"Pozytywna dyskryminacja" w strukturach PKP Intercity. Chodzi o darmowe posiłki dla pracowników

PKP Intercity wydaje ciepłe posiłki konduktorkom i kierowniczkom pociągów. Kontrowersje wzbudza fakt, że pominięto pracowników płci męskiej. Jak spółka tłumaczy ten pomysł?

Publikacja: 15.01.2024 15:25

Rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak wyjaśnia powody tej decyzji.

Bezpłatne posiłki dla pracownic PKP Intercity

Rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak wyjaśnia powody tej decyzji.

Foto: Stock Adobe

Od początku 2024 roku konduktorki i kierowniczki pociągów pracujące dla PKP Intercity otrzymują ciepłe posiłki regeneracyjne. Fakt, że tylko kobiety mogą liczyć na bezpłatny obiad wzbudza kontrowersje. Rzecznik prasowy wyjaśnia, jaki jest powód takiej decyzji spółki.

- Dla drużyn konduktorskich obowiązek wydawania posiłków wszedł 1 stycznia rozporządzeniem Rady Ministrów ws. profilaktycznych posiłków i napojów. Obliguje ono pracodawcę do zapewniania nieodpłatnie posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace związane z wysiłkiem fizycznym, który powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kilokalorii u mężczyzn i powyżej 1100 kilokalorii u kobiet - tłumaczy rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak.

Czytaj więcej

Historia z pociągu Warszawa-Lublin. Tak PKP zakrzywia rzeczywistość swoich podróżnych

Bezpłatne posiłki dla pracownic PKP Intercity

Jak się okazało, powodem, przez który tylko kobiety otrzymują bezpłatne posiłki, są badania, z których wynika, że kobiety we wspomnianej branży, podczas wykonywania tej samej pracy co mężczyźni, spalają inną liczbę kilokalorii. Zgodnie z rozporządzeniem, dolne granice dla obu płci znacznie się różnią. Badania Instytutu Medycyny Pracy imienia prof. dr. n. med. Jerzego Nofera w Łodzi zostały przeprowadzone na pracownikach obsługujących połączenia z największą liczbą podróżnych.

- Badanie polegało przede wszystkim na rejestracji częstości rytmu serca. Wyniki były przeliczone na wartości wydatku energetycznego przy wykorzystaniu metody ISO 8996. Oszacowany wydatek energetyczny dla kobiet wykazał spalenie 1100 kilokalorii przy maksymalnym obciążeniu pracą. Zatem zgodnie z rozporządzeniem kobiety uzyskały uprawnienia do otrzymania posiłków profilaktycznych. W przypadku mężczyzn ten wydatek sięgał znacznie poniżej 2000 kilokalorii. Rozporządzenie zaś określa granicę kaloryczności dla mężczyzn powyżej 2000 kilokalorii. To oznacza, że gdyby doszło do przekroczenia tej granicy, mężczyźni również byliby objęci wydawaniem posiłków. Szacowanie wydatku energetycznego podlega aktualizacji przy każdej znaczącej zmianie organizacyjnej na stanowiskach pracy — dodaje Nowak.

PKP Intercity planuje ankiety dotyczące bezpłatnych posiłków

Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich, który nagłośnił sprawę w mediach społecznościowych, stwierdził, że wykonanie takich badań było niewiele tańsze niż zaproponowanie ciepłych posiłków wszystkim pracownikom niezależnie od płci.

''Ciekawe, ile kosztowały te badania. Pewnie nie znów tak wiele taniej niż by kosztowało podanie tych posiłków dla wszystkich chętnych... a koleżanki z drużyn mieszanych na pewno mają się z pyszna, wcinając jedzenia na oczach głodnych kolegów...'' - napisał na Facebooku Rachwalski.

Czytaj więcej

Przyjazne miejsce pracy, czyli jakie? Oto benefity najbardziej doceniane przez kobiety

Rzecznik prasowy spółki przekazał, że planowane są ankiety, których wyniki będą ''podstawą do modyfikacji dotychczasowych działań w zakresie wydawania posiłków i napojów profilaktycznych''. Dodał, że po ich przeprowadzaniu obiady mogą być także przekazywane mężczyznom, w ramach wsparcia socjalnego, niezależnie od rozporządzenia.

Były prezes Kolei Dolnośląskich w długim komentarzu nazwał pomysł PKP ''pozytywną dyskryminacją''. Napisał też, że dotarły do niego informacje, z których wynika, że kobiety otrzymujące posiłki nie mają gdzie ich podgrzać, ponieważ brakuje chociażby mikrofalówek. Tym informacjom zaprzeczył rzecznik PKP Intercity. Cezary Nowak przekazał, że spółka dysponuje zapleczem stacjonarnym, które jest dopasowane do potrzeb pracowników.

Biznes i prawo
Jak wygląda sytuacja kobiet w wojsku na świecie? Wnioski z raportu ONZ
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Biznes i prawo
Dlaczego starsi przedsiębiorcy chętniej niż młodsi współpracują z kobietami? Wyniki badania
Biznes i prawo
Jak kobiety w biznesie nakręcają zieloną zmianę? "Reprezentują kulturę biofilną"
Biznes i prawo
Doradczyni podatkowa: W relacjach z klientem nie ma miejsca na ukrywanie prawdy
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Biznes i prawo
Dyrektywa o jawności wynagrodzeń już wkrótce wejdzie w życie. Czy zmniejszy lukę płacową?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej