Koniec roku to bardzo intensywny czas, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Gdy część pracowników przygotowuje się już do świątecznych urlopów, inni intensywnie pracują, aby pomóc przełożonym zamknąć projekty przed końcem roku. Dla pracodawców to moment, w którym liczą na wsparcie swoich zespołów, co czasem wiąże się z koniecznością polecenia pracy w godzinach nadliczbowych czy pracy w nocy. Muszą jednak pamiętać, że nie każdy pracownik będzie mógł podjąć się dodatkowych obowiązków. Mowa o młodych rodzicach, dla których kodeks pracy przewiduje pewne ograniczenia co do organizacji ich pracy, a w szczególności w zakresie czasu pracy.
Jakie specjalne prawa w pracy przysługują rodzicom dzieci do 8 roku życia?
Rodzice wychowujący dzieci do 8 roku życia mają specjalne prawa dotyczące organizacji czasu pracy. Kodeks pracy zabrania zatrudniania ich w nadgodzinach, w porze nocnej czy w systemie przerywanego czasu pracy. Takiego rodzica nie można również bez jego zgody delegować poza stałe miejsce pracy. Chodzi przy tym nie tylko o rodzica biologicznego, ale również takiego, który wprawdzie nie jest rodzicem biologicznym, ale faktycznie wychowuje dziecko.
Przez lata takie uprawnienie przysługiwało rodzicom dzieci do lat 4, jednak w zeszłym roku wiek ten został podniesiony do 8 roku życia. To, co istotne: uprawnienie to może przysługiwać zarówno pracownicom kobietom, jak i mężczyznom, nie ma rozróżnienia, czyja opieka jest priorytetowa. Istotne jest jednak to, że jeżeli oboje rodzice równocześnie pracują, to tylko jedno z nim może skorzystać z tych uprawnień.
Zasady te nie mają oczywiście charakteru bezwzględnego. Jeśli pracownik się zgodzi, pracodawca może mu polecić pracę we wskazanych powyżej szczególnych zasadach.
Czytaj więcej
Ponad połowa wielkich amerykańskich firm oferuje swoim pracownicom w ramach pakietów medycznych mrożenie komórek jajowych. W Nowym Jorku i w Dolinie Krzemowej liczba kobiet korzystających z tej procedury wzrosła w ostatnich latach dwukrotnie. W Europie wprowadza się podobne programy.