Aktualizacja: 18.01.2025 17:33 Publikacja: 26.08.2024 10:15
Kobieta w biurze
Pracodawca nie ma pełnej dowolności w określaniu zasad dress code'u.
Foto: Adobe Stock
Bezsprzecznie w naturę stosunku pracy jest wpisane podporządkowanie pracownika i wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy. Zatem pracodawca określa organizację i porządek w pracy, w związku z czym może mieć wpływ na to, w jakiego typu ubiorze jego pracownicy świadczą pracę. Pracodawca nie ma jednak pełnej dowolności w określaniu zasad dress code'u. Wprowadzone w miejscu pracy zasady ubioru powinny być przede wszystkim obiektywnie uzasadnione, adekwatne do zajmowanego stanowiska, uwzględniać rodzaj i charakter wykonywanej pracy oraz szanować godność pracownika. Coraz częściej zwraca się uwagę również na to, że nie mogą one mieć charakteru dyskryminującego.
Samobójstwo Atula Subhasha wywołało ogólnokrajową debatę na temat nadużywania prawa posagowego w Indiach, które pierwotnie miało chronić kobiety przed przemocą, lecz coraz częściej bywa wykorzystywane jako narzędzie do nękania mężczyzn.
Rok 2024 przyniósł kilka istotnych zmian w zakresie praw kobiet w Polsce, co pozwala mówić o krokach naprzód w kierunku równości płci. Wprowadzono nowe regulacje oraz znowelizowano istniejące przepisy, które mają na celu poprawę sytuacji kobiet zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Oto najważniejsze zmiany, które weszły w życie w 2024 roku.
Przez lata takie uprawnienie przysługiwało rodzicom dzieci do lat 4, jednak w zeszłym roku wiek ten został podniesiony do 8 roku życia. To, co istotne: uprawnienie to może przysługiwać zarówno pracownicom kobietom, jak i mężczyznom, nie ma rozróżnienia, czyja opieka jest priorytetowa.
Chociaż emocjonalny aspekt rozpadu małżeństwa jest uniwersalny, procedury prawne związane z rozwodem mogą znacznie różnić się w zależności od miejsca zamieszkania, obywatelstwa małżonków oraz kraju zawarcia małżeństwa.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Dwa lata po protestach przeciwko przepisom dotyczącym ubioru kobiet, Iran wprowadza nową ustawę w tej sprawie. Za „niewłaściwy” ubiór będzie grozić grzywna, więzienie a nawet kara śmierci. Przepisy przewidują również użycie sztucznej inteligencji do monitorowania przestrzegania tych zasad.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
W fabryce kabli Plati w Kwidzynie rozpoczęły się grupowe zwolnienia spowodowane przeniesieniem działalności firmy za granicę. Bez pracy zostały już 124 osoby, a niebawem dołączyć ma do nich kolejne 60 pracowników. Firma nie wypłaciła im odpraw za skrócony okres wypowiedzenia.
Rynek pracy pod wpływem AI przejdzie dużą transformację. Sztuczna inteligencja odbierze ludziom część wykonywanej przez nich pracy, ale też stworzy nowe możliwości. Warto więc przygotować się do tej zmiany i zdobywać nowe umiejętności.
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące zarobków Polaków. Oprócz wysokości średniej krajowej podano również, ile wyniosła mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto. To kwota, poniżej której zarabia połowa pracowników w Polsce. Jest znacznie niższa od przeciętnego wynagrodzenia.
Ogólne trendy na rynku pracy, niedobór wykwalifikowanej kadry i rosnąca odpowiedzialność – to czynniki przemawiające za dalszym wzrostem wynagrodzeń menedżerów.
To, czy przeciwko wójtowi gminy wpłynęło oficjalne oskarżenie o mobbing w pracy, stanowi informację publiczną, bo dotyczy działalności osoby pełniącej funkcje publiczne i jego podwładnych.
Sposób zwolnienia z pracy i praca w nadgodzinach bez polecenia szefa – to przykładowe zagadnienia z zakresu zatrudnienia, które rozstrzygały w ubiegłym roku sądy. Jak co roku prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń.
W profesjach, w których sporo osób pracuje na część etatu, zarabia się przeciętnie mniej niż w innych.
Jeżeli temperatura powietrza przekroczy 32 st. C, niektórych prac na zewnątrz nie będzie można wykonywać. W przypadku prac w pomieszczeniach, temperatura graniczna powyżej której nie będzie można wykonywać żadnych prac to 35 st. C. Takie zmiany w zasadach BHP zaproponowało ministerstwo pracy. Projekt jest na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Zgłoszono sporo krytycznych uwag.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas