Rozszyfrowano kod znaleziony w sukni sprzed kilkuset lat. Bezcenna wiedza o przeszłości

W badania zaangażował się analityk danych z Uniwersytetu Manitoba, który do współpracy zaprosił naukowców w NOAA – National Oceanic and Atmospheric Administration. Co napisano na karteczce umieszczonej w ukrytej kieszeni sukni i jak znalezisko trafiło w ręce naukowców?

Publikacja: 10.01.2024 13:36

Naukowcy uważają, że zaszyfrowany ciąg znaków odnaleziony w wyjątkowej sukni to opis pogody.

Naukowcy uważają, że zaszyfrowany ciąg znaków odnaleziony w wyjątkowej sukni to opis pogody.

Foto: Adobe Stock

Suknia z targu staroci

Sara Rivers Cofield, archeolożka i kolekcjonerka mody, natknęła się na spektakularną jedwabną suknię na targu staroci w Maine w 2013 roku. Pochodząca z około 1880 roku kreacja w kolorze ciemnego brązu, pod jedną z licznych warstw, zawierała sekretną kieszonkę, wszytą na wysokości zapięcia. To właśnie tam Cofield odnalazła pogiętą, ręcznie napisaną notatkę zawierającą nazwy miejsc, cyfry oraz – wyglądające na przypadkowe – słowa.

Zaintrygowana znaleziskiem, opublikowała wpis na swoim blogu w 2014 roku, zwracając się do naukowców i analityków danych o pomoc z rozszyfrowaniu kodu. Po latach spekulacji i prób wyjaśnienia znaczenia ręcznie napisanej notatki, Wayne Chan, analityk danych z Uniwersytetu Manitoba, we współpracy z NOAA, ustalili, jaki przekaz może być zaszyfrowany w wiadomości. O swoich obserwacjach poinformowali w raporcie opublikowanym przez magazyn „Cryptologia”.

Kod używany przez wojsko amerykańskie

Chan uważa, że w notatce posłużono się kodem używanym w telegrafach pochodzących z tamtego okresu. Celem takiego przekazywania wiadomości było skondensowanie treści do minimum, ale też zadbanie o to, by była ona czytelna dla odbiorcy. Naukowiec przeanalizował ponad 170 książek z kodami, aby sprawdzić, które z nich pokrywają się ze słowami zawartymi w znalezionej notatce.

Odnośnik znaleziony w podręczniku z 1880 roku wskazuje na podobne kody używane przez amerykańskie wojska łączności oraz tamtejsze Biuro Pogodowe w celu przekazywania wiadomości meteorologicznych. Ten wczesny kod był prekursorem skrótu używanego obecnie do rozpowszechniania informacji meteorologicznych.

Obserwacje potwierdzili naukowcy NOAA, łącząc notatkę z dokładną datą przekazania szczegółów pogodowych w Teksasie oraz kilku innych lokalizacjach na terenie Stanów Zjednoczonych 27 maja 1888 roku. Jednak tożsamość poprzedniej właścicielki sukni i jej związek z dziedziną meteorologii nie zostały dotychczas potwierdzone. Znalezione na metce ręcznie zapisane słowo “Bennett” nie pozwoliło ustalić, czy takie nazwisko nosiła właścicielka jedwabnej kreacji.

Czytaj więcej

Rzymski luksus w nienaruszonym stanie. Niezwykłe odkrycie archeologiczne na Wzgórzu Palatyńskim

Pogoda w Bismarck

Część oryginalnej treści notatki brzmiała: “Bismark Omit leafage buck bank / Paul Ramify loamy event false new event.”. Między linijkami umieszczone były też cyfry zaznaczone różnymi kolorami: m.in.: 10pm, 1113pm, 1124p. Wnikliwa praca naukowców pozwoliła ustalić, że w wiadomości znajduje się nazwa lokalizacji, po której następują słowa kodowe określające temperaturę, ciśnienie, opady, kierunek wiatru, jak również obserwacje prędkości wiatru oraz zachodu słońca. Zatem zaszyfrowany ciąg znaków mógł tak naprawdę bardzo szczegółowo opisywać pogodę i powyższe jej parametry w Bismarck.

– Mimo że każdego dnia wysyłano setki zakodowanych telegramów pogodowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiadomości te uznawano za nieistotne i rzadko archiwizowano – napisał Chan we wspomnianym raporcie opublikowanym w magazynie Cryptologia. – Sam odnaleziony kod jest bezcenny dla nieco zapomnianej już historii meteorologii – dodaje.

W relacji opublikowanej na stronie NOAA nazwano suknię “podróżą w czasie”, dzięki której można było określić warunki pogodowe panujące w Stanach Zjednoczonych ponad 100 lat temu.

Sara Rivers Cofield zapłaciła za suknię 100 dolarów. Biorąc pod uwagę materiał, z jakiego kreacja została wykonana, ukryte warstwy, naszytą ręcznie wypisaną metkę, znalezioną zaszyfrowaną notatkę oraz zainteresowanie, jakie wzbudziła, właścicielka podsumowuje, że nabytek jest warty każdego centa i nie żałuje tego zakupu.

– Wystarczy spojrzeć na guziki – dodaje – jest ich aż 18 i żaden nie został usunięty ani zniszczony. Dla mnie to prawdziwe dzieło sztuki – dodaje.

Źródła:

https://www.washingtonpost.com/science

https://interestingengineering.com

https://www.popularmechanics.com/science

Nauka
Europejski Dzień Mózgu. Czyj mózg jest większy: kobiecy czy męski?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nauka
Kiedy nasz mózg najszybciej nauczy się języka obcego?
Nauka
Po kim dziedziczymy urodę? Genetyczka wyjaśnia skomplikowany mechanizm
Nauka
Miliard dolarów dla studentów medycyny. Hojny dar byłej wykładowczyni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nauka
Agata Passent o nowej liście lektur: Czasami "ramota" trzyma się dobrze