Aktualizacja: 06.12.2024 17:58 Publikacja: 02.10.2023 09:48
Stereotypy płciowe wspierane są przez dominację mężczyzn w polityce.
Foto: Adobe Stock
Czy da się prosto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wiele kobiet nie bierze udziału w wyborach?
Dr Agnieszka Kwiatkowska: Najprościej rzecz ujmując, można by powiedzieć, że kobiety niechętnie biorą udział w wyborach, ponieważ społeczne oczekiwania wobec nich w mniejszym stopniu oparte są na partycypacji w życiu publicznym w porównaniu do społecznych oczekiwań wobec mężczyzn. Jeszcze upraszczając: funkcjonujące stereotypy płciowe sprawiają, że oczekujemy, że mężczyźni będą lepiej znali się na polityce i sporcie, a kobiety - na wychowaniu dzieci i modzie. Ta presja społeczna przekłada się zarówno na faktyczne większe zainteresowanie mężczyzn polityką, jak i udawanie osoby zainteresowanej. Obserwujemy to zjawisko również w sondażach opinii publicznej - mężczyźni, którzy nie znają odpowiedzi na pytania dotyczące polityki, częściej starają się odgadnąć właściwą odpowiedź niż kobiety, którym łatwiej przychodzi wybrać odpowiedź "nie wiem”. Z jednej strony więc stereotypy wpływają motywująco na zainteresowanie mężczyzn, z drugiej - kobiety interesujące się polityką mogą być zniechęcane do udziału w niej przez swoje otoczenie, uznające, że polityka "nie jest odpowiednią przestrzenią dla kobiet”.
W ostatnich tygodniach przyszły 47 prezydent Stanów Zjednoczonych zaprezentował większość nominacji na kluczowe stanowiska swojej administracji. W gronie tych osób znalazło się kilka wpływowych kobiet. Kim one są i jaką rolę odegrają w kształtowaniu polityki prezydenta elekta?
Zamieszanie wokół listy „Największe gwiazdy pop XXI wieku” magazynu "Billboard" pokazuje, jak łatwo dobra intencja może przerodzić się w katastrofę w świecie zdominowanym przez media społecznościowe i lojalne rzesze fanów.
Ksiądz, który wyraził zgodę na nakręcenie teledysku Sabriny Carpenter w jednym z nowojorskich kościołów, stracił posadę. Spotkały go też inne sankcje. Jak do tych wydarzeń odniosła się sama wokalistka?
Druga edycja Women’s Academy for Rural Innovation odbyła się na chorwackiej wsi w pobliżu Zagrzebia, gromadząc 20 utalentowanych, gotowych na wprowadzenie swoich społeczności w erę cyfrową, kobiet z obszarów wiejskich z całej Europy. Do programu realizowanego w ramach European Leadership Academy dołączyło ponad 50 światowej klasy ekspertów i ekspertek, aby podzielić się swoją wiedzą i podkreślić kluczową rolę kobiet w tworzeniu nowych możliwości dla wiejskich obszarów Europy.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Po kilku miesiącach oczekiwania fanów na tę informację Lana Del Rey ogłosiła wydanie swojego 10 albumu studyjnego – "The Right Person Will Stay". Premiera zaplanowana jest na 21 maja 2025 roku. Artystka opisuje projekt jako pełen emocji i głęboko zakorzeniony w tradycji amerykańskiego country.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Hołownia zagłosował przeciw uchyleniu immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiego w sprawie zniszczenia wieńca smoleńskiego. Podważa to jedność koalicji i wzmacnia napięcia z PO. Czy odróżnienie się od Tuska wzmocni pozycję Trzeciej Drogi, czy zaszkodzi jej wizerunkowi?
Wiemy jak raport o Karolu Nawrockim trafił do PiS. Wysłano go w mailu z adresu, który już nie istnieje – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Start kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego w Gliwicach, raport o Karolu Nawrockim, sytuacja w koalicji rządzącej i eskalacja napięcia w niej oraz nastroje w Brukseli przed objęciem przez Polskę prezydencji 1 stycznia przyszłego roku – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.
232 posłów z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy zagłosowało za przyjęciem projektu ustawy budżetowej. „Jedność Koalicji wzorowa” – cieszył się po głosowaniu Donald Tusk. „Walec jedzie dalej” – zapowiedział premier.
Sąd konstytucyjny Rumunii unieważnił wynik I tury wyborów prezydenckich - informuje agencja Reutera.
Nie jestem piewcą jakiejś utopii, w której Krzysztof Bosak będzie szedł wraz z Donaldem Tuskiem w kwietnym wieńcu na szyi i śpiewał „Kumbaya, oh, Lord, kumbaya”. Rywalizacja jest i niech dalej będzie, ale chodzi o to, żeby wyżej punktowana była współpraca.
Oczywista wydaje się konkluzja, że marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni zajrzał w oczy głęboki kryzys. Trudno wróżyć, jak będzie wyglądać dalej jego polityczna kariera, ale zegar zaczął tykać.
Z przyszłym amerykańskim prezydentem polscy politycy nie mogą oczywiście uniknąć współpracy. Ważne jednak, by z jego wizji nie wyprowadzali programów dla konserwatywnej prawicy. Tu potrzebna jest raczej detrumpizacja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas