Dziewczynka ma na imię Iman (tłum. Wiara) i urodziła się 3 sierpnia 2024 r. Przyszła na świat nieco ponad rok po hucznym ślubie rodziców, w którym uczestniczyło wiele koronowanych głów. Mała księżniczka otrzymała imię po swojej ciotce, drugiej córce króla i królowej Ranii. Nie pojawiła się w kolejce do sukcesji, bo w Jordanii kobiety nie mają do niej prawa. W szpitalu powitała ją cała jordańska rodzina królewska. Najbardziej wzruszeni, przynajmniej na zdjęciach, byli dziadkowie: król Abdullah II i królowa Rania. "Iman, już zawładnęłaś moim sercem. Nasza rodzina nigdy nie była szczęśliwsza!” – napisała władczyni w swoich mediach społecznościowych, gdzie śledzą ją miliony obserwatorów.
Królowa Rania walczy ze stereotypami
Czytaj więcej
Belgowie okrzyknęli ją swoją królową serc. Doceniają jej szyk, elegancję i empatię. Królowa Matylda pochodzi z polskiego rodu Komorowskich, jest powiązana rodzinnie z noszącymi to nazwisko byłym prezydentem Bronisławem i aktorką Mają.
Rania Al Yassin urodziła się 31 sierpnia 1970 roku. Jej rodzice są palestyńskimi lekarzami, mają jeszcze dwoje dzieci. Pierwsze lata życia spędziła w mieście Tulkarm na terenach Autonomii Palestyńskiej. W 1991 r. uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie administracji biznesowej na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze. Po zaostrzeniu się konfliktu w Zatoce Perskiej rodzina podjęła decyzję o migracji do Jordanii. Tam Rania pracowała najpierw w bankowości, a następnie w Apple Inc. W styczniu 1993, podczas przyjęcia u księżniczki Aiszy, poznała o osiem lat starszego księcia Abdullaha bin Al Husseina, którego żoną została pół roku później. Książę wspomina, że zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, a ona, że martwiła się, że jest playboyem. Wątpliwości jednak minęły błyskawicznie. Mają czworo dzieci: księcia koronnego Husajna, ojca nowo narodzonej Iman (ur. 1994), księżniczki Iman (1996) i Salmę (2000) oraz księcia Haszima (2005). Starsze studiowały za granicą, w Anglii i Stanach Zjednoczonych.
7 lutego 1999 r. Abdullah II objął konstytucyjną funkcję króla Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, więc Rania również zasiadła na tronie Jordanii. Jej biografowie podkreślają, że oprócz bycia żoną i matką, ciężko pracuje, aby poprawić życie Jordańczyków, wspierając wysiłki mające na celu stworzenie kolejnych możliwości ich rozwoju. Jest zaangażowana w reformę systemu edukacji publicznej, wzmacnianie pozycji kobiet, poprawę usług związanych z opieką nad dziećmi i rodzinami oraz rozwój technologii i przedsiębiorczości w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodych ludzi.