Od kiedy ludzie się całują? Najstarsze dowody mają prawie cztery i pół tysiąca lat
Pewne formy całusów obserwuje się u szympansów – najbliższych krewniaków człowieka. Pozwala to wysnuć przypuszczać, że cmokali się również nasi praprzodkowie. Kiedy jednak prymitywne całusy małp człekokształtnych stały się typowo ludzkimi pocałunkami w usta, którymi obdarowujemy swoich ukochanych w obecnych czasach?
Pytanie to nurtowało małżeństwo duńskich naukowców – pracującą na Uniwersytecie Oksfordzkim ekolożka Sophie Lund Rasmussen i Troelsa Panka Arbølla z Uniwersytetu w Kopenhadze, specjalizującego się w historii Mezopotamii. Para doszła do wniosku, że historia całowania się jako elementu romantycznych relacji międzyludzkich jest znacznie dłuższa niż dotychczas sądzono.
Naukowe dociekania pary zaczęły się w 2022 roku w trakcie całkowicie nieromantycznej, typowo naukowej rozmowy. Rasmusen i Arbøll dyskutowali wtedy o badaniu nad typami opryszczki, którymi ludzie żyjący w epoce brązu zarażali się poprzez pocałunki.
W jednym z suplementów do tego badania była mowa o najstarszej znanej wówczas wzmiance o zwyczaju całowania, zawartej w pochodzących z około 1500 roku przed naszą erą tekstach wedyjskich z południa Azji. Dotychczas naukowcy uważali, że to właśnie z tego regionu zwyczaj całowania w usta przybył do basenu Morza Śródziemnego – wraz z wojskami Aleksandra Wielkiego, wracającymi z azjatyckich podbojów.
Jednak Rasmusen i Arbøll doskonale wiedzieli, że powyższa hipoteza jest całkowicie błędna. O dużo starszym pochodzeniu zwyczaju całowania dobrze wiedzą historycy i archeolodzy specjalizujący się w historii Mezopotamii, jednak wiedza ta była do tej pory dość ekskluzywna, bo dostępna dla wąskiego grona specjalistów.