Najbogatsza kobieta Europy Wschodniej wkroczy na rynek polskich mediów?

Po tragicznej śmierci męża Renata Kellnerova zajęła jego miejsce w spółce inwestycyjnej PPF Group. Jak poradziła sobie z tym wyzwaniem i jakie znaczenie ma Polska w jej planach inwestycyjnych?

Publikacja: 24.10.2024 16:49

Renata Kellnerová oraz jej dzieci zarządzają Grupą PPF, której aktywa szacowane są na 44 miliardów d

Renata Kellnerová oraz jej dzieci zarządzają Grupą PPF, której aktywa szacowane są na 44 miliardów dolarów.

Foto: Materiały prasowe

27 marca 2021 r. czeski przedsiębiorca Petr Kellner zginął w wypadku helikoptera w pobliżu lodowca Knik na Alasce. Tragiczne zdarzenie miało miejsce w czasie uprawiania ekstremalnego sportu heliboardingu. Polega on na tym, że snowboardziści zjeżdżają ze stoków poza wyznaczonymi trasami, a na szczyty gór docierają helikopterem, nie wyciągiem. 

Po śmierci męża jego żona, Renáta Kellnerova, przejęła stery potężnego imperium biznesowego. Stała się właścicielką 98,93 proc. udziałów w Grupie PPF. Tym samym zyskała tytuł najbogatszej osoby w Czechach i stała się ważną postacią na krajowej i międzynarodowej scenie gospodarczej.

Źródła rodzinnej fortuny Kellneróv

Petr Kellner, założyciel Grupy PPF, rozpoczął działalność na początku lat 90. Fundamentem jego majątku była tzw. prywatyzacja kuponowa, a następnie restrukturyzacja największej w kraju firmy ubezpieczeniowej Česká pojišťovna, w której nabył 20 proc. udziałów. Te działania zapoczątkowały jego sukces finansowy. W latach 2007–2014 Kellner sprzedał swoje udziały we wspomnianej firmie włoskiej grupie Generali, co przyniosło mu ponad 3,6 miliarda euro zysku.

Pod kierownictwem przedsiębiorcy Grupa PPF rozwijała się bardzo dynamicznie. Na koniec 2020 roku wartość aktywów Grupy PPF wynosiła około 39,7 miliarda euro. Grupa inwestycyjna odegrała kluczową rolę w transformacji gospodarczej Czech po upadku komunizmu. Spółka inwestycyjna jest szczególnie znana z posiadania prywatnych stacji telewizyjnych w krajach Europy Wschodniej, dominującej pozycji na czeskim rynku telekomunikacyjnym oraz działania w obszarach usług finansowym i na rynku nieruchomości.

Czytaj więcej

Najbogatsza aktorka świata ma zupełnie nieznaną twarz. Na czym i ile zarabia Jami Gertz?

Ze względu na działalność w strategicznych sektorach gospodarki, mających znaczenie dla interesów państwowych, PPF ma mocne powiązania ze światem polityki. Wpływ Kellnera na czeską debatę publiczną znacząco wzrósł po przejęciu w 2020 roku najpopularniejszej prywatnej stacji telewizyjnej w Czechach – TV Nova. Ośrodek Studiów Wschodnich określił Kellnera jako najważniejszego oligarchę w kraju.

Renata Kellnerova - od działalności charytatywnej do kierowania czeskim imperium biznesowym

Podczas gdy Petr Kellner rozbudowywał swoje biznesowe imperium, jego żona skupiała się na działalności charytatywnej. W 2002 roku Renáta Kellnerová współtworzyła Fundację Educa, która przyznawała stypendia uczniom Open Gate – Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Babicach. W 2009 roku, wspólnie z mężem, powołała do życia Fundację Rodziny Kellnerów, która w ciągu dziesięciu lat istnienia przeznaczyła 1,6 miliarda koron czeskich na wspieranie inicjatyw edukacyjnych w Czechach.

Kiedy przejmowała biznes męża, wiele osób nawet o niej nie słyszało. Szybko uległo to jednak zmianie. Obecnie Kellnerova jest synonimem i twarzą czeskiego imperium, które zatrudnia 61 tys. osób i operuje w 25 krajach. W 2024 roku została uwzględniona na liście „The World's Billionaires” opracowaną przez Forbes. Zajęła na niej 109a pozycję, z majątkiem oszacowanym na 17,9 miliarda dolarów.

Kellnerová oraz jej dzieci zarządzają Grupą PPF, której aktywa szacowane są na 44 miliardów dolarów. W wywiadzie e-mailowym z Bloomberg News Kellnerová opisała trudny okres, w którym poznawała skomplikowaną działalności firmy po nagłej śmierci męża. „Zdałam sobie sprawę, że PPF ma dla mnie osobiste znaczenie, a moim zadaniem jest przygotować nasze dzieci, aby miały możliwość objęcia przywództwa w grupie w przyszłości”,  stwierdziła. Podobnie jak jej zmarły mąż, Kellnerova dba o prywatność swojej rodziny. Powiedziała o swoich dzieciach: "Kiedy będą gotowi, z czystym sumieniem przekażę im główną odpowiedzialność". Dodała również: "Nie martwię się o przyszłość, bo oni już w pewnym stopniu biorą udział w zarządzaniu naszymi firm".

Przemiany firmy pod przywództwem Renaty Kellnerovej

Od momentu przejęcia kontroli nad firmą Kellnerova wniosła istotny wkład w jej rozwój. Odpowiada za serię kluczowych zmian i transakcji, które zdefiniowały nowy kierunek rozwoju spółki inwestycyjnej. Zakończyła współpracę z niektórymi z bliskich współpracowników swojego zmarłego męża, a następnie skupiła się na pełnym przejęciu firmy przez rodzinę, wykupując udziały dwóch mniejszych akcjonariuszy. Wkrótce potem ona oraz jej trzy córki objęły miejsca w zarządzie nowo powstałej spółki holdingowej, która gromadzi wszystkie ich aktywa. Istotnym działaniem było także odejście od rynków azjatyckich, które wcześniej stanowiły kluczowe źródło dochodów firmy, i zwrot w kierunku rynków zachodnich.

Pod kierownictwem Kellnerovej Grupa PPF sfinalizowała kilka dużych transakcji, w tym sprzedaż części biznesów i udziałów. Te działania przyczyniły się do powrotu rentowności spółki inwestycyjnej do poziomów sprzed pandemii. W pierwszej połowie 2023 roku firma osiągnęła dochód netto wynoszący 709 milionów euro, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu do straty 406 milionów euro odnotowanej rok wcześniej – głównie w wyniku kosztownego wycofania się z Rosji.

Grupa PPF aktualnie poszukuje nowych możliwości przejęć w Europie. Jak dotąd istotnymi zakupami firmy było nabycie udziałów niemieckiego nadawcy ProSiebenSat.1 Media SE oraz udziałów w polskiej firmie InPost SA, działającej w branży e-commerce i zarządzającej siecią samoobsługowych paczkomatów. Grupa PPF ma obecnie 28,75 proc. udziałów w InPost. Wcześniej była już obecna w Polsce dzięki firmie Škoda Transportation, która dostarcza pojazdy do warszawskiego metra.

Czytaj więcej

Judith Faulkner: 81-letnia miliarderka, założycielka firmy Epic nie zamierza przejść na emeryturę

Nowe kierunki rozwoju Grupy PPF

W przeszłości talent do przedsiębiorczości Petra Kellnera umożliwił firmie rozszerzenie działalności na dynamicznie rozwijające się rynki, takie jak Rosja i Chiny. Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę Grupa PPF, podobnie jak wiele innych przedsiębiorstw, zwróciła uwagę na rynki zachodnie i skupiła się na rozwijaniu działalności w Europie. W efekcie można się spodziewać większego zaangażowania Grupy PPF także w Europie Środkowej. Koncern ma potencjał, aby stać się zarówno partnerem polskich przedsięwzięć, jak i ich konkurentem. Zgodnie z doniesieniami mediów to właśnie Grupa PPF jest jednym z podmiotów zainteresowanych przejęciem telewizji TVN od amerykańskiego Warner Bros. Discovery, który rozważa sprzedaż tej stacji.

Renata Kellnerova nie podzieliła się szczegółami na temat konkretnych celów inwestycyjnych firmy. Wiadomo jednak, że Grupa PPF zamierza kontynuować działalność w czterech głównych obszarach inwestycyjnych – usługach finansowych, telekomunikacji, mediach oraz e-commerce. W rozmowie z „Bloombergiem” Kellnerova podkreśliła, że „to nie wyklucza mniejszych, oportunistycznych inwestycji.”

Źródła:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-02-05/eastern-europe-s-richest-woman-pivots-her-empire-west
https://www.forbes.com/real-time-billionaires/#3c3487213d78
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-16/spuscizna-petra-kellnera-aktywa-interesy-znaczenie-dla-europy

27 marca 2021 r. czeski przedsiębiorca Petr Kellner zginął w wypadku helikoptera w pobliżu lodowca Knik na Alasce. Tragiczne zdarzenie miało miejsce w czasie uprawiania ekstremalnego sportu heliboardingu. Polega on na tym, że snowboardziści zjeżdżają ze stoków poza wyznaczonymi trasami, a na szczyty gór docierają helikopterem, nie wyciągiem. 

Po śmierci męża jego żona, Renáta Kellnerova, przejęła stery potężnego imperium biznesowego. Stała się właścicielką 98,93 proc. udziałów w Grupie PPF. Tym samym zyskała tytuł najbogatszej osoby w Czechach i stała się ważną postacią na krajowej i międzynarodowej scenie gospodarczej.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes i prawo
Nowy europejski raport: Sytuacja kobiet w branży technologicznej nie jest optymistyczna
Biznes i prawo
Kupujesz w Black Friday? Sprawdź ten zapis na metce, a unikniesz fałszywej promocji
Biznes i prawo
Luka płacowa w wyjątkowo prokobiecym kraju wyższa niż w Polsce. Zaskakujący wynik raportu
Biznes i prawo
Edyta Demby-Siwek: Preferuję model partnerskiego zarządzania
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes i prawo
Najpierw kariera, potem dziecko? Korporacje finansują kobietom zamrażanie komórek jajowych