Aktualizacja: 22.11.2024 01:00 Publikacja: 10.09.2023 21:25
Katarzyna Ławrynowicz o trzęsieniu ziemi w Maroku: "Ludzie czerpią siłę z bycia razem".
Foto: PAP/EPA
Jak wyglądał piątkowy wieczór Marrakeszu? Czy coś zapowiadało tragiczne wydarzenia?
Katarzyna Ławrynowicz: Absolutnie nic. Było po 23.00, kiedy to wszystko się zaczęło. Dzieci bawiły się jeszcze na zewnątrz. W dzielnicy, w której mieszkam, panował spokój. Wyszłam do ogrodu, żeby zawołać już córkę do domu i kiedy wróciłam do środka, poczułam pierwsze delikatne wstrząsy - coś podobnego do tego, co czasami czuje się, gdy w pobliżu przejeżdża ciężarówka. Nie wiedziałam, co się dzieje, ale instynktownie wybiegłam z domu i zabrałam Leilę na pobliski plac. Byłam jedną z pierwszych osób, które tak zareagowały na to, co się działo. Dookoła nas zgromadziły się inne dzieci.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Po filmie „Pułkownik Kwiatkowski” stała się symbolem kobiecości. Wcześniej dyscyplinarnie wyrzucono ją ze szkoły filmowej. Dziś nie lubi zwracać na siebie uwagi. Ale mówi, że charakter trzeba mieć - zwłaszcza, jeśli jest się kobietą.
W Indiach gwarancją powodzenia są kontakty, kontakty i jeszcze raz kontakty. Istnieje niewielka szansa, żeby jednostka, która nie ma koneksji odniosła sukces – mówi Aleksandra Zalewska, autorka książki „Indie. W moim hinduskim domu”, która żyje w tym kraju od pięciu lat.
Młodzi ludzie zapytani o to, dlaczego posługują się danym słowem, odpowiadają „Bo tak mówią wszyscy” – zauważa językoznawczyni dr hab. Mariola Wołk, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W Polsce wiele razy pytano mnie, czy Gruzinki mają prawo do edukacji. Gdy to słyszę, zawsze się śmieję, bo nawet moja babcia urodzona w 1920 roku ukończyła państwowy uniwersytet – mówi dr Gvantsa Przybyłowska, tłumaczka, biegła sądowa w zakresie językoznawstwa i pilotka wycieczek, która od 13 lat mieszka w Polsce.
Wizz Air ogłosił dzisiaj, że doda piąty samolot do bazy na lotnisku w Krakowie i przywróci szóstą maszynę w Katowicach. Potrzebuje ich, bo zamierza uruchomić nowe trasy z tych miast.
Potężne ulewy w Maroku sprawiły, że wydmy na Saharze częściowo znalazły się pod wodą. W saharyjskiej wiosce Merzouga, znajdującej się w południowo-wschodniej części kraju, do życia powróciły wyschnięte jeziora i zbiorniki wodne.
W rozpoczynającym się w niedzielę sezonie jesienno-zimowym pasażerowie krakowskiego lotniska będą mogli skorzystać z 128 połączeń prowadzących do 31 krajów. Loty oferują 24 linie lotnicze.
W ciągu dwóch dni w południowo-wschodnim Maroku spadła ponadroczna ilość deszczu, wypełniając jezioro, które było suche od 50 lat.
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nowe zalecenia dla osób podróżujących do popularnych zimą krajów w Afryce Północnej. Także Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej wystosowała do przewoźników komunikaty.
Maroko spodziewa się w tym roku 16 milionów turystów zagranicznych. Jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to rekordowy wynik, lepszy od ubiegłorocznego, który już był najlepszy w historii.
Rankiem u wybrzeży Portugalii doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się niespełna 8 km na południowy-wschód od Lizbony.
Algieria ogłosiła we wtorek, że odwoła swojego ambasadora z Francji. To następstwo wsparcia udzielonego przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, planowi Maroka w kwestii nadania autonomii Saharze Zachodniej w ramach Maroka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas