Aktualizacja: 24.11.2024 21:16 Publikacja: 14.09.2023 10:38
Luka płacowa. Kobiety nie mają szans na zarobki równe mężczyznom
Foto: Adobe Stock
Nawet o 30 proc. mniej warta jest praca kobiety na stanowisku prezesa niż mężczyzny. Taką właśnie różnicę pokazało badanie, które przeprowadziła dr Anna Maria Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach przy Akademii Leona Koźmińskiego, wśród słuchaczy studiów MBA w obszarze HR. Oceniając CV kandydatki i kandydata na prezesa, proponowali kobiecie średnio o 30 proc. mniej niż mężczyźnie, chociaż pod względem wykształcenia, doświadczenia i kompetencji oba (przygotowane przez badaczy) zawodowe życiorysy były w praktyce identyczne. Co więcej, uczestnicy badania nie zdawali sobie sprawy ze swoich uprzedzeń będących często efektem stereotypowego postrzegania roli kobiet - założenia, że dodatkowe obowiązki domowe i opiekuńcze sprawią, że będą one mniej zaangażowane w pracę niż mężczyźni.
Eksperci przewidują, że do 2025 roku aż 90 procent treści w internecie będzie wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Ogromną część z nich będą stanowić — a właściwie już stanowią — obrazy, w tym wizerunki kobiet powielające utarte stereotypy na temat tego, jak powinno wyglądać kobiece ciało. Czy inna przyszłość tego, co widzimy w sieci, jest możliwa? Zdaniem marki Dove jeszcze nie jest za późno na pozytywną zmianę w tej kwestii.
Była supermodelka Elle Macpherson po ponad dekadzie przerwy wraca na wybieg. Czym zajmowała się w trakcie odpoczynku od modelingu i z jakich ikonicznych ról na małym i wielkim ekranie zasłynęła u szczytu swojej kariery?
Declan Lopez z New Jersey, której sukcesy opisuje CNN, ma IQ na poziomie geniuszki. Jakie działania powinni podejmować rodzice wybitnie uzdolnionych maluchów?
Jaki wpływ na kondycję mózgu mają drzemki? Są nowe wyniki badań.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sukces, który udało się osiągnąć podczas szczytu COP28 zbiegł się z pogrążeniem nadziei na ograniczenie wzrostu temperatur. Pojawiają się głosy, że zmiana celów klimatycznych może okazać się bardziej motywująca.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas