Aktualizacja: 19.03.2025 11:12 Publikacja: 22.07.2024 12:21
Transgender woman
Jak wynika z praktyki, w zakresie dotyczącym włączania osób LGBT+ w środowisko pracy to właśnie kwestia korekty płci stanowi dla pracodawcy jedno z większych wyzwań.
Foto: Adobe Stock
Minął czerwiec, miesiąc, w którym wielu pracodawców podejmuje inicjatywy na rzecz środowiska LGBT+ i którymi to inicjatywami chętni dzieli się w Internecie. Dlaczego? Od ponad 20 lat czerwiec nazywany jest również Miesiącem Dumy (Pride Month), podczas którego środowiska LGBT+ dumnie celebrują i afirmują życie w zgodzie ze sobą i z własną tożsamością. Chociaż wydaje się, że dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, wpływa na postrzeganie i światopoglądy ludzi, a Pride Month jest świetną okazją, aby dać temu dowód, część inicjatyw podejmowanych przez pracodawców stanowi jedynie interesująco brzmiące projekty z miesięczną datą przydatności. O ile same pomysły należy ocenić pozytywnie, o tyle ich krótkoterminowość może przynieść pracodawcom więcej szkody niż pożytku. Pracownicy zorientowani, że pracodawca dba o środowisko LGBT+ zaczynają zadawać pytania o sytuację w miejscu pracy, proszą o przedstawienie przysługujących im praw lub przekazanie w jaki sposób pracodawcy podchodzą do kwestii korekty płci i jak ten proces przebiega w firmie. Na szczególną uwagę pracodawców zasługuje proces tranzycji płci pracownic. Wynika to z faktu, że dla kobiet przepisy prawa pracy przewidują pewne odmienności w zakresie procesu świadczenia pracy, które nie dotyczą mężczyzn. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób pracodawca może okazać wsparcie pracownicy w okresie tranzycji i jakie kroki powinien podjąć w celu zapewnienia jej komfortu pracy.
W ostatnich latach słowo „mediacja” odmieniane jest przez wszystkie przypadki zarówno w kontekście spraw rodzinnych, sporów gospodarczych, jak i sporów wewnętrznych w ramach organizacji. Czy mediacja jest tylko modą, która przeminie? A może stanie się nieodzownym krokiem przed skierowaniem sprawy do sądu?
Dziś ludzie łatwiej niż kiedyś decydują się na rozwód. Rzadziej walczą o utrzymanie małżeństwa, ale zdarzają się pary, które przychodzą po poradę w sprawie rozwodu, a ostatecznie pozostają w swoich związkach, naprawiają to, co popsute - mówi adwokat Anna Czepkowska-Rutkowska.
Fundacja Itaka zwraca na swoim Facebooku uwagę na to, że w popularnym obecnie serialu emitowanym na Netfliksie powielany jest szkodliwy mit na temat możliwości zgłoszenia zaginięcia człowieka. Jakie regulacje prawne obowiązują w tym zakresie i co robić, gdy traci się kontakt z bliskim, mówi Elżbieta Kowalska z Fundacji Itaka.
Rozwód to zawsze trudny i emocjonalnie obciążający proces. Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o rozwodzie jest zrozumienie i zaakceptowanie sytuacji, w której się znajdujemy.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Stworzyłam od zera zupełnie nowy związek zawodowy, ale nie mogłabym tego zrobić bez wsparcia kolegów i koleżanek, którym też nie podobał się skostniały styl starych organizacji – przyznaje Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
Od 19 marca obowiązują przepisy, które spowodują, że matki dzieci urodzonych przed terminem nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego.
Mężczyźni po narodzeniu dziecka mają prawo nie tylko do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, ale także do znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ojcowie coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Liczba zainteresowanych rośnie z każdym rokiem.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Konstytucja nie nakłada na prawodawcę obowiązku zapewnienia świadczeń emerytalnych wypłacanych pomimo kontynuowania aktywności zawodowej, ale ustawodawca może zagwarantować prawo do zabezpieczenia społecznego w szerszym zakresie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił na rynku pracy. Wielu, zwłaszcza mniejszych, firm nie stać na zwiększanie zatrudnienia.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas