Nie identyfikują się z jednym zawodem, bo zazwyczaj wykonują ich kilka. W ciągu dnia tworzą grafiki i treści na media społecznościowe, wieczorami dorabiają za barem, a w weekendy doskonalą swoje pasje, z których planują się utrzymywać, na przykład tworzenie ceramiki. W rubryce zawód wpisują ich kilka, przedzielonych ukośnikami – stąd nazwa modelu pracownika slasher (ukośnik), wykreowanego przez ludzi z pokolenia Z.
Slasherzy to osoby, które nie trzymają się jednej ścieżki kariery, ale badają wiele tożsamości zawodowych. Zamiast wspinać się po drabinie korporacyjnej w tradycyjnym sensie, łączą różne umiejętności, prace i pasje przez całe życie zawodowe. Po raz pierwszy tego terminu użyła w 2007 roku dziennikarka magazynu „The New York Times", Marci Alboher. W Chinach mówi się o tym zjawisku od 2017 roku. Slashowy styl życia zyskał tam taką popularność, że w 2019 roku w luksusowym centrum handlowym w Xi'an zorganizowano Slasher Festival.
„Jestem znana jako artystka/trenerka personalna/nauczycielka jogi/pisarka/aktywistka” – przedstawiała się pochodząca z Litwy Gedvile Bunikyte, otwierając swoją wystawę w Hongkongu. - „W dzieciństwie interesowały mnie wszystkie te rzeczy, ale zawsze czułam, że muszę wybrać jedną z nich. Chciałam być artystką. Ale jak większość artystów potrzebuję też codziennej pracy, więc te równoległe kariery rozwinęły się bardzo naturalnie”. Trend ten niedawno zaczął się dynamicznie rozwijać również w Europie.
Pokolenie Z w pracy podąża za marzeniami
„Slasherzy, w przeciwieństwie do wcześniejszych pokoleń, nie wahają się próbować swoich sił w różnych zawodach i karierach jednocześnie. Podążając za swoimi marzeniami, młodzi ludzie szybko zdobywają nowe umiejętności – czy to malowanie murali, czy umiejętność gry na starych instrumentach, taniec hip-hopowy czy tworzenie mody – i dzielą się nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych”, tłumaczy Zhang Yiwu, profesor literatury chińskiej na Uniwersytecie Pekińskim w serwisie The UNESCO Courier. „Według raportu państwowej agencji prasowej Xinhua z 2019 r., liczba slasherów w Chinach przekroczyła 80 milionów i ma rosnąć. Większość tej młodzieży to dobrze wykształceni mieszkańcy miast z globalnymi perspektywami, większymi możliwościami wyboru w życiu i instynktowną znajomością technologii", mówi ekspert.
Czytaj więcej
Z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Dynamika czasu pracy” Fundacji WłączeniPlus wynika, że...