Nobel dla Claudii Goldin - czy stać nas na marnowanie potencjału kobiet?

Wyniki badań Claudii Goldin, tegorocznej laureatki ekonomicznego Nobla są zachętą do aktywnej walki z gender gap, czyli nierówności płci na rynku pracy. Przy obecnym tempie zmian demograficznych nie stać nas na marnowanie kobiecych talentów.

Aktualizacja: 10.10.2023 12:18 Publikacja: 09.10.2023 18:20

Badania Claudii Goldin, tegorocznej laureatki ekonomicznego Nobla dostarczają silnych argumentów zwo

Badania Claudii Goldin, tegorocznej laureatki ekonomicznego Nobla dostarczają silnych argumentów zwolennikom działań równościowych.

Foto: East News

W wyrównywaniu szans kobiet na rynku pracy, w tym zmniejszaniu luki płacowej nie chodzi o tzw. sprawiedliwość społeczną, a przynajmniej nie tylko o nią. To kwestia rachunku ekonomicznego i dbałości o zasoby.

Różne spojrzenia na problem

W prowadzonej od lat dyskusji o nierównościach na rynku pracy, w tym o luce płacowej ze względu na płeć (co w praktyce oznacza dyskryminację kobiet), od lat ścierają się dwa poglądy. Jeden, związany z wiarą w siłę postępu, głosi, że chociaż sytuacja kobiet na rynku pracy nadal jest gorsza, to z czasem, wraz ze wzrostem dobrobytu, w „naturalny” sposób ulegnie poprawie. Przecież sami/same dobrze widzimy, że dzisiejsze kobiety mają dużo więcej możliwości i znacznie lepsze warunki do rozwoju kariery zawodowej niż ich matki, babki czy prababki.

Jednak w ostatnich latach większą siłę mają zwolennicy drugiego poglądu, według którego nie mamy czasu, by czekać, aż sytuacja sama się poprawi. Tym bardziej, że – jak szacują eksperci – przy dotychczasowym tempie zmian wyrównanie luki płacowej zajmie około 130 lat! Potrzebne są  konkretne działania. Mowa o regulacjach prawnych, a także programach równościowych w firmach, które przyspieszą likwidację gender gap, czyli nierówności płci.

Dobrobyt nie zmienia szans kobiet

Badania Claudii Goldin, tegorocznej laureatki ekonomicznego Nobla dostarczają mocnych argumentów zwolennikom działań równościowych. Amerykańska ekonomistka wykazała bowiem w swoich badaniach nad sytuacją kobiet na rynku pracy w okresie ostatnich 200 lat, że wzrost dobrobytu i zamożności nie wyrównuje automatycznie zawodowych szans kobiet ani luki płacowej. Owszem, ich sytuacja uległa w tym czasie radykalnej poprawie, ale działo się to z przerwami a nawet z okresami cofania pozytywnych zmian.

Czytaj więcej

Claudia Goldin z Nagrodą Nobla. Przełomowe badania o kobietach na rynku pracy

Okazało się też, że obok przemian społecznych, ekonomicznych czy postępu medycyny bardzo duży wpływ na wyrównywanie zawodowych szans kobiet ma kwestia pokoleniowej zmiany ich oczekiwań. Każda generacja poszerza swój horyzont oczekiwań i aspiracji, ucząc się na sukcesach i porażkach poprzednich pokoleń, a w niektórych okresach porażek może być więcej.

Przełomowe badania Claudii Goldin

Wyniki badań Goldin są więc zachętą do aktywnej walki z gender gap, która wpisuje się zresztą w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Większość ludzi zdaje sobie już sprawę, że nie stać nas na beztroskie zużywanie surowców naturalnych, na zalewanie i zarzucanie Ziemi odpadami i dalszą degradację środowiska naturalnego.

Przy obecnym tempie zmian demograficznych nie stać nas też na marnowanie talentów kobiet, które w rozwiniętych krajach są już lepiej wykształcone niż mężczyźni. Jeśli nie wykorzystujemy ich potencjału, wiedzy i umiejętności, to nie tylko zwiększamy niedobór pracowników. W ten sposób hamujemy wzrost gospodarczy, w którym coraz bardziej chodzi przecież nie o ilość, ale o jakość.

W wyrównywaniu szans kobiet na rynku pracy, w tym zmniejszaniu luki płacowej nie chodzi o tzw. sprawiedliwość społeczną, a przynajmniej nie tylko o nią. To kwestia rachunku ekonomicznego i dbałości o zasoby.

Różne spojrzenia na problem

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Komentarz
Mec. Joanna Parafianowicz: Skorzystanie z okna życia nie powinno być oceniane negatywnie
Komentarz
Joanna Parafianowicz: Korzystanie z telefonu zwiększa ryzyko wypadku z winy kierującego o 70%
Komentarz
Joanna Parafianowicz o szaleńczym rajdzie samochodu Klaudii El Dursi: Sprawa nie musi być jednoznaczna
Komentarz
Paulina Szewioła: Szkodliwy trend na "bycie panią domu”
Komentarz
Joanna Parafianowicz o oskarżeniu Pauliny Smaszcz: Nawigacja wyłącznie pod wpływem emocji
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne