Płatności odroczone już dłuższy czas podbijają rynek, szczególnie wśród młodych konsumentów, którzy cenią elastyczność, wygodę i – jak im się wydaje – kontrolę nad budżetem. Wspomniane badanie pokazuje, że różnorodność dostępnych form płatności odroczonych pozwala konsumentom dopasować narzędzia do swoich potrzeb. Spośród respondentów biorących udział w ankiecie 37 proc. odpowiedziało, że w minionym roku skorzystało z usług umożliwiających płatności odroczone, takich jak Klarna, PayPo, Twisto, Allegro Pay lub innych działających na zasadzie „kup teraz, płać później”. 25 proc. badanych zdecydowało się na transakcje z użyciem karty kredytowej (karty płatniczej, która pozwala na realizację transakcji bezgotówkowych w ramach przyznanego przez bank limitu kredytowego), a 19 proc. na tradycyjne raty.
Pokolenie Z chętnie korzysta z płatności odroczonych
W związku z tym, że celem badania było przede wszystkim przyjrzenie się temu, jak klienci postrzegają płatności dokonywane kartą kredytową, większość pytań dotyczyła właśnie tego obszaru. Odpowiedzi na nie pokazały, że istnieje kilka mitów na ten temat.
Przede wszystkim ponad 30 proc. badanych uważa, że karta kredytowa zawsze prowadzi do zadłużenia, a tymczasem odpowiedzialnie używana to dość wygodne narzędzie do zarządzania budżetem, bez generowania długu. W przeciwieństwie do innych płatności odroczonych daje nawet więcej czasu na spłatę (nawet 56), a nie tylko 30.
Czytaj więcej
Od dłuższego czasu mówi się o tym, że pokolenie Z zmienia zasady na rynku pracy. Młodzi nie boją...
Inne mylne przekonanie, które panuje wśród badanych, to takie, że karty kredytowe mają ukryte opłaty – funkcjonuje ono w świadomości aż 39 proc. respondentów. Uważają oni, że korzystanie z nich wiąże się z niejasnymi, często ukrytymi kosztami. Tymczasem jeśli spłaca się zadłużenie na czas, nie płaci się odsetek, a korzystanie z karty jest przejrzyste. Często kartę można mieć bez żadnych kosztów, wystarczy spełnić proste warunki, np. wykonać kilka transakcji w miesiącu czy zrealizować płatności w ciągu roku na określoną kwotę.