Od kiedy ludzie się całują? Nowe ustalenia naukowców obalają dotychczasowe teorie na ten temat

Pocałunek jako sposób na wyrażenie uczucia funkcjonuje w świecie ludzi od co najmniej czterech i pół tysiąca lat – a być może nawet jeszcze dłużej. Para archeologów odkryła najstarsze znane nauce dowody, które potwierdzają istnienie zwyczaju całowania się.

Publikacja: 14.02.2024 19:17

Naukowcy stwierdzili, że historia całowania się jako elementu romantycznych relacji międzyludzkich j

Naukowcy stwierdzili, że historia całowania się jako elementu romantycznych relacji międzyludzkich jest znacznie dłuższa niż dotychczas sądzono.

Foto: Adobe Stock

Od kiedy ludzie się całują? Najstarsze dowody mają prawie cztery i pół tysiąca lat

Pewne formy całusów obserwuje się u szympansów – najbliższych krewniaków człowieka. Pozwala to wysnuć przypuszczać, że cmokali się również nasi praprzodkowie. Kiedy jednak prymitywne całusy małp człekokształtnych stały się typowo ludzkimi pocałunkami w usta, którymi obdarowujemy swoich ukochanych w obecnych czasach?

Pytanie to nurtowało małżeństwo duńskich naukowców – pracującą na Uniwersytecie Oksfordzkim ekolożka Sophie Lund Rasmussen i Troelsa Panka Arbølla z Uniwersytetu w Kopenhadze, specjalizującego się w historii Mezopotamii. Para doszła do wniosku, że historia całowania się jako elementu romantycznych relacji międzyludzkich jest znacznie dłuższa niż dotychczas sądzono.

Naukowe dociekania pary zaczęły się w 2022 roku w trakcie całkowicie nieromantycznej, typowo naukowej rozmowy. Rasmusen i Arbøll dyskutowali wtedy o badaniu nad typami opryszczki, którymi ludzie żyjący w epoce brązu zarażali się poprzez pocałunki.

W jednym z suplementów do tego badania była mowa o najstarszej znanej wówczas wzmiance o zwyczaju całowania, zawartej w pochodzących z około 1500 roku przed naszą erą tekstach wedyjskich z południa Azji. Dotychczas naukowcy uważali, że to właśnie z tego regionu zwyczaj całowania w usta przybył do basenu Morza Śródziemnego – wraz z wojskami Aleksandra Wielkiego, wracającymi z azjatyckich podbojów.

Jednak Rasmusen i Arbøll doskonale wiedzieli, że powyższa hipoteza jest całkowicie błędna. O dużo starszym pochodzeniu zwyczaju całowania dobrze wiedzą historycy i archeolodzy specjalizujący się w historii Mezopotamii, jednak wiedza ta była do tej pory dość ekskluzywna, bo dostępna dla wąskiego grona specjalistów.

Małżeństwo wspólnie przeanalizowało szereg mezopotamskich glinianych tablic z pismem klinowym. Jasno wynikało z nich, że mieszkańcy Mezopotamii całowali się już tysiąc lat przed spisaniem wspomnianych wyżej wedyjskich manuskryptów.

Czytaj więcej

Walentynki - (nie) lubię. Trener mentalny wyjaśnia, co mówi o człowieku jego podejście do święta miłości

Długa historia pocałunku

Jednym z dowodów na to, że w starożytnej Mezopotamii zwyczaj całowania się między osobami darzącymi się uczuciem był powszechny, jest tak zwany Cylinder Bartona. Artefakt datuje się na około 2400 rok przed naszą erą. W 1899 roku w starożytnym sumeryjskim mieście Nippur odkrył go George Barton, kanadyjski badacz języków semickich.

Cylinder zawiera między innymi teksty religijne. Jeden z fragmentów opowiada o miłosnym spotkaniu boga Enlila ze swoją siostrą, boginią Ninhursag, które zakończył pocałunek. Owocem miłości Enlila i Ninhursag było siedem bliźniaczych par sumeryjskich bóstw.

Co więcej, dr Rasmussen ustaliła, że zapisane w języku akadyjskim wzmianki na temat pocałunków mówią o ich dwóch rodzajach. Badaczka nazwała je pocałunkami przyjacielsko-rodzinnymi i romantyczno-erotycznymi. Ten pierwszy rodzaj odnosi się przy tym zarówno do relacji w rodzinie, jak i między poddanym a władcą.

Rasmusen i Arbøll twierdzą jednocześnie, że pierwotnym źródłem zwyczaju całowania w usta z pewnością nie była Mezopotamia. Ich zdaniem w czasach starożytnych Sumerów ludzie całowali się w wielu różnych kulturach.

Badacze twierdzą, że zwyczaj całowania się w usta nie powstał w jednym miejscu, z którego miałby promieniować na sąsiednie regiony. Swoje ustalenia Rasmusen i Arbøll zawarli w artykule, który opublikowano w czasopiśmie „Science” w maju 2023 roku.

Od kiedy ludzie się całują? Najstarsze dowody mają prawie cztery i pół tysiąca lat

Pewne formy całusów obserwuje się u szympansów – najbliższych krewniaków człowieka. Pozwala to wysnuć przypuszczać, że cmokali się również nasi praprzodkowie. Kiedy jednak prymitywne całusy małp człekokształtnych stały się typowo ludzkimi pocałunkami w usta, którymi obdarowujemy swoich ukochanych w obecnych czasach?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Styl życia
Kontrowersyjna reklama w Librusie. Czy słusznie podniesiono alarm?
Styl życia
Pierwszy kontrakt zawodowy księżnej Diany idzie pod młotek. Praca marzeń?
Styl życia
Fani Taylor Swift szturmują pewien pub. Niespodziewane echa nowej płyty gwiazdy
Psychologia
Breadcrumbing, czyli okruchy związku. Co to za manipulacja i jak się z niej uwolnić?
Styl życia
Polycule - dziwna rodzina, w której relacje są płynne. Co to za zjawisko?