AI na tropie odcisków palców: mogą nie być unikatowe. Czy również w przypadku bliźniąt jednojajowych?

Naukowcy z nowojorskiego Uniwersytetu Columbia, którzy za pomocą sztucznej inteligencji przeprowadzili obszerne badania w tym zakresie, doszli do ciekawych wniosków.

Publikacja: 19.01.2024 11:56

Naukowcy informują, że narzędzie AI analizowało odciski palców inaczej, niż robi się to tradycyjnymi

Naukowcy informują, że narzędzie AI analizowało odciski palców inaczej, niż robi się to tradycyjnymi metodami.

Foto: Adobe Stock

Różne palce lub różne osoby

Kierowany przez profesora Hoda Lipsona, robotyka z Uniwersytetu Columbia, zespół naukowców, opracował narzędzie AI, które przebadało około 60.000 odcisków palców w celu sprawdzenia, czy pasują one do więcej niż jednej osoby.

Naukowcy zauważyli, że technologia była w stanie ustalić z 75-90-procentową zgodnością, czy odciski z różnych palców pochodziły od jednej osoby. Odnotowano przypadki, gdy para linii papilarnych należała wprawdzie do tej samej osoby, ale do różnych palców, a niekiedy przypisywano je dwóm zupełnie innym osobom.

– Nie mamy pewności, jak AI dokonało tego odkrycia – przyznaje prof. Hod Lipson.

Naukowcy informują, że narzędzie AI analizowało odciski palców inaczej, niż robi się to tradycyjnymi metodami, koncentrując się na kształcie linii papilarnych w środku palca, a nie na sposobie, w jaki poszczególne linie kończą się i rozwidlają. – Mamy natomiast pewność co do tego, że narzędzie nie posługuje się tradycyjnymi markerami, znanymi w kryminalistyce od dziesięcioleci – zauważa profesor Lipson. – Wygląda na to, że wykorzystuje coś w rodzaju krzywizny i kąta zawirowań na środku opuszka palca – wyjaśnia – podczas gdy dostępne do tej pory narzędzia analizowały rozwidlenia i zakończenia linii papilarnych.

Przełom tylko dla niektórych

Podczas gdy profesor Lipson i towarzyszący mu studenci nie kryją zaskoczenia takimi obserwacjami, są i tacy, dla których badanie nie było odkrywcze, wśród nich Graham Williams, profesor kryminalistyki na Uniwersytecie Hull. – Właściwie nigdy nie mieliśmy pewności co do tego, że odciski palców są unikatowe – podkreśla. – Możemy jedynie powiedzieć, że zgodnie z naszą wiedzą, nie ma dwóch osób, mających identyczne odciski palców – precyzuje.

Obserwacje poczynione przez naukowców z Columbia University mogą jednak okazać się przełomowe zarówno w biometrii – w zakresie używania jednego palca do odblokowywania urządzeń elektronicznych – jak i w kryminalistyce.

Jeśli na przykład niezidentyfikowany odcisk kciuka zostanie znaleziony w miejscu zbrodni A, a następnie odcisk palca wskazującego w miejscu zbrodni B, to przy użyciu obecnie dostępnych narzędzi nie ma możliwości powiązania tych dowodów z jedną osobą. Natomiast technologie bazujące na sztucznej inteligencji mogą tego dokonać.

Czytaj więcej

Rozszyfrowano kod znaleziony w sukni sprzed kilkuset lat. Bezcenna wiedza o przeszłości

Kontynuacja badań

Zespół Uniwersytetu Columbia podkreśla jednak, że niezbędne są dalsze badania w tym zakresie. Aby narzędzia AI mogły dostarczyć wiarygodnych wyników, muszą być zasilone danymi, co oznacza, że kolejne odciski palców powinny trafić do bazy, by móc kontynuować eksperyment.

Co więcej, dostarczone w celu badania odciski były w idealnej jakości, co w świecie rzeczywistym nie zawsze ma miejsce. – Nasze narzędzie nie jest wprawdzie idealne dla celów sądowych, natomiast jest wystarczająco dobre do naprowadzania śledczych na konkretny trop – zauważa cytowany przez BBC, uczestniczący w badaniu Gabe Guo.

Badacze przyznają również, że problemem mogą być potencjalne ograniczenia modelu sztucznej inteligencji, dotyczące między innymi płci i rasy. Aby wyjść temu naprzeciw, należy zgromadzić znacznie bardziej obszerną bazę danych, która pozwoli sztucznej inteligencji na dokonywanie bardziej precyzyjnych pomiarów.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Columbia będzie poddany weryfikacji przez innych specjalistów w dziedzinie kryminologii. Kolejne etapy zaplanowane są na nadchodzące tygodnie.

W świetle przedstawionych wyników badań interesujące wydają się zwierzenia mieszkanki Cheshire. Cytowana przez BBC kobieta twierdzi, że jej bliźniacze wnuczki mogą odblokowywać naprzemiennie swoje telefony, używając odcisków palców. Skoro zakrojone na szeroką skalę badania pozwoliły na wysnucie konkluzji w zakresie powtarzalności linii papilarnych, a nuż okaże się, że również dotychczasowe przekonanie o różnicach w odciskach palców między identycznymi bliźniętami zostanie podważone?

Źródło:

https://www.bbc.com/news/technology

Różne palce lub różne osoby

Kierowany przez profesora Hoda Lipsona, robotyka z Uniwersytetu Columbia, zespół naukowców, opracował narzędzie AI, które przebadało około 60.000 odcisków palców w celu sprawdzenia, czy pasują one do więcej niż jednej osoby.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauka
Angelika Andrzejewska-Romanowska. Badaczka, która poskramia "skaczące geny"
Nauka
Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?
Nauka
Kiedy nasz mózg najszybciej nauczy się języka obcego?
Nauka
Po kim dziedziczymy urodę? Genetyczka wyjaśnia skomplikowany mechanizm
Nauka
Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni