19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 10:32 Publikacja: 22.09.2023 17:00
"Święto ognia" Kingi Dębskiej walczy o nagrodę w głównej kategorii na Festiwalu Filmów w Gdańsku
Foto: East News
Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni trwa w najlepsze. O statuetkę Złotego Lwa ubiega się 16 filmów. Jednym z nich jest „Święto ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej.
- Wszyscy wiedzieliśmy, że robimy coś niesamowitego, że jest ważna sprawa, o której chcemy opowiedzieć. Dziennikarze pytają mnie, o czym jest "Święto ognia", a to jest takie trudne. Dla mnie chyba najbardziej jest to film o innym w naszym życiu. O tym, żebyśmy bez żadnej demagogii, nauczania otworzyli się na świat i ludzi, którzy mogą być inni od nas, inaczej postrzegać rzeczywistość i mogą mieć swoje racje. I mogą być to Afgańczycy, osoby niepełnosprawne. Po prostu nie jesteśmy pępkami świata, choć często nam, Polakom, wydaje się, że tak jest – powiedziała reżyserka podczas czwartkowej konferencji.
Dr Magdalena Łaptaś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowała nową interpretację malowideł z Katedry w Faras. Badaczka sugeruje, że dwie z nich przedstawiają sceny z dzieciństwa Marii, a nie apostołów czy Chrystusa, jak sądzono wcześniej.
W 80. rocznicę śmierci twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej nadal inspiruje i zachwyca kolejne pokolenia. Była poetką, która łączyła sztukę z życiem pełnym pasji, podróży i miłości.
Rodzice zwykle ukrywają ból przed swoimi dziećmi. Moi synowie musieli obserwować moje cierpienia podczas pracy nad ostatnią produkcją – wyznała Angelina Jolie, nawiązując do roli w filmie biograficznym „Maria”. Jakich trudności doświadczała?
Rieko Hirosawa jako jedyna mieszkanka Japonii praktykuje sztukę goze. Na czym polega ta tradycja i dlaczego w obecnych czasach odchodzi w zapomnienie? Historię tej niezwykłej muzyki przybliża japonistka i antropolożka kultury.
Nominacja Naomi Watts do Critics’ Choice Award w kategorii „Najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym” za rolę w serialu „Feud: Capote vs. the Swans” to kolejny dowód na to, że ma ona wielowymiarowy talent i że potrafi łączyć na ekranie delikatność z niezwykłą siłą.
W wieku 94 lat zmarł senior polskiego teatru i kina, aktor współpracujący z Józefem Szajną i Jerzym Grzegorzewskim w Studio, gdzie zagrał ostatni spektakl w styczniu. W „Odysei” Warlikowskiego był Odysem, zastępując zmarłego nagle Zygmunta Malanowicza.
Los Angeles walczy z ogniem. Przełożono ogłoszenie nominacji do Oscarów. Przekładane i zawieszane są terminy premier oraz produkcji. Odbudowę miasta może komplikować konflikt gubernatora Davida Newsoma (demokrata) i prezydenta Donalda Trumpa.
W wieku 89 lat zmarła Barbara Rylska, popularna aktorka teatralna i filmowa. Kinomani uwielbiali ją m. in. za rolę żony męża, „który z zawodu jest dyrektorem” w „Poszukiwany, poszukiwana”. Ceniono ją za nowe wersje klasycznych piosenek.
„Babygirl” Haliny Reijn i „Kiedy nadchodzi jesień” Francois Ozona to dwa filmy skrajnie różne. Co je łączy? Tolerancja i brak moralizatorskiego tonu.
Nienawiść jest dziś wszędzie. Politycy coraz częściej dzięki niej wygrywają, nie licząc się z ceną, jaką płacą za to społeczeństwa – mówi wybitny dokumentalista Gianfranco Rosi.
„Douglas is Cancelled” to brytyjska satyra opisująca cancel culture, ale i funkcjonowanie współczesnych mediów.
Collet-Serra zjadł zęby na kinie sensacyjnym z Liamem Neesonem. Teraz zrealizował „Kontrolę bezpieczeństwa”, rzecz tyleż bezpieczną, nawiązującą do klasyki, ale przede wszystkim satysfakcjonującą.
Krytycy zrzeszeni w Kole Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polskiej sekcji międzynarodowej federacji krytyków Fipresci) przyznali swoje doroczne nagrody.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas