The Power of Mama: kobiety, które gaszą pożary i edukują mimo krytyki

– Gdy mężczyźni widzą nas w hełmach i uniformach, śmieją się i pytają: Serio? Zamierzacie gasić pożary? Odpowiadamy, że tak i zaczynamy działać – opisuje Siti Nuraini, jedna z 92 kobiet w grupie The Power of Mama. Wspólnie patrolują Borneo i gaszą każdy napotkany pożar.

Publikacja: 03.03.2024 15:57

W okresie suszy, kiedy ryzyko pożarów wzrasta, kobiecy partol wyrusza na akcję kilka razy dziennie.

W okresie suszy, kiedy ryzyko pożarów wzrasta, kobiecy partol wyrusza na akcję kilka razy dziennie.

Foto: Adobe Stock

Wysuszone na wiór torfowiska

Założona w 2022 grupa składała się początkowo z 44 pań. Z czasem chętnych przybywało, a pochodzące z sześciu okolicznych miejscowości członkinie w wieku od 19 do 60 lat są albo gospodyniami domowymi albo pracującymi mamami, które po godzinach dbają o środowisko, ratując pobliskie rejony od trawiących je od wielu miesięcy pożarów.

Koordynatorka grupy, Siti Nuraini, przyznaje, że mieszkańcy wyspy doświadczają pożarów każdego roku – Dym jest tak potężny, że ludzie zmuszeni są do ewakuacji. Zamyka się szkoły, a dzieci nieustannie cierpią na infekcje dróg oddechowych – wymienia.

W okolicznych lasach deszczowych zamieszkuje jedna z największych indonezyjskich populacji orangutanów. Tamtejsze torfowiska, magazynujące więcej dwutlenku węgla niż lasy, w ciągu ostatnich lat uległy znacznemu osuszeniu, przez to stały się bardziej podatne na pożary. Miejscowość Pematang Gadung, z której pochodzi koordynatorka grupy The Power of Mama, położona jest między dwoma takimi obszarami, co stanowi nieustanne zagrożenie dla mieszkańców oraz przyrody na wyspie – Pożary często rozpoczynają się na wysuszonych na wiór torfowiskach – podkreśla Nuraini.

Metoda cięcia i wypalania

Po wykonaniu porannych obowiązków, takich jak ugotowanie ryżu dla rodziny i posprzątanie domu, Siti Nuraini wyrusza na patrol wraz z koleżankami z drużyny. Przemierzają wyspę motocyklami w poszukiwaniu miejsc, w których potrzebna jest pomoc strażacka. W porze deszczowej pożarów jest wprawdzie mniej, jednak panie doglądają okolicznych gospodarstw, których właściciele uprawiający fasolę, banany, chilli, kapustę i dynie, prowadzą rolnictwo metodą cięcia i wypalania. Władze lokalne zezwalają na tę procedurę, pod warunkiem, że odbywa się na obszarze mniejszym niż 20 000 m2.

Organizacja The Power of Mama, w ścisłej współpracy z władzami okolicznych miejscowości, czuwa nad tymi praktykami, upewniając się, czy przebiegają zgodnie z prawem i czy stosujący je farmerzy dbają o to, by wzniecane tym sposobem pożary nie rozprzestrzeniały się poza wyznaczone przepisami miejsca. Pomoc drużyny nie ogranicza się jedynie do takiej rutynowej kontroli, ale oznacza też nieustanną edukację w zakresie wypalania gruntów i wyjaśniania rolnikom, że zamiast tego powinni stosować nawozy organiczne, które zasilą glebę i pozwolą na lepsze jakościowo plony – Te praktyki nie tylko chronią nasze środowisko, ale także łagodzą skutki zmiany klimatu – podkreśla Nuraini – przecież do nawożenia swoich gleb rolnicy mogą używać mieszanki brązowego cukru, ananasa, pasty krewetkowej, otrębów i tapioki – przekonuje.

W okresie suszy, kiedy ryzyko pożarów wzrasta, kobiecy partol wyrusza na akcję kilka razy dziennie. Panie często otrzymują zgłoszenia z pobliskich miejscowości, do których przemieszczają się na motocyklach. Gdy jednak okazuje się, że pożar wybucha w trudno dostępnych miejscach, docierają tam nawet kajakami, a dla lepszej widoczności używają dronów.

Posłuchał tylko żony

Na pomysł stworzenia damskiej organizacji strażackiej wpadła dyrektorka organizacji non-profit Indonesian Nature Rehabilitation Initiation Foundation (YIARI), po tym, jak zorientowała się, że pewien rolnik konsekwentnie ignoruje nakazy ugaszania wzniecanych przez siebie pożarów, ilekroć pracownicy YIARI go do tego zobowiązywali – Poskarżyliśmy się jego żonie – przyznaje Karmele Llano Sanchez – I okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Żona zrobiła mu awanturę i pożar został ugaszony – wyjaśnia – To zabawne wydarzenie pozwoliło mi zrozumieć, że właśnie kobiety mogą zmienić podejście mieszkańców wyspy do kwestii dbałości o środowisko i zapobiegania takim dobrowolnie wzniecanym pożarom – dodaje.

Czytaj więcej

Luksusowy hotel w pociągu - pod patronatem afrykańskiej królowej. Atrakcja tylko dla dorosłych

Organizacja YIARI zapewnia członkiniom The Power of Mama szkolenia, sprzęt strażacki oraz drony. Organizuje też spotkania dla mieszkańców w celu uświadamiania im konsekwencji stosowanej techniki wypalania gruntów oraz niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą pożary torfowisk – Praca w ochotniczej straży pożarnej na Borneo nie należy do łatwych – podkreśla Sanchez – Pożary bardzo trudno wykryć, ponieważ często rozpoczynają się pod ziemią i nie są widoczne od razu – dodaje – Praca ta wiąże się też z ogromnym zagrożeniem dla zdrowia. Panie są narażone na trujący dym czy utknięcie w niebezpiecznych rejonach, dlatego dbamy o to, by nosiły profesjonalne maski i hełmy oraz by używały węży strażackich z odpowiedniej odległości – wyjaśnia.

Kiedyś się śmiali, teraz zapraszają

Zdaniem Leli Khairnur, działaczki na rzecz praw kobiet i ochrony środowiska z Zachodniego Kalimantanu, kobiety odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu świadomości ekologicznej w swojej społeczności – Można to zaobserwować zwłaszcza w obszarach wiejskich – podkreśla – Dzieje się tak dlatego, że to głównie kobiety są beneficjentkami takich programów, co daje im poczucie odpowiedzialności za powodzenie inicjatyw oraz motywuje je do wytrwałości w działaniach – podkreśla.

Choć działaczki The Power of Mama nadal spotykają się z krytyką, a nawet bywają obiektami kpin ze strony mieszkańców okolicznych miejscowości, ta tendencja stopniowo ulega zmianie – Przez długi czas ludzie mieli kłopot ze zrozumieniem, że to właśnie kobiety pilnują porządku na wyspie – przyznaje Karmele Llano Sanchez – Jednak ci sami mieszkańcy, którzy jeszcze niedawno podśmiewali się z damskiej drużyny strażackiej, teraz zapraszają panie do siebie, prosząc o pomoc w ugaszeniu pożarów lub radę co do nowych sposobów dbałości o glebę. Te zmiany są powolne, ale odczuwalne – zaznacza.

Za swoje zaangażowanie w pełnione obowiązki grupa The Power of Mama otrzymała nagrodę Indonesia's Clean Air Championship. Jak podkreśla koordynatorka grupy, wyróżnienie jest wprawdzie bardzo cenne, natomiast znacznie bardziej cieszy ją zdobyta wiedza i doświadczenie, nie tylko w kwestii gaszenia pożarów, ale i dbałości o środowisko, zwierzęta oraz jakość powietrza na wyspie – Mam 5-letnią córkę i na pewno będę przekazywać jej tę wiedzę. To znacznie cenniejsza lekcja niż to, czego uczymy się w szkołach – konstatuje Siti Nuraini.

Z pewnością korzyści z tak zdobytej lekcji odczuje nie tylko córka zaangażowanej strażaczki, ale i lokalni mieszkańcy, którzy wprawdzie powoli, ale konsekwentnie zaczynają wierzyć, że nazwa The Power of Mama zdecydowanie nie została nadana na wyrost.

Źródła:

https://news.mongabay.com/

https://www.bbc.com/

Wysuszone na wiór torfowiska

Założona w 2022 grupa składała się początkowo z 44 pań. Z czasem chętnych przybywało, a pochodzące z sześciu okolicznych miejscowości członkinie w wieku od 19 do 60 lat są albo gospodyniami domowymi albo pracującymi mamami, które po godzinach dbają o środowisko, ratując pobliskie rejony od trawiących je od wielu miesięcy pożarów.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Wygląd księżnej Kate sugeruje, że nie jest leczona tylko chemioterapią? "Istnieje obawa..."
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Ludzie
Adele robi przerwę w śpiewaniu. "Zbiornik jest na ten moment dość pusty"
Ludzie
Brooke Shields w nowej roli. Będzie broniła praw aktorek i aktorów w USA
Ludzie
Angelina Jolie z nowymi oskarżeniami ze strony Brada Pitta
Ludzie
Cameron Diaz wraca z filmowej emerytury. Komu udało się ją do tego namówić?