Claudia Sheinbaum nową prezydent Meksyku: Nie zawiodę was!

Nazywana „la Doctora” ze względu na swoje imponujące wykształcenie, ogromną przewagą głosów wygrała wybory prezydenckie w Meksyku. – To wasze zwycięstwo! – dziękowała po ogłoszeniu wyników. Kim jest Claudia Sheinbaum i czym zajmowała się dotychczas?

Publikacja: 05.06.2024 17:55

Claudia Sheinbaum podkreśla, że zwycięstwo nie jest wyłącznie jej osiągnięciem, ale wszystkich kobie

Claudia Sheinbaum podkreśla, że zwycięstwo nie jest wyłącznie jej osiągnięciem, ale wszystkich kobiet, które w Meksyku otrzymały prawo do głosowania dopiero w 1953 roku.

Foto: PAP/EPA

61-letnia była burmistrz miasta Meksyk, z wykształcenia fizyk, posiadająca tytuł naukowy doktora w dziedzinie inżynierii energetycznej, jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba pochodzenia żydowskiego wygrała wybory prezydenckie w Meksyku. Oficjalnie obejmie stanowisko 1 października, przejmując schedę po swoim mentorze, którym jest obecny prezydent Andrés Manuel López Obrador (w skrócie nazywany AMLO), sprawujący funkcję od 2018 roku. Swoją rywalkę, businesswoman Xóchitl Gálvez, pokonała niemal 30-procentową przewagą głosów. – Nie zawiodę was! – deklarowała po ogłoszeniu wyników głosowania. Jakie postulaty zamierza wdrożyć w życie i w jakich okolicznościach podjęła decyzję o rozpoczęciu kariery politycznej, mimo imponujących naukowych dokonań?

Oponenci nie mieli racji

– Gdziekolwiek się pojawię, chcę być szanowana. Zrozumiałeś? – stanowczo oznajmiła politykowi jednej z meksykańskich partii, po tym jak w drodze na spotkanie otoczył ją tłum reprezentantów nieprzychylnego jej ugrupowania, zapewniając, że nie ma szans na uczciwe wygranie wyborów prezydenckich. Nagranie rozmowy Claudii Sheinbaum z Alfonso Durazo zostało wyemitowane w serwisach informacyjnych, a jej nieugięta postawa, odwaga i klarowność zaprezentowanych żądań wzbudziła podziw redaktorów i komentatorów sceny politycznej w Meksyku. – Nigdy nie widzieliśmy Claudii Sheinbaum tak stanowczej i nieprzejednanej – komentowała dziennikarka telewizyjna Joaquin López-Dóriga. Wydarzenie miało miejsce latem 2023 roku. Rok później okazało się, że oponenci nie mieli racji, a nieprzejednana kandydatka na stanowisko prezydenta Meksyku pokonała konkurencję, zdobywając niemal 60 proc. głosów w pierwszej turze wyborów.

Czytaj więcej

Australijska premierka powołała Sekretarza ds. Zmiany Zachowania Mężczyzn

Jako przyszła głowa państwa zamierza kontynuować politykę swojego poprzednika, wspierając programy socjalne, które przyczyniły się do znacznego wzrostu popularności obecnego prezydenta i pomogły wielu mieszkańcom kraju sprostać trudnościom, na jakie są narażeni z powodu ubóstwa. – Naszym obowiązkiem jest i na zawsze pozostanie opieka nad wszystkimi mieszkańcami naszego kraju bez wyjątku – zapewniła po otrzymaniu oficjalnej informacji o wynikach wyborów. – Nawet jeśli niektórzy Meksykanie nie zawsze zgadzają się z naszym podejściem, będziemy kontynuować naszą misję w pokoju i harmonii, aby zapewnić stały rozwój naszego kraju – deklarowała.

Studia i polityka

Za tak mocnym przekonaniem przemawia doświadczenie polityczne zdobywane już w trakcie studiów na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku (ang. National Autonomous University of Mexico, skr. UNAM), kiedy aktywnie działała w protestach przeciwko prywatyzacji publicznych uczelni, a także angażowała się między innymi w strajk głodowy przeciw oszustwom wyborczym w stanie Oaxaca czy uczestniczyła w proteście zorganizowanym przez Związek Pracowników swojej uczelni. Po ukończeniu studiów licencjackich na UNAM kontynuowała edukację w zakresie inżynierii energetycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim, a następnie powróciła na swoją pierwotną uczelnię, by tam obronić doktorat.

Na politykę poza murami uczelni przyszedł czas w 2000 roku, kiedy Sheinbaum została sekretarzem ochrony środowiska w stolicy Meksyku, pracując u boku Obradora, ówczesnego burmistrza miasta. Po sześciu latach zrezygnowała ze stanowiska, poświęcając się działalności naukowej i dołączając do Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu przy ONZ (ang. The Intergovernmental Panel on Climate Change, skr. IPCC). Zespół w 2007 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nie tylko moje zwycięstwo

Ambicje polityczne, mimo imponujących osiągnięć naukowych, nie zeszły na dalszy plan i w 2015 roku Sheinbaum została pierwszą kobietą wybraną na stanowisko burmistrza dzielnicy Tlalpan. Trzy lata później objęła funkcję burmistrza miasta Meksyk, ustępując w 2023 roku, aby rozpocząć przygotowania do wyborów prezydenckich w Meksyku. Czas pokazał, że i te starania zakończyły się dla niej spektakularnym sukcesem.

Choć pokonała rywalkę zdecydowaną większością głosów, podkreśla, że zwycięstwo nie wyłącznie jej osiągnięciem, ale wszystkich kobiet, które w Meksyku otrzymały prawo do głosowania dopiero w 1953 roku. – Mówiłam od samego początku i zaznaczam po raz kolejny, że nie jest to jedynie mój sukces. To wielkie osiągniecie nas wszystkich – przekazała zgromadzonym na Zocalo plaza w Meksyku kobietom, świętującym ten przełomowy moment. – Po raz pierwszy w 200-letniej historii Republiki Meksyku prezydentem kraju zostanie kobieta – podkreślała podczas przemówienia.

Czytaj więcej

Najmłodsza parlamentarzystka Estonii pozbawia się przywilejów i podbija serca rodaków

Decyzje oparte na danych

Ambitna zwyciężczyni wyborów prezydenckich, której dziadkowie przybyli do Meksyku z Bułgarii oraz Litwy, już od najmłodszych lat miała okazję poznawać świat nauki za sprawą rodziców: ojca chemika i mamy biolożki. Zainspirowana ich pracą, podjęła studia w zakresie fizyki, w trakcie których poznała swojego partnera życiowego, Jesús María Tarriba. Obecnie jest on specjalistą do spraw ryzyka finansowego w Bank of Mexico.

Choć wielu sceptyków uważa, że Sheinbaum zawdzięcza swoją karierę polityczną popularności jej mentora, którego zastąpi na stanowisku głowy państwa, to jednak biograf przyszłej pani prezydent, Jorge Zepeda, podkreśla, że to właśnie zamiłowanie do nauki stanowi jej przewagę nad poprzednikiem. – Jestem osobą, która podejmuje decyzje na podstawie danych – podkreśliła podczas jednego z wywiadów przytoczonych na łamach CNN. Tymczasem, jak zauważa Zepeda, Obrador niejednokrotnie przedkładał lojalność wobec założonej przez siebie partii Morena ponad informacje, którymi dysponował.

Redaktorzy „The Washington Post” wymieniają kolejne różnice między politykami, akcentując między innymi zamiłowanie Obradora do epatowania poglądami religijnymi, jego brak znajomości języka angielskiego oraz niechęć do podróżowania. – Sheinbaum chce być sobą i podkreślić swoją indywidualność w sytuacji bezprecedensowej, która stała się jej udziałem – podkreśla cytowany przez „The Washington Post” analityk polityczny Carlos Heredia. Sądząc po dotychczasowych osiągnięciach i sukcesach w kolejnych kampaniach, w których brała udział, również i podkreślenie własnej indywidualności na meksykańskiej scenie politycznej nie powinno stanowić wyzwania dla wszechstronnej zwyciężczyni wyborów prezydenckich.

Źródła:
https://www.bbc.com/
https://edition.cnn.com/
https://www.washingtonpost.com/

61-letnia była burmistrz miasta Meksyk, z wykształcenia fizyk, posiadająca tytuł naukowy doktora w dziedzinie inżynierii energetycznej, jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba pochodzenia żydowskiego wygrała wybory prezydenckie w Meksyku. Oficjalnie obejmie stanowisko 1 października, przejmując schedę po swoim mentorze, którym jest obecny prezydent Andrés Manuel López Obrador (w skrócie nazywany AMLO), sprawujący funkcję od 2018 roku. Swoją rywalkę, businesswoman Xóchitl Gálvez, pokonała niemal 30-procentową przewagą głosów. – Nie zawiodę was! – deklarowała po ogłoszeniu wyników głosowania. Jakie postulaty zamierza wdrożyć w życie i w jakich okolicznościach podjęła decyzję o rozpoczęciu kariery politycznej, mimo imponujących naukowych dokonań?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Jak Maria Teresa Wielka Księżna Luksemburga pomaga wojennym ofiarom przemocy seksualnej?
Jej historia
Cindy Crawford o sobie: Nie lubię określenia „byłam modelką”
Jej historia
Eva Herzigová przekonuje: Z wiekiem stajesz się potężniejsza
Jej historia
Urodzona w więzieniu przyszła pani mecenas: kto jej pomógł w drodze na Harvard?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Jej historia
Życie Księżniczki Stefanii z Monako to gotowy materiał na film: melodramat z happy endem?