Hormonalna terapia zastępcza jest powszechną metodą leczenia objawów menopauzy, zwłaszcza u kobiet, które zmagają się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej po zabiegach histerektomii (usunięcia macicy) i ooforektomii (usunięcia jajników). Najczęściej stosuje się dwa rodzaje terapii: estrogenową i estrogenowo-progestagenową.
Rodzaj terapii hormonalnej jest kluczowy w zapobieganiu rakowi piersi u młodych kobiet
Dotychczasowe badania naukowe udowodniły, że ten drugi rodzaj terapii zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet w wieku postmenopauzalnym. Naukowcy dysponowali jak dotąd znacznie mniejszą wiedzą na temat wpływu terapii hormonalnej w kontekście tej choroby u kobiet w młodszym wieku, które przyjmują hormony po operacji ginekologicznej lub aby zniwelować objawy perimenopauzy.
Nowych odkryć na ten temat dostarczyło szeroko zakrojone badanie, którego autorami są naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health, NIH). Badanie objęło ponad 459 tysięcy mieszkanek Ameryki Północnej, Europy, Azji i Australii w wieku poniżej 55 roku życia. U 2 proc. z nich, czyli u 8455 kobiet, zdiagnozowano raka piersi.
Czytaj więcej
Badania prowadzone na całym świecie wyraźnie dowodzą, że zachorowania na nowotwory piersi mają sw...
Autorzy badania podzielili badane kobiety na trzy grupy: pacjentki, które nigdy nie poddały się terapii hormonalnej, te, które przyjmowały tylko estrogeny oraz te, które stosowały terapię estrogenowo-progestagenową. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma medycznego „Lancet Oncology”.