Aktualizacja: 21.11.2024 17:59 Publikacja: 07.11.2023 18:48
Przez całe wieki kobiety nie miały dostępu do tego wszystkiego, co dziś wydaje się oczywiste.
Foto: Adobe Stock
7 listopada obchodzimy Światowy Dzień Feministek. Myślę, że to świetna okazja do przypomnienia, że feminizm, jako przekonanie, iż kobiety i mężczyźni są sobie równi pod względem prawnym, politycznym, ekonomicznym, osobistym i społecznym w takim samym stopniu potrzebuje wsparcia pań, jak i panów.
W ostatnim czasie rynek pracy dynamicznie ewoluuje, a przewaga sił w relacji pracownik - pracodawca potrafi zmienić się z dnia na dzień. W takiej rzeczywistości szczególnie ważna jest znajomość przepisów regulujących możliwości obciążenia pracowników dodatkowymi zadaniami.
Na aplikację adwokacką dostałam się dopiero za trzecim podejściem. We współczesnym świecie nie mówimy o niepowodzeniach. Tymczasem to one są trampoliną do sukcesów – mówi Joanna Affre, adwokatka, liderka kancelarii Affre i Wspólnicy, dwukrotnie nagrodzonej w Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej".
Wbrew opiniom niektórych, stwierdzenie nieważności małżeństwa nie jest przywilejem dla bogatych. Ale nie każdy może je uzyskać, jak przy rozwodzie cywilnym. Proces jest długi, wymaga dowodów i świadków, a sądy kościelne orzekają zgodnie z prawdą – mówi adwokat kościelny Michał Pełka.
Sukces w sądzie jest wypadkową trzech czynników: faktów, które w sprawie obiektywnie miały miejsce, sposobu, w jaki te fakty zostaną przedstawione i poparte argumentacją prawną, i tego, czy druga strona zdoła tę wersję wydarzeń podważyć.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W tym roku gubernator Kalifornii Gavin Newsom, wspólnie z aktywistką i piosenkarką Demi Lovato, podpisał dwie ustawy, które mają na celu przeciwdziałanie finansowemu wykorzystywaniu dzieci w świecie cyfrowym.
Toruńska Brygada Feministyczna złożyła skargi do NFZ na apteki, które odmawiają osobom poniżej 18 roku życia sprzedaży pigułki "dzień po", chociaż przystąpiły do programu pilotażowego ułatwiającego dostęp do antykoncepcji awaryjnej.
Czas pożegnać „silną kobietę”. Niewątpliwie odegrała ona swoją rolę, udowadniając, że kobieca postać nie musi stanowić jedynie dodatku do fabuły. Każdy bohater musi jednak po wypełnieniu misji opuścić miasto.
Feminizm ma przed sobą dużo pracy. Musi poradzić sobie z dręczącymi go sprzecznościami i odpowiedzieć na pytania, czym jest kobiecość, a czym męskość. Jeżeli zaś chce doprowadzić do rzeczywistych zmian społecznych, to czas pożegnać się z logiką wrogów i walką z każdym nieoświeconym.
- Jako kobieta musiałam sobie sama wszystko wychodzić i wydrapać. Ale to mnie wzmocniło, zbudowało. Bez przeszkód nie zaszłabym tak daleko. W tym sensie płeć mi pomogła - mówi Agnieszka Janicka, prawniczka. - Trochę dzięki mężczyznom osiągnęłam sukces. Bo mnie nie docenili.
Film „Barbie” Grety Gerwig bije rekordy sprzedaży, a estetyka inspirowana kultową lalką jest jednym z najważniejszych trendów lat 20. XXI wieku. Style barbiecore i bimbo zyskały nowy pozytywny wydźwięk.
Jana Shostak jest osobą, która pasuje do naszych list, w tym sensie, że jest feministką i prowadzi też ogromną pomoc dla uchodźców i migrantów - mówiła Magdalena Biejat, współprzewodnicząca Partii Razem, w rozmowie z Michałem Kolanko, o najnowszej kandydatce Lewicy, która ma startować z Poznania.
Urlop menstruacyjny jest benefitem pracowniczym u polskiego producenta gier komputerowych. Eksperci chwalą rozwiązanie, ale nie chcą go w kodeksie pracy. Czy gdyby było ono odgórne, mogłoby spowodować dezorganizację pewnych miejsc pracy?
W polskich ministerstwach, a zapewne także w innych urzędach państwowych, wciąż królują szklany sufit i lepka podłoga. Wdrażanie nowej unijnej dyrektywy rządzący będą musieli więc zacząć od siebie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas