Lista obrazów byłej królowej Danii jest imponująca. Podobnie jak lista jej talentów

Obraz autorstwa byłej królowej Danii, Małgorzaty II, trafi na aukcję z początkiem marca. Szacuje się, że może zostać sprzedany za $11,000-$15,000. Nie jest to pierwsze dzieło monarchini, natomiast jedno z niewielu dostępnych w publicznej sprzedaży. Jakimi jeszcze osiągnięciami artystycznymi może się pochwalić matka obecnego króla Danii i czy ograniczają się one jedynie do malarstwa?

Publikacja: 07.02.2024 14:02

Królowa Małgorzata na początku roku ogłosiła abdykację. Po 52 latach panowania przekazała władzę swo

Królowa Małgorzata na początku roku ogłosiła abdykację. Po 52 latach panowania przekazała władzę swojemu synowi Fryderykowi X.

Foto: East News

Osobisty prezent od królowej

Z opublikowanego oświadczenia kopenhaskiego domu aukcyjnego Bruun Rasmussen wynika, że prace 83-letniej byłej monarchini można oglądać na różnych wystawach, natomiast możliwość zakupu jednego z jej obrazów zdarza się rzadko.

Czytaj więcej

Hiszpańska księżniczka Eleonora nagrodziła Meryl Streep

Obraz pochodzi z 1988 roku i to właśnie wtedy ówczesna królowa Danii zaczęła oficjalnie prezentować swoje dzieła na wystawach. W prezencie od królowej otrzymał go ówczesny marszałek dworu Hans Sølvhøj (1919–1989) – Lista obrazów byłej monarchini jest imponująca – przyznaje Niels Boe-Hauggaard, przedstawiciel domu aukcyjnego Bruun Rasmussen, kierownik katedry sztuki współczesnej – Natomiast możliwość zakupu tych dzieł stanowi prawdziwą rzadkość. Jedynie kilka obrazów zostało dotychczas wystawionych na sprzedaż i dzieje się to tylko dlatego, że pochodzą one z prywatnych kolekcji osób, które znały lub znają królową osobiście – tłumaczy.

Obraz został wykonany techniką akrylu na płótnie i przedstawia motywy nawiązujące do widoków przyrody – Królowa najwyraźniej czerpała inspirację ze świata natury, przedstawiając go na swój własny sposób. To bardzo personalny, artystyczny wszechświat – dodaje Boe-Hauggaard.

Czytaj więcej

Księżna Catherine wróciła do domu po 11 dniach od tajemniczej operacji

Czas na sztukę

Według informacji podanych przez pałac Kongehuset, była monarchini od dzieciństwa interesowała się sztuką i wykazywała zdolności w tym zakresie – Te zainteresowania pozostały do dziś i Jej Wysokość traktuje działalność artystyczną jako jeden z priorytetów, przeznaczając konkretny dzień w tygodniu na tworzenie obrazów – podaje cytowany przez CNN przedstawiciel duńskiego pałacu królewskiego.

Działalność artystyczna byłej królowej Danii przybrała na sile w 1970 roku, kiedy monarchini samodzielnie zaprojektowała oficjalną pieczęć świąteczną i od tego czasu angażowała się w kolejne projekty, które pozwoliły rozwijać jej talent – Królowa Małgorzata nieustannie angażuje się w różnorodne dziedziny artystyczne, takie jak malarstwo, akwarela, wycinanie découpage, hafty, tkaniny dekoracyjne oraz projektowanie scenografii i kostiumów, między innymi do przedstawień baletowych i filmów – dodaje reprezentant pałacu Kongehuset.

Świat filmowy

Swoim artystycznym zdolnościom była królowa Danii daje wyraz nie tylko na płótnie. We współpracy z wielokrotnie nagradzanym reżyserem Bille August’em, zaprojektowała ponad 50 kostiumów do filmu Ehrengard: The Art of Seduction dostępnego na jednej z wiodących platform streamingowych – To była bardzo owocna współpraca – wspomina reżyser w rozmowie z magazynem Variety – Królowa ma wspaniale poczucie humoru. Podziwiam jej kreatywność, ale i oddanie pracy przy tak wielu innych obowiązkach. Poświęciła naprawdę sporo swojego wolnego czasu, aby zaprojektować kostiumy. Była też zaangażowana w redagowanie scenariusza, a nawet w castingi, wykonując wszystkie te zadania nieodpłatnie. Zdarzało nam się mieć odmienne zdanie w niektórych kwestach, co również bardzo sobie cenię, ponieważ każdorazowo owocowało to nowymi, świeżymi pomysłami – wymienia.

Królowa Małgorzata z początkiem bieżącego roku ogłosiła abdykację, po 52 latach panowania przekazała władzę swojemu synowi Fryderykowi X. Być może dzięki temu zyska więcej czasu na kolejne artystyczne działania?

Źródła:

https://www.voguescandinavia.com/

https://variety.com/2024/

https://edition.cnn.com/2024

Osobisty prezent od królowej

Z opublikowanego oświadczenia kopenhaskiego domu aukcyjnego Bruun Rasmussen wynika, że prace 83-letniej byłej monarchini można oglądać na różnych wystawach, natomiast możliwość zakupu jednego z jej obrazów zdarza się rzadko.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Wyjątkowa wystawa zdjęć w Łodzi. Ich autorka Wiktoria Bosc: Intryguje mnie przemijanie
Kultura
Czas na zdominowane przez mężczyzn "amatorki". Unikatowa wystawa w Wielkiej Brytanii
Kultura
Noc Muzeów 2024. Wiceprezydentka Warszawy poleca miejsca związane z niezwykłymi kobietami
Kultura
Sasha Waltz. Choreografka, która rozbiera tancerzy, debiutuje w Polsce
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Kultura
Artystki na schodach do sławy: czy rzeczywiście Cannes nie kocha kobiet?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży