Aktualizacja: 19.03.2025 09:44 Publikacja: 06.09.2023 12:46
Anna Górska
Środowisko naukowe jest cały czas oporne
Foto: Archiwum prywatne
W swojej pracy naukowej zajmuje się pani badaniem zjawiska dyskryminacji kobiet w środowisku naukowym. Rozmawiała pani z 54 kobietami z 11 krajów. Badania pokazują, że problem ten widoczny jest wszędzie, ale czy w takim samym stopniu?
Dr Anna Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego: Te badania nie pozwalają na generalizację i analizę porównawczą. Chodziło mi bardziej o to, żeby dać głos kobietom z różnych państw naszego regionu, mających podobne problemy - takie jak niedofinansowanie w systemie szkolnictwa wyższego.
Eksperci przewidują, że do 2025 roku aż 90 procent treści w internecie będzie wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Ogromną część z nich będą stanowić — a właściwie już stanowią — obrazy, w tym wizerunki kobiet powielające utarte stereotypy na temat tego, jak powinno wyglądać kobiece ciało. Czy inna przyszłość tego, co widzimy w sieci, jest możliwa? Zdaniem marki Dove jeszcze nie jest za późno na pozytywną zmianę w tej kwestii.
Była supermodelka Elle Macpherson po ponad dekadzie przerwy wraca na wybieg. Czym zajmowała się w trakcie odpoczynku od modelingu i z jakich ikonicznych ról na małym i wielkim ekranie zasłynęła u szczytu swojej kariery?
Declan Lopez z New Jersey, której sukcesy opisuje CNN, ma IQ na poziomie geniuszki. Jakie działania powinni podejmować rodzice wybitnie uzdolnionych maluchów?
Jaki wpływ na kondycję mózgu mają drzemki? Są nowe wyniki badań.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Sukces, który udało się osiągnąć podczas szczytu COP28 zbiegł się z pogrążeniem nadziei na ograniczenie wzrostu temperatur. Pojawiają się głosy, że zmiana celów klimatycznych może okazać się bardziej motywująca.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
Od 19 marca obowiązują przepisy, które spowodują, że matki dzieci urodzonych przed terminem nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego.
Mężczyźni po narodzeniu dziecka mają prawo nie tylko do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, ale także do znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ojcowie coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Liczba zainteresowanych rośnie z każdym rokiem.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił na rynku pracy. Wielu, zwłaszcza mniejszych, firm nie stać na zwiększanie zatrudnienia.
Uniewinnionemu od zarzutów dyscyplinarnych nauczycielowi wypłaca się zaległe dodatki – uznał Sąd Najwyższy.
Jak kobieta powinna zarządzać swoją karierą, aby osiągnąć sukces zawodowy? Z artykułu, który opublikowała niedawno firma McKinsey, płynie kilka uniwersalnych wniosków. Zdaniem ekspertów kluczowy jest przemyślany wybór branży i stanowiska, a także odpowiednie podejście do własnego rozwoju zawodowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas