Kamala Harris – mąż mówi o niej "wiceprezydent 24/7/365"

Kamala Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych - czy otrzyma nominację Demokratów na kandydatkę na prezydenta USA? Jest pierwszą kobietą i pierwszą czarnoskórą osobą pochodzenia azjatyckiego, która piastuje tak wysokie stanowisko w tym państwie.

Publikacja: 22.07.2024 17:39

Kamala Harris ukończyła politologię i ekonomię oraz studia prawnicze w Kalifornii.

Kamala Harris ukończyła politologię i ekonomię oraz studia prawnicze w Kalifornii.

Foto: PAP/Abaca

Jest wiceprezydentem 24/7/365 – mówi żartobliwie jej mąż Doug Emhoff, nazywany drugim dżentelmenem USA, mając na myśli pracę 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu i każdego dnia w roku. Kamala Harris już przeszła do historii, kiedy w listopadzie 2020 roku, Joe Biden po zwycięstwie nad Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich powierzył 59-letniej polityk stanowisko wiceprezydenta. Wczoraj, wycofując się ze startu w wyścigu o najwyższy urząd w państwie, przekazał jej swoje „pełne poparcie i akceptację".

"Kamala, możesz być pierwsza w robieniu wielu rzeczy, ale upewnij się, że nie jesteś ostatnia"

Kamala Harris urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland w stanie Kalifornia. Jako córka imigrantów dorastała w zróżnicowanej społeczności. Największą inspiracją dla niej i jej o trzy lata młodszej siostry, Mayi, była ich matka Shyamala Gopalan. Przybyła do Stanów Zjednoczonych z Indii w wieku 19 lat i pracowała na Uniwersytecie Kalifornijskim od tej pory zajmując się badaniami nad rakiem piersi. Na uczelni poznała swojego przyszłego męża, pochodzącego z Jamajki ekonomistę Donalda J. Harrisa. Matka przyszłej wiceprezydent obroniła doktorat z endokrynologii w tym samym roku, w którym przyszła na świat jej pierworodna córka. Zanim Kamala poszła do szkoły, przeprowadzali się kilka razy. Kiedy dziewczynka miała siedem lat, rodzice rozstali się. Córki zamieszkały z mamą w Berkeley, w co drugi weekend jeździły do ojca. W wakacje starał się je zabierać na Jamajkę, by lepiej poznały swoje korzenie. W latach 1976-1981 mieszkały z matką w Montrealu, która rozpoczęła pracę w Jewish General Hospital i na uniwersytecie McGill. Ojciec w tym czasie kontynuował karierę naukową, obecnie jest emerytowanym profesorem prestiżowego uniwersytetu Stanforda.

Jej rodzice aktywnie działali na rzecz praw obywatelskich i wolności wszystkich ludzi. Jeszcze będąc w wózku uczestniczyła w demonstracjach.  W domu autorytetami byli tacy ludzie jak sędzia Sądu Najwyższego Thurgood Marshall i przywódczyni praw obywatelskich Constance Baker Motley. Z zaszczepionymi ideałami swoich przodków, Kamala Harris ukończyła politologię i ekonomię, a następnie studia prawnicze w Kalifornii. Tytuł prawniczki uzyskała w 1989 r., a w 1990 zdała egzamin adwokacki. Jej pierwsze sprawy dotyczyły morderstw, gwałtów, napaści i handlu narkotykami. Zawsze ma w pamięci słowa matki: "Kamala, możesz być pierwsza w robieniu wielu rzeczy, ale upewnij się, że nie jesteś ostatnia". Podkreśla, że zawsze walczy o ludzi — od czasu, gdy przełamywała bariery jako prokurator okręgowy San Francisco i prokurator generalny Kalifornii, po „dumną służbę” senator Stanów Zjednoczonych i wiceprezydent tego kraju.

Czytaj więcej

Polska adwokatka w Londynie: Przyjazd na Wyspy nie czyni mężczyzny dżentelmenem

Wyjątkowa „Momala”

W 2014 roku poślubiła prawnika Douglasa Emhoffa, który ma dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa: 25-letnią dzisiaj modelkę, artystkę i projektantkę mody Ellę oraz 30-letniego Cole’a, który działa w branży filmowej, podobnie jak jego matka. Oboje noszą imiona po legendarnych muzykach jazzowych. Wspólnie ustalili, że nie będą nazywać drugiej żony ojca macochą, tylko pieszczotliwie Momalą. Drugi dżentelmen USA jest jednocześnie pierwszym z żydowskimi korzeniami. Mocno zaangażowany w działalność swojej partnerki, nazywany bywa też „mężem swojej żony”, co go zresztą wcale nie obraża. "Dla nas małżeństwo to nie tylko związek dwojga ludzi, ale także połączenie rodzin" – mówi Harris. Dzielą życie między rezydencję w Waszyngtonie, a pozostałe domy należące do rodziny w San Francisco i Brentwood pod Los Angeles. Ich wspólny majątek szacowany jest na osiem milionów dolarów.

„Amerykański sen należy do nas wszystkich”

Jak podaje oficjalna strona internetowa Białego Domu, głównymi założeniami prowadzonej przez panią wiceprezydent polityki są działania na rzecz jednoczenia się obywateli, by razem zwiększali szanse na lepsze życie swoje i swoich rodzin. Kamala Harris opowiada się za wolnością kobiet w podejmowaniu decyzji dotyczących ich ciała, szuka rozwiązań, które zapobiegałyby aktom przemocy z użyciem broni palnej oraz przywiązuje ogromną wagę do tego, by ludzie mieli dostęp do czystej wody i oddychali czystym powietrzem.

Kamala Harris podkreśla swój udział w licznych działaniach prezydenta Joe Bidena. „Wspólnie zaangażowali się w tworzenie rekordowej liczby miejsc pracy i utrzymanie niskiego bezrobocia. Ich praca doprowadziła do powstania większej liczby małych firm w ciągu dwóch lat niż za jakichkolwiek poprzednich rządów” – podają służby prasowe Białego Domu. Deklaruje, że dąży również do osiągnięcia historycznie wysokiej reprezentacji kobiet i osób o różnych kolorach skóry na wszystkich szczeblach administracji.

Czytaj więcej

Z ulgą opuszczała Pałac Elizejski. Osobiste wyznanie Carli Bruni-Sarkozy

„Nie złamiesz mojej duszy”

"W ciągu ostatniego roku podróżowałam po całym kraju, rozmawiając z Amerykanami o jasnej decyzji w tych ważnych wyborach" – mówiła niedawno Kamala Harris agitując na rzecz Bidena, który ostatecznie namaścił ją na swoją następczynię w tej kampanii. "I to właśnie będę robić w nadchodzących dniach i tygodniach. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zjednoczyć Partię Demokratyczną – i zjednoczyć nasz naród – aby pokonać Donalda Trumpa". By mogło się to stać realne, musi jeszcze otrzymać oficjalną nominację Demokratów.

Jej ulubioną piosenką jest utwór Beyonce „Break My Soul”. "Słucham jej cały czas. Myślę, że to jeden z hymnów kobiet” – stwierdziła w wywiadzie dla magazynu „People”, podkreślając znaczenie padającej w niej deklaracji: „Nie złamiesz mojej duszy”.

Źródła:

„Kamala Harris. Pierwsza biografia”, Dan Morain, wydawnictwo Znak 2021

www.whitehouse.gov/administration/vice-president-harris

https://people.com/kamala-harris-from-beyonce-to-her-vision-for-the-future-read-her-revealing-people-interview-exclusive-8681239

https://www.britannica.com/biography/Kamala-Harris

Jest wiceprezydentem 24/7/365 – mówi żartobliwie jej mąż Doug Emhoff, nazywany drugim dżentelmenem USA, mając na myśli pracę 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu i każdego dnia w roku. Kamala Harris już przeszła do historii, kiedy w listopadzie 2020 roku, Joe Biden po zwycięstwie nad Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich powierzył 59-letniej polityk stanowisko wiceprezydenta. Wczoraj, wycofując się ze startu w wyścigu o najwyższy urząd w państwie, przekazał jej swoje „pełne poparcie i akceptację".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Lee Miller. Film o pierwszej fotoreporterce wojennej wkrótce w kinach. Była aniołem i demonem
Jej historia
Romy Schneider – tragiczne życie gwiazdy kina i wielkiej miłości Alaina Delona
Jej historia
Zofia Czekalska ps. Sosenka: Żyjcie mądrze, by jeden drugiego nie nienawidził
Jej historia
Mija 27 lat od śmierci księżnej Diany. A teorie spiskowe nie umierają
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Jej historia
Sigourney Weaver nagrodzona Złotym Lwem. Tak wyglądała jej droga na szczyt
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki