Jak wspierać pracownice przechodzące korektę płci? Prawnik wyjaśnia

Dla kobiet przepisy prawa przewidują pewne odmienności w zakresie procesu świadczenia pracy, które nie dotyczą mężczyzn - prawnik radzi w jaki sposób pracodawca powinien okazać wsparcie pracownicy w okresie tranzycji

Publikacja: 22.07.2024 12:21

Jak wynika z praktyki, w zakresie dotyczącym włączania osób LGBT+ w środowisko pracy to właśnie kwes

Jak wynika z praktyki, w zakresie dotyczącym włączania osób LGBT+ w środowisko pracy to właśnie kwestia korekty płci stanowi dla pracodawcy jedno z większych wyzwań.

Foto: Adobe Stock

Minął czerwiec, miesiąc, w którym wielu pracodawców podejmuje inicjatywy na rzecz środowiska LGBT+ i którymi to inicjatywami chętni dzieli się w Internecie. Dlaczego? Od ponad 20 lat czerwiec nazywany jest również Miesiącem Dumy (Pride Month), podczas którego środowiska LGBT+ dumnie celebrują i afirmują życie w zgodzie ze sobą i z własną tożsamością. Chociaż wydaje się, że dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, wpływa na postrzeganie i światopoglądy ludzi, a Pride Month jest świetną okazją, aby dać temu dowód, część inicjatyw podejmowanych przez pracodawców stanowi jedynie interesująco brzmiące projekty z miesięczną datą przydatności. O ile same pomysły należy ocenić pozytywnie, o tyle ich krótkoterminowość może przynieść pracodawcom więcej szkody niż pożytku. Pracownicy zorientowani, że pracodawca dba o środowisko LGBT+ zaczynają zadawać pytania o sytuację w miejscu pracy, proszą o przedstawienie przysługujących im praw lub przekazanie w jaki sposób pracodawcy podchodzą do kwestii korekty płci i jak ten proces przebiega w firmie. Na szczególną uwagę pracodawców zasługuje proces tranzycji płci pracownic. Wynika to z faktu, że dla kobiet przepisy prawa pracy przewidują pewne odmienności w zakresie procesu świadczenia pracy, które nie dotyczą mężczyzn. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób pracodawca może okazać wsparcie pracownicy w okresie tranzycji i jakie kroki powinien podjąć w celu zapewnienia jej komfortu pracy.

Zawiadomienie o korekcie płci – nie dopytuj o etap, ustal jasne zasady zgłaszania

Pierwszą kwestią, która powinna zostać ustalona przez pracodawców jest moment zawiadomienia pracodawcy o procesie korekty płci. Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie – od jakiego momentu uznać korektę płci pracownika za dokonaną i czy taki moment w ogóle może zostać przez pracodawcę sztywno ustalony? Podejścia w tym zakresie są różne, ale każde z nich jest uzasadnione. Jedni pracodawcy uznają, że samo poinformowanie przez pracownicę, że jest w procesie tranzycji będzie już wystarczające dla uznania, że doszło do korekty płci. Inni z kolei za moment dokonania korekty będą uznawać zmianę aktów stanu cywilnego, w których dojdzie do urzędowego potwierdzenia właściwej płci pracownicy. Z uwagi na przepisy dotyczące RODO, pracodawcy nie powinni dopytywać pracownic o etap procesu korekty, pracownica może im oczywiście przekazać takie informacje, ale powinna to zrobić z własnej inicjatywy. Wydaje się, że ustalenie, który moment determinuje uznanie, że doszło do korekty płci ma istotne znaczenie dla dalszego funkcjonowania pracownicy w miejscu pracy, jednak koniczne jest w tym przypadku dokonanie rozgraniczenia dla kwestii formalnych np. zmiany dokumentacji pracowniczej i BHP, jak i kwestii nieformalnych np. stosowania odpowiednich zwrotów czy zaimków. Jeżeli chodzi o kwestie formalne to stoimy na stanowisku, że ustalenie pewnych zasad co do momentu, od których pracodawca uznaje tranzycje za dokonaną jest możliwe, jakkolwiek na pewno nie powinno być to ustalone później niż cywilna korekta płci. Jeśli zaś chodzi o stosowanie odpowiednich zwrotów i zaimków to uważamy, że należy je stosować od momentu, w którym pracownica wyrazi taką wolę –  oczywiście bez zmiany jej oficjalnej dokumentacji.

Czytaj więcej

Kobiecym okiem o ESG: Jak polityka reintegracji wpłynie na sytuację matek wracających do pracy?

Korekta płci, a zmiana dokumentacji HR – obowiązki, o których należy pamiętać

Jak już zostało to wcześniej wskazane, poinformowanie pracodawcy o korekcie płci pracownicy rodzi po jego stronie obowiązki zarówno o charakterze formalnym, jak i nieformalnym. Podstawowym obowiązkiem formalnym pracodawcy jest w szczególności zmiana dokumentacji pracownicy – i to zarówno, jeżeli chodzi o jej umowę o pracę, jak i dokumentację pracowniczą. Jeśli chodzi o zmiany w dokumentacji to w pierwszej kolejności należy pamiętać o aneksowaniu umowy o pracę, w której powinno zostać zmienione m.in. imię i nazwisko pracownicy, a także nazwa stanowiska. Następnie należy wprowadzić odpowiednie zmiany w odniesieniu do akt osobowych pracownicy i pozostałej dokumentacji dotyczącej jej stosunku pracy. Dokumentacja pracownicy powinna być w dalszym ciągu prowadzona pod tym samym numerem, ale pod nowym imieniem i nazwiskiem. Co ważne, a o co często pytają pracodawcy, pracownicy, która przeszła proces korekty płci, w przypadku zakończenia stosunku pracy wydaje się tylko jedno świadectwo pracy. Wskutek korekty płci nie dochodzi bowiem do przerwania stosunku pracy, a do jego kontynuacji, ale po korekcie danych.

Przepisy BHP, które należy dostosować do właściwej płci

Sama zmiana dokumentacji pracownicy nie będzie jednak stanowiła spełnienia wszystkich obowiązków z obszaru HR. Jak to zazwyczaj w pracy bywa, gdy wydaje się, że wszystko jest już w najlepszym porządku i zgodnie z przepisami, w grę wchodzi BHP, które potrafi postawić sprawę na głowie. I nie inaczej jest w przypadku tranzycji płci pracowników. Najczęściej pojawiającymi się kwestiami BHP w kontekście tranzycji płci są: zmiana normy udźwigu pracownicy, jej odzieży roboczej oraz korzystania z pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie dla płci żeńskiej. Jeżeli chodzi o normy udźwigu, to pracownica od momentu poinformowania pracodawcy o korekcie płci, powinna podnosić i przenosić przedmioty o masie do 12 kg. Pojawia się jednak pytanie, czy do zmiany praktyki w zakresie norm udźwigu powinno dojść od poinformowania o chęci dokonania tranzycji, czy po kompleksowym — zarówno cywilnym, jak i fizycznym zakończeniu.

W praktyce, pracodawcy najczęściej dokonują zmian w zakresie norm udźwigu po cywilnej korekcie płci pracownicy, przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokonać jej wcześniej zgodnie z zasadą korzystności. W kwestii korzystania z odzieży roboczej, najnowsze orzecznictwo sądów powszechnych stoi na stanowisku, że niewydanie pracownicy odzieży roboczej dla płci żeńskiej jeszcze przed formalną tranzycją może w określonych przypadkach zostać uznane za nierówne traktowanie. Największe wyzwanie dla pracodawców w praktyce stanowi jednak kwestia korzystania z pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie dla płci żeńskiej, w tym toalet i szatni. Warto w sprawie znaleźć złoty środek i umożliwić pracownicy w trakcie korekty płci korzystanie z dodatkowej toalety lub szatni zorganizowanej właśnie dla niej, do czasu pełnego dokonania tranzycji.

Inkluzyjne środowisko pracy świadome praw osób w procesie tranzycji

Pracodawcy trudno może być przewidzieć jakie będą reakcje współpracowników na wiadomość o korekcie płci pracownicy, niemniej z racji swojej roli w organizacji ponosi on odpowiedzialność za nierówne taktowanie i dyskryminowanie pracowników czy inne formy nieakceptowalnych zachowań, nawet jeśli dopuszcza się ich inny pracownik. Należy pamiętać, że jedną z ról pracodawcy jest dbanie o przestrzeganie zasad współżycia społecznego oraz ich kształtowanie w miejscu pracy. Aby przeciwdziałać jakimkolwiek nieprawidłowościom, pracodawcy powinni – w granicach swojego obowiązku dotyczącego m.in. równego traktowania i zapobiegania dyskryminacji – zadbać o odpowiednie szkolenia dla pracowników z włączania osób w okresie tranzycji w środowisko pracy. Jednocześnie warto, aby pracodawcy wyraźnie zastrzegli, że wszelkie niepożądane zachowania będą spotykały się z jednoznacznym sprzeciwem pracodawców, a w przypadku uzasadnionego podejrzenie nierównego traktowania lub dyskryminacji, pracodawcy będą prowadzili wobec pracowników wewnętrzne postępowania wyjaśniające. Nie należy przy tym zapominać o społecznej roli pracodawców i ich wpływu na kształtowanie pozytywnych postaw. To z kolei wprost buduje pozytywny wizerunek pracodawcy i jego markę oraz w konsekwencji zwiększa jego konkurencyjność na rynku.

Korekta płci, a potrzeby pracodawcy – pogodzenie interesów obydwu stron

Czytaj więcej

Czy pracodawca może sfinansować in vitro?

W nawiązaniu do wątku o inkluzywnym środowisku pracy i niedyskryminowaniu pracownicy w okresie tranzycji, warto również poruszyć kwestię dotyczącą zapotrzebowania kadrowego pracodawcy w kontekście korekty płci. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których po otrzymaniu informacji o tranzycji płci pracownicy, pracodawca dochodzi od wniosku, że nie jest w stanie w dalszym ciągu zatrudniać jej na danym stanowisku z uwagi na korektę płci i nie zapewni jej też zatrudnienia w innym dziale. Z taką sytuacją pracodawcy mogą mieć do czynienia w przypadku pracowników produkcyjnych, u których istotne są wcześniej wspomniane dopuszczalne normy udźwigu. Powstaje zatem pytanie, co zrobić w takiej sytuacji i czy rozwiązując z pracownicą umowę należy liczyć się z powództwem o naruszenie zasady równego traktowania? W pierwszej kolejności warto zacząć od rozmowy z pracownicą i wyjaśnienia jej konkretnych i obiektywnych przyczyn, dlaczego dalsze zatrudnienie w firmie nie jest możliwe. We wskazanym przypadku pracownika produkcyjnego, warto w takiej sytuacji posłużyć się wymaganiami, jakie są przewidziane na danym stanowisku i zestawić je z odpowiednimi przepisami prawa, tak aby pracownica miała pełny ogląd na sprawę. Oczywiście nie niweluje to ewentualnego ryzyka zarzutu dyskryminacji i w jego następstwie powództwa, natomiast im bardziej obiektywnymi i konkretnymi kryteriami posłuży się pracodawca podczas rozmowy z pracownicą, a które następnie wskaże w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy, tym łatwiejsza będzie obrona jego stanowiska podczas postępowania sądowego.

Polityka Różnorodności

Jak wynika z praktyki, w zakresie dotyczącym włączania osób LGBT+ w środowisko pracy to właśnie kwestia korekty płci stanowi dla pracodawcy jedno z większych wyzwań. Nie mają oni bowiem w firmach ustalonych jasnych zasad i procedur działania, a w ich głowach pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Od jakiego momentu należy uznać, że doszło do korekty płci? Co zrobić z umową o pracę pracownika lub pracownicy? Czy pozostali pracownicy powinni zostać oficjalnie poinformowani o korekcie płci pracownika lub pracownicy? Język inkluzywny –  „nie chcę nikogo urazić, ale od kiedy mam go stosować?" W istocie jest tak, że na każde powyższe pytanie pracodawcy powinni znać odpowiedź zanim dowiedzą się o korekcie płci pracownika. Jednym z narzędzi, które mogą im w tym pomóc jest Polityka Różnorodności, nazywana również Polityką DEI. To w niej powinny być ustalone procedury m.in. zgłaszania korekty płci do pracodawcy, prawa jakie ten zapewnia pracownikom podczas tranzycji i obowiązki, jakie spoczywają na obydwu stronach, a które wynikają z przepisów prawa pracy. Ogromne znaczenie ma również budowanie świadomości wśród pracowników i promowanie postaw prowadzących do neutralnego środowiska pracy. Wiele kwestii, które dotyczą osób LGBT+ jest na tyle wyjątkowych i delikatnych z perspektywy HR, że nie powinno być przez pracodawców bagatelizowanych lub traktowanych jako te, nad którymi pracodawcy będą się zastanawiać „jeśli się pojawią”. Dbanie o budowanie przyjaznego środowiska pracy ważne jest nie tylko w okresie Miesiąca Dumy, ale przez cały rok – z myślą także o tych, którzy mogą potrzebować od pracodawców wsparcia w ponownym włączeniu do środowiska pracy.

Minął czerwiec, miesiąc, w którym wielu pracodawców podejmuje inicjatywy na rzecz środowiska LGBT+ i którymi to inicjatywami chętni dzieli się w Internecie. Dlaczego? Od ponad 20 lat czerwiec nazywany jest również Miesiącem Dumy (Pride Month), podczas którego środowiska LGBT+ dumnie celebrują i afirmują życie w zgodzie ze sobą i z własną tożsamością. Chociaż wydaje się, że dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, wpływa na postrzeganie i światopoglądy ludzi, a Pride Month jest świetną okazją, aby dać temu dowód, część inicjatyw podejmowanych przez pracodawców stanowi jedynie interesująco brzmiące projekty z miesięczną datą przydatności. O ile same pomysły należy ocenić pozytywnie, o tyle ich krótkoterminowość może przynieść pracodawcom więcej szkody niż pożytku. Pracownicy zorientowani, że pracodawca dba o środowisko LGBT+ zaczynają zadawać pytania o sytuację w miejscu pracy, proszą o przedstawienie przysługujących im praw lub przekazanie w jaki sposób pracodawcy podchodzą do kwestii korekty płci i jak ten proces przebiega w firmie. Na szczególną uwagę pracodawców zasługuje proces tranzycji płci pracownic. Wynika to z faktu, że dla kobiet przepisy prawa pracy przewidują pewne odmienności w zakresie procesu świadczenia pracy, które nie dotyczą mężczyzn. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób pracodawca może okazać wsparcie pracownicy w okresie tranzycji i jakie kroki powinien podjąć w celu zapewnienia jej komfortu pracy.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo
Jak zarządzać budżetem w rodzinach patchworkowych? Prawnik radzi
Prawo
Czy pracodawca może nakazać podwładnym noszenie bielizny? Dress code okiem prawniczki
Prawo
Czy i jak pracodawca może wyznaczać granice aktywności pracownicy w Internecie?
Prawo
Niewidoma prawniczka Katarzyna Heba: To ja jestem ta przebojowa, która niczego się nie boi
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Prawo
Pytać czy nie pytać – dylemat pracodawcy w przypadku widocznej ciąży pracownicy
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki