Sen o spadaniu. Co mówi o nim nauka?

Wielu ludzi doświadczyło w swoim życiu snu, w którym leci w dół. Często temu obrazowi sennemu towarzyszy nagłe przebudzenie się i uczucie szarpnięcia. Co nauka mówi o śnie, w którym spadamy?

Publikacja: 03.10.2023 10:14

Co może oznaczać sen, w którym leci się w dół?

Co może oznaczać sen, w którym leci się w dół?

Foto: Adobe Stock

Najstarsze odkryte zapiski o snach pochodzą z ok. 1500 r. p.n.e. Już starożytni Grecy i Babilończycy traktowali sny jako przepowiednie i pewnego rodzaju wiadomości zsyłane od bogów. Nic więc dziwnego, że również dziś – nawet w kontekście badań naukowych  – fascynuje nas ich znaczenie.

Psychologiczne podłoże snów, czyli Freud i Jung

Wgłębiając się w temat postrzegania znaczenia snów w kontekście psychologicznym, nie można obejść się bez dwóch nazwisk: Sigmund Freud i Carl Gustav Jung. Ten pierwszy nazywany jest ojcem psychoanalizy. Na przełomie XIX i XX wieku wydał książkę „Objaśnianie marzeń sennych”, z której wywodzą się wszystkie teorie nurtu psychoanalitycznego. Uważał on, że ujawniają wgląd w ukryte pragnienia i emocje. Do tej pory jest to istotny element w terapii nurtu psychodynamicznego.

Jung z kolei w procesie interpretacji snów opracował metodę zwaną amplifikacją. Polegała ona na rozszerzaniu znaczenia obrazu sennego dzięki przepracowaniu z pacjentem pojawiających się w nim elementów. To, co wypełnia podświadomość, nazwał archetypami, czyli pierwotnymi wzorcami zachowań, zdarzeń i postaw. „W każdym z nas jest ktoś, którego nie znamy. Przemawia do nas w snach i tłumaczy, że widzi nas zupełnie inaczej, niż my – siebie” mówił szwajcarski psychiatra.

Czytaj więcej

Zmiana czasu bardziej dotkliwa dla kobiet?

Co oznacza sen, w którym spadamy?

Co więc może oznaczać sen, w którym lecimy w dół? W analizach, w których uwzględniono dane z czterech niezależnych, reprezentatywnych badań przeprowadzonych w latach 1956–2000 w Niemczech wykazano, że powtarzającego się snu o spadaniu doświadczyło 18 proc. ankietowanych.

Jak wynika z badania „Łączenie doświadczeń potrzeb psychologicznych z codziennymi i powtarzającymi się snami” przeprowadzonego w 2017 roku przez naukowców z Belgii, powtarzające się sny o spadaniu mogą być związane z negatywnymi doświadczeniu w życiu, które śniąca osoba musi przetworzyć. Badacze sugerują, że w kontekście psychologicznym jest to znak, że powinno się możliwie szybko uporać z najpilniejszymi problemami w życiu. Sen, w którym spada się w dół, to zwierciadło lęków, których doświadcza śniąca osoba. 

Skąd się bierze uczucie szarpnięcia podczas snu?

Dlaczego jednak zdarza się to szczególnie często, gdy dopiero zasypiamy i dlaczego doświadczamy wówczas charakterystycznego uczucia szarpnięcia? Naukowcy twierdzą, że gdy ciało wchodzi w stan głębokiego relaksu, przygotowując się do snu, mózg może błędnie zinterpretować to uczucie jako upadek ciała, które staje się bezwładne. Faktyczne uczucie spadania wywoływane jest przez mimowolny ruch mięśni, fachowo nazywany szarpnięciem hipnicznym. Pojawia się ono się, gdy mózg wchodzi w fazę przejściową między czuwaniem a lekkim snem.

Co ważne, nie jest to zjawisko, które powinno niepokoić. Naukowcy wskazują jednak, że występuje ono znacznie częściej, gdy jest się przemęczonym i dłuższy czas zestresowanym. To mogłoby również tłumaczyć sugestie, jakoby sen o spadaniu był ważnym sygnałem, że jak najszybciej należy rozwiązać trapiące aktualne problemy.

Najstarsze odkryte zapiski o snach pochodzą z ok. 1500 r. p.n.e. Już starożytni Grecy i Babilończycy traktowali sny jako przepowiednie i pewnego rodzaju wiadomości zsyłane od bogów. Nic więc dziwnego, że również dziś – nawet w kontekście badań naukowych  – fascynuje nas ich znaczenie.

Psychologiczne podłoże snów, czyli Freud i Jung

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Krok milowy w leczeniu niepłodności. Przełomowe odkrycie 17-letniej Polki i jej kolegi
Nauka
Polki rozgromiły konkurencję na IV Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt
Nauka
Krzycząca kobieta z Kairu umierała w cierpieniach? Naukowcy ponownie zbadali tajemniczą mumię
Nauka
Dr Olga Malinkiewicz z prestiżową nagrodą. Wielki sukces polskiej naukowczyni
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Nauka
Piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce? Ekspertka: Niebezpieczny mit
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki