Palenie wbrew domownikom to przemoc. Może nawet być powodem założenia Niebieskiej Karty

Palenie jest formą przemocy. Palacz, który nie stosuje się do próśb domowników, może zostać zgłoszony na policję, a nawet otrzymać niebieską kartę. Adwokatka wyjaśnia.

Publikacja: 29.12.2023 10:16

Palenie wbrew domownikom może być karalne.

Palenie wbrew domownikom może być karalne.

Foto: Stock Adobe

Adwokatka Joanna Parafianowicz mówi, że palenie papierosów w mieszkaniu mimo sprzeciwu innych domowników jest zakazane i może być uznane za formę przemocy. W tym kontekście ważny jest fakt, że zgodnie z prawem zdrowie jest dobrem osobistym.

Palenie wbrew woli domowników jest zakazane

Palenie papierosów w domu wbrew woli domowników może być karalne przede wszystkim dlatego, że naraża współlokatorów czy bliskich na utratę zdrowia, a w skrajnych przypadkach na utratę życia. Nie brakuje badań potwierdzających negatywny wpływ wyrobów tytoniowych na zdrowie — również w przypadku biernych palaczy. Wdychają oni nawet więcej substancji smolistych niż osoba paląca papierosy. Konsekwencją tego mogą być różne schorzenia — od niepłodności, aż po nowotwory. Niewiele osób wie jednak, że działanie współdomownika, które szkodzi zdrowi, można zgłosić na policję. Na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, poszkodowany może oczekiwać pomocy od służb.

Joanna Parafianowicz podkreśla, że kiedy jeden z domowników pali w mieszkaniu wbrew innym, to może być to traktowane jako forma przemocy. Istnieje wprawdzie pewne ryzyko, że zgłoszenie tego rodzaju przestępstwa może zostać zbagatelizowane przez służby, ale warto pamiętać, że obywatele mają do niego prawo.

- Uważam, że nałóg nikotynowy oraz jego wpływ na otoczenie nie powinien być tematem żartów. Niestety mam świadomość, że osoba składająca donos może być potraktowana niepoważnie. Jestem w pełni przekonana, że każdy, kto zgłosi się na policję z takim problemem, będzie zniechęcany do złożenia zawiadomienia. W takiej sytuacji polecam zgłoszenie się do prokuratury, ale uprzedzam, że będzie to czynność procesowa pełna cynizmu i sugestii, że służby mają do rozwiązywania ważniejsze sprawy — tłumaczy adwokatka.

Czytaj więcej

Molestowanie w czasie imprezy świątecznej - to problem pracodawcy

Uporczywe i nałogowe palenie wyrobów tytoniowych przez osobę, z którą się mieszka, powoduje, że bierny palacz jest pozbawiany prawa do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. W niektórych przypadkach sąd może zabronić palić osobie, która została zgłoszona do służb. Nawet w trakcie postępowania wymiar sprawiedliwości może zobowiązać oskarżonego do zaniechania działania.

Palenie w domu może być powodem założenia Niebieskiej Karty

Adwokatka zwraca jednak uwagę, że nie tylko ta forma przemocy bywa traktowana niepoważnie. Zdarza się to nawet w przypadku gnębieniu, molestowania, bicia, znęcania się psychicznego, czy przemocy ekonomicznej. Co ważne, palenie papierosów w mieszkaniu, w którym pozostałe osoby się na to nie zgadzają, może być powodem założenia niebieskiej karty.

- Ekspozycja na substancje szkodliwe jak najbardziej wpisuje się w definicję przemocy - podkreśla Joanna Parafianowicz.

Jak udowodnić przemoc, jaką jest palenie w domu?

Chociaż udowodnienie narażania współlokatorów na działanie substancji szkodliwych może być trudne, to warto zwracać uwagę na ten problem.

- Myślę, że to kwestia czasu i liczby zawiadomień, aby do tego tego typu zgłoszeń zaczęto podchodzić poważnie. To od wzrostu świadomości społeczeństwa zależy, czy takie sprawy będą traktowane poważnie, czy też nie — podkreśla adwokatka.

Joanna Parafianowicz mówi, że jak w przypadku innych form przekroczeń najważniejsze są dowody. Jeżeli osoba poszkodowana nie ma wideo, czy świadków jest w trudnej sytuacji. Warto zatem nagrać palacza w trakcie łamania prawa, albo zarejestrować rozmowę z prośbą o zaprzestanie.

- Mam wrażenie, że na tle wszystkich form przemocy, które zdarzają się w niektórych domach, tę stosunkowo łatwo udowodnić. Prawda jest też taka, że to czy ktoś pali w domu, czy na balkonie wiedzą wszyscy. Wystarczą zdjęcia, nagranie, albo rejestracja rozmowy na ten temat — podsumowuje adwokatka.

Adwokatka Joanna Parafianowicz mówi, że palenie papierosów w mieszkaniu mimo sprzeciwu innych domowników jest zakazane i może być uznane za formę przemocy. W tym kontekście ważny jest fakt, że zgodnie z prawem zdrowie jest dobrem osobistym.

Palenie wbrew woli domowników jest zakazane

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo
Mec. Zofia Matyja: Kobiety w biznesie, wbrew stereotypom, nie muszą zachowywać się jak mężczyźni
Prawo
Potwierdzono wyciek wrażliwych danych księżnej Kate. Co będzie się działo w sprawie?
Prawo
Co wolno na balkonie, a za co można dostać mandat lub pozew?
Prawo
Prawnicze liderki: trzeba walczyć ze schematami płci. I z własnymi oporami
Prawo
Prawniczka rodziła na sali sądowej. Pilnie potrzeba zmiany regulacji