Sylwester. Jak pomóc psom? Behawioryści odradzają podawanie leków uspokajających

Sylwester dla niektórych zwierząt jest traumą. Dźwięk i światło fajerwerków sprawiają, że są przerażone. Czy w takiej sytuacji warto podawać im środki uspokajające? Ekspertki wyjaśniają.

Publikacja: 29.12.2023 12:34

Decyzję o podaniu psu środków uspokajających każdorazowo należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Decyzję o podaniu psu środków uspokajających każdorazowo należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Foto: Stock Adobe

Noc sylwestrowa dla niektórych czworonogów jest trudnym doświadczeniem. Dźwięki wybuchających fajerwerków oraz jasne światła zwierzęta odbierają jako zagrożenie i zapowiedź katastrofy. O tym, jak można im pomóc przetrwać ten czas, mówią behawiorystki: Aneta Awtoniuk i Matylda Matusiak.

Sylwester. Jak pomóc psom? Rady behawiorysty

Poza oczywistymi sposobami na udzielenie wsparcia pupilowi — takimi jak obecność opiekuna i zapewnienie spokojnej atmosfery — behawiorystka Matylda Matusiak poleca też zasłonięcie okien w pomieszczeniu, w którym przebywa zwierzę, a także unikanie spacerów w sylwestrowe południe — wtedy uaktywniają się już pierwsi amatorzy fajerwerków. Specjalistka podpowiada też, że o północy, kiedy hałas jest największy, zwierzęciu może pomóc otulenie kocem lub kołdrą. To dają mu poczucie bezpieczeństwa. 

Coraz więcej osób decyduje się też jednak na uspokojenie czworonoga w sylwestra środkami farmakologicznymi, a nawet wprowadzaną odpowiednio wcześniej suplementacją. O tym, kiedy można sięgać po te metody działania, mówi Aneta Awtoniuk. Podkreśla, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, niezbędna jest konsultacja z weterynarzem.

W kwestii leków ekspertka przestrzega przed stosowaniem medykamentów, które powodują tylko zwiotczenie mięśni, a nie mają przy tym żadnego wpływu na świadomość. Pies, któremu się je poda, nie może się ruszać, ale wszystko słyszy i wciąż tak samo się boi, bo  mózg cały czas pracuje. Oznacza to, że lek nie tylko nie pomaga zwierzęciu, ale wręcz intensyfikuje jego traumę. 

- Jeżeli pies dostanie lek, po którym zwiotczeją mu mięśnie, przez co nie będzie w stanie uciec od źródła swojego lęku, to utrwali sobie koszmar, ale też towarzyszący mu kontekst. Oznacza to, że w przyszłości każdy najmniejszy hałas może powodować atak paniki — mówi Aneta Awtoniuk i dodaje, że nawet niektórym weterynarzom zdarza się popełnić błąd polegający na zaleceniu czworonogom tego rodzaju środków.

- Behawioryści w ostatnich latach mówią o tym bardzo często, więc mam nadzieję, że świadomość ludzi w zakresie tego, jak najlepiej pomóc zwierzętom w trudnym sylwestrowym czasie, rośnie — mówi ekspertka.  Wciąż jednak mam mam wrażenie, że te pozytywne procesy zachodzą głównie wśród osób mieszających w dużych miastach — dodaje.

Specjalistka podpowiada, aby zgłaszając się do weterynarza z prośbą o przepisanie środków farmakologicznych mających wyciszyć pupila, lek, prosić o te, które działają bezpośrednio na świadomość czworonoga. Tylko ich przyjęcie może naprawdę przynieść przerażonemu zwierzęciu ulgę.

Wyciszające suplementy dla psa. Warto?

Odnośnie do suplementów wyciszających, które podaje się zwierzętom z dużym wyprzedzeniem behawiorystka zwraca uwagę, że nie zawsze przyniosą one oczekiwane rezultaty.

- Jeżeli u zwierzęcia pojawia się reakcja paniczna na nagły hałas, suplementacja tego nie złagodzi. Nawet jeżeli ten rodzaj wspomagania stosuje się od kilku miesięcy. Po określonym czasie przyjmowania suplementów zwierzę będzie być może wyciszone, ale to nie oznacza, że jego lęk zniknie — mówi behawiorystka.

Zastosowanie suplementów warto rozważyć w sytuacji, w której opiekun nie wie, jak pies zareaguje na wyjątkowe okoliczności — na przykład Sylwester w towarzystwie większej liczby osób lub pobyt w nowym miejscu. Ekspertka podkreśla jednak, że podanie każdych tabletek, również ziołowych, trzeba konsultować z lekarzem.

- Niestety, często spotykam się, z tym że opiekunowie dają pupilom swoje leki — przeznaczone dla ludzi, także psychotropowe. To bardzo niebezpieczne. Wizyta u lekarza weterynarii, nawet bez psa, to kwestia kilkanastu minut, a podanie zwierzęciu leku bez konsultacji może się skończyć zatruciem, albo bardzo poważnie podrażnić śluzówkę żołądka.

Sylwester z psem — niezbędne jest staranne zabezpieczenie zwierzaka

Podczas spacerów 31 grudnia trzeba pamiętać o dobrym zabezpieczeniu psa, który ze strachu może próbować się wyrwać. Matylda Matusiak wskazuje szelki antyucieczkowe oraz zawieszenie pupilowi tabliczki z adresem, albo numerem telefonu. Ekspertka podkreśla, że nawet jeżeli opiekun nie słyszy żadnych dźwięków, ale widzi u pupila niepokój, to lepiej przerwać pobyt na zewnątrz.

- Tego dnia warto być szczególnie wyrozumiałym dla swoich podopiecznych  — mówi ekspertka..

Czytaj więcej

"Bambinizacja" utrudnia rozumienie zwierząt. Lekarka weterynarii o rozmowach z czworonogami

Kiedy mimo wszystkich podjętych starań dojdzie do sytuacji, w której podczas sylwestrowego spaceru pies ucieknie i znajdzie go przypadkowa osoba, zwierzęcia nie należy gonić. To dodatkowo je stresuje. Behawiorystki radzą, aby spróbować zdobyć zaufanie czworonoga i sprawdzić, czy ma tabliczkę z adresem zamieszkania lub kontaktem do właściciela. Jeżeli nie, to najlepiej zabrać go do kliniki weterynaryjnej, bo zwierzęta domowe mogą mieć chip lub lokalizator. Warto też wykonać telefon do Eko patrolu, który może mieć zgłoszenie o zaginięciu. Wówczas trzeba się uzbroić w cierpliwość, szczególnie w trakcie nocy sylwestrowej. Dobre rezultaty w akcjach poszukiwawczych przynosi  też często zamieszczenie ogłoszeń w mediach społecznościowych.

W zeszłym roku tylko do warszawskiego schroniska na Paluchu w czasie sylwestrowej nocy trafiło 27 psów. W pierwsze trzy dni nowego roku 15 z nich zostało odebranych przez swoich opiekunów.

Noc sylwestrowa dla niektórych czworonogów jest trudnym doświadczeniem. Dźwięki wybuchających fajerwerków oraz jasne światła zwierzęta odbierają jako zagrożenie i zapowiedź katastrofy. O tym, jak można im pomóc przetrwać ten czas, mówią behawiorystki: Aneta Awtoniuk i Matylda Matusiak.

Sylwester. Jak pomóc psom? Rady behawiorysty

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Karygodne błędy odpoczywania. Jak nie powinien wyglądać relaks?
Styl życia
Kontrowersyjna reklama w Librusie. Czy słusznie podniesiono alarm?
Styl życia
Pierwszy kontrakt zawodowy księżnej Diany idzie pod młotek. Praca marzeń?
Styl życia
Fani Taylor Swift szturmują pewien pub. Niespodziewane echa nowej płyty gwiazdy
Psychologia
Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?