Aktualizacja: 18.01.2025 16:14 Publikacja: 02.12.2024 13:10
Prof. Magdalena Król
Prof. Magdalena Król: Udało nam się w ten sposób wyleczyć zwierzęta laboratoryjne z glejaka, a co więcej, u ozdrowieńców po naszej terapii po powtórnym wszczepieniu komórek glejaka, nie rozwinęły się nowe guzy.
Foto: E. Bartkiewicz
Dostała pani profesor główną nagrodę w Innovation Radar 2024 od Komisji Europejskiej w kategorii Health Tech. Co dla pani, dla start-upu biotechnologicznego Cellis oznacza taka nagroda?
Otrzymaliśmy główną nagrodę w całym konkursie, choć startowaliśmy w kategorii Health Tech. Cieszymy się z tego wyróżnienia, gdyż potwierdza wyjątkowość rozwijanej przez nas technologii na poziomie globalnym. Jednocześnie jest to element pokazania publicznie efektów kilku lat pracy zaangażowanego zespołu ludzi. Mamy nadzieję, że przełoży się to na lepsze postrzeganie naszego projektu.
W dzisiejszych czasach dzielimy się swoimi sukcesami w internecie. To takie niefińskie. Kiedy dostałam pracę, poinformowałam o tym tylko najbliższych – mówi Laura Santoo, lektorka języka fińskiego na Uniwersytecie Gdańskim, która od ośmiu lat mieszka w Polsce.
W Szwecji żyje 10 milionów ludzi, w Polsce – 40. Jest nas więc cztery razy mniej, w wielkim kraju. Mieszkamy dalej od siebie, przyzwyczailiśmy się więc do rzadszych kontaktów międzyludzkich – mówi Katja Sadziak, mieszkająca w Polsce od 1999 roku.
Ponad 180 000 osób zostało ewakuowanych w wyniku pożarów w Los Angeles. Weronika Rosati relacjonuje, z jakimi innymi zagrożeniami – poza niszczycielskim żywiołem – muszą mierzyć się mieszkańcy Kalifornii. Czy sama jest bezpieczna?
Bardzo ważne jest, żebyśmy znali swoje granice i rozumieli konsekwencje ich przekraczania. Mam wrażenie, że wiele osób uważa za normę mocno przekroczony próg zmęczenia - mówi Zofia Szawernowska, psycholog sportu, mistrzyni świata i Europy w grapplingu.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Terapia jest formą dbania o siebie, o swoją psychikę, podobnie jak sport jest dbaniem o ciało. Chciałabym, żeby więcej osób myślało o tym w ten sposób. Świadomość pewnych rzeczy pozwala człowiekowi mieć dla siebie więcej wyrozumiałości - mówi Magdalena Boczarska.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Australijscy naukowcy odkryli większy, bardziej jadowity gatunek pająka lejkowatego - ptasznika z Sydney, jednego z najgroźniejszych na świecie.
Pochodzenie tzw. szybkich rozbłysków radiowych z kosmosu budzi wiele pytań. Badacze z całego świata starają się od lat ustalić ich przybliżoną lokalizację. Nowa publikacja naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dotyczy odkrycia jednego ze źródeł rozbłysków.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Zespół fizyków i astronomów z University of Canterbury w Nowej Zelandii, który pracuje nad rozwiązaniem zagadki dotyczącej rozszerzania się wszechświata, stworzył nową teorię. Według naukowców ciemna energia tak naprawdę nie istnieje.
Choć naukowcy proszą o to od września, premier Donald Tusk interweniował, dopiero kiedy minister Dariusz Wieczorek stał się obciążeniem dla całego rządu. Czy nauka jest wobec tego wszystkiego poważnie traktowana? Bo powinna.
Pierścienie Saturna mogą być starsze niż na to wyglądają, a ich wiek może być zbliżony do wieku samej planety. Dodatkowo okazuje się, że mogą być odporne na zanieczyszczenia. Do takich wniosków doszli niedawno japońscy naukowcy.
Mózg uczy się poprzez instruktaż, naukę lub doświadczenie. Jak się okazuje, jest jeszcze inna ścieżka, kojarzona dotychczas bardziej z literaturą i filmami science fiction. Co dokładnie udało się odkryć?
Przewodniczący, członkowie komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz eksperci dostaną podwyżki. Resort dostrzegł, że ich stawki są nieadekwatne do obecnych realiów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas