa reforma składki ma wejść w życie za rok.
Zaniedbania popełnione w pierwszych tygodniach po zatrudnieniu nowego pracownika mogą skutecznie zmniejszyć jego zaangażowanie i lojalność.
O ile w 2024 r. mniejszy popyt na pracowników ograniczył w wielu branżach rotację kadr, o tyle oczekiwana poprawa koniunktury może teraz skłaniać do szukania nowej pracy.
Przez lukę w przepisach dane liczącego na poufność sygnalisty mogą poznać osoby nieuprawnione. Prawnicy apelują o nowelizację. Resort rodziny zaleca natomiast, by stosować wykładnię uwzględniającą interes publiczny.
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas