Najsłynniejsze kadry księżnej Diany w jednym miejscu. Wystawa w Londynie, którą warto odwiedzić

Zdjęcie samotnej księżnej Diany na tle Taj Mahal czy fotografia upamiętniająca jej wizytę w pakistańskim szpitalu – takie pamiątki można oglądać na londyńskiej wystawie. O historii ikonicznych kadrów opowiadają królewscy fotografowie.

Publikacja: 27.06.2024 10:00

Księżna Diana w sukience nazwanej "revenge dress", 29 czerwca 1994 r.

Księżna Diana w sukience nazwanej "revenge dress", 29 czerwca 1994 r.

Foto: PAP/PA

„Piękne opowieści przedstawione na zdjęciach!”, „Zachwyciły mnie historie przekazane przez fotografa i jego rodzinę. Prawdziwie poruszające przeżycie!” – tak uczestnicy wystawy „Princess Diana: Accredited Access” opisywali wrażenia po obejrzeniu fotografii zgromadzonych w londyńskim Dockside Vaults i opatrzonych komentarzem fotografa Anwara Husseina oraz synów, którzy przejęli po nim schedę. Jakimi wspomnieniami podzielili się autorzy zdjęć i do kiedy można oglądać wystawę?

Nie możesz robić zdjęć rodzinie królewskiej

Wśród 75 zdjęć dostępnych na wystawie znajdują się zarówno te najpopularniejsze, publikowane na łamach prasy kilka dekad temu, jak i wcześniej niedostępne dla oglądających, a powstałe w trakcie wieloletniej współpracy księżnej Diany z fotografem Anwarem Husseinem. Miał on możliwość uwieczniania najważniejszych momentów w życiu „królowej ludzkich serc”, odkąd pojawiła się ona u boku przyszłego męża, wówczas jeszcze księcia, a obecnie króla Wielkiej Brytanii.

W dniu otwarcia wystawy 85-letniemu fotografowi towarzyszyli dwaj jego synowie: Samir i Zak, którzy kontynuują dzieło ojca, uwieczniając na zdjęciach młodszych przedstawicieli brytyjskiej rodziny królewskiej. – W przeszłości zajmowałem się rock and rollem, a do zdjęć pozowali mi między innymi Bob Marley, Elton John, The Beatles – wspomina senior. – Zewsząd słyszałem, że nie można fotografować przedstawicieli rodziny królewskiej. Zastanawiałem się, dlaczego i bardzo chciałem to zmienić, ponieważ show business w pewnym momencie wydał mi się męczący – wyznał.

Czytaj więcej

Pierwszy kontrakt zawodowy księżnej Diany idzie pod młotek. Praca marzeń?

Od koncertów Queen po koronację

Towarzyszenie rodzinie królewskiej podczas najważniejszych ceremonii przekształciło się w stałe zajęcie i choć w kolekcji pochodzącego z Tanzanii fotografa znajdują się ujęcia z koncertów grupy Queen, Davida Bowie’go, Tiny Turner, Michela Jacksona czy Donny Summer, to właśnie fotografiom przedstawicieli rodu Windsorów poświęcił w swojej pracy zawodowej najwięcej czasu. Królowa Elżbieta II, Królowa Matka, księżniczka Anna i książę Karol wielokrotnie umieszczali zdjęcia autorstwa ulubionego fotografa na rozsyłanych przez siebie kartkach świątecznych.

Wśród niezliczonych fotografii wykonanych przez kilka dekad owocnej współpracy z rodziną królewską znajdują się te pochodzące z koronacji obecnego monarchy, jego ślubu z królową Kamilą, ale i licznych wizyt zagranicznych jeszcze z czasów, gdy na tronie zasiadała jego matka. Na zdjęciach można obejrzeć też młodszych przedstawicieli rodziny królewskiej: kilkuletniego księcia Harry’ego samotnie stojącego na balkonie pałacu Buckingham w 1989 roku, czy obchodzącego swoje pierwsze urodziny, obecnego następcę tronu, księcia Williama.

Zachwycająca i ponadczasowa

W archiwum Anwara Husseina szczególne miejsce zajmują jednak liczne fotografie księżnej Diany, wykonywane zarówno podczas oficjalnych uroczystości, jak i w trakcie zabaw z najbliższymi czy samotnych spacerów w najpiękniejszych miejscach świata. – Diana na każdym zdjęciu prezentuje się równie okazale, jej uroda była zachwycająca i ponadczasowa – pisał na swoim profilu społecznościowym 1 lipca 2022 roku, czyli w dniu, w którym księżna obchodziłaby swoje 61. urodziny.

Mimo zachwycających kadrów w pięknych kreacjach i efektownej biżuterii oraz w towarzystwie znakomitych muzyków, laureatów nagród czy aktorów, 85-latek wskazuje na zdjęcie, które księżna Diana ceniła sobie najbardziej. Powstało ono podczas wizyty w pakistańskim szpitalu w 1996 roku, gdy ówczesna żona księcia Karola wzięła w objęcia cierpiącego na nowotwór chłopca. – Był niewidomy, bardzo słaby i kilka dni później zmarł, co bardzo dotknęło Dianę. Ten gest i jej zachowanie podczas wizyty w tamtejszym szpitalu świadczą o tym, jak dobrą była osobą – wspomina autor pamiętnej fotografii.

Czytaj więcej

Nieznane zdjęcia brytyjskiej rodziny królewskiej trafiły na wystawę. Wyjątkowe kadry

Ławka Lady Di

Na dostępnej do 2 września wystawie nie mogło zabraknąć ikonicznej fotografii wykonanej 29 czerwca 1994 roku, po tym jak książę Karol przyznał w programie telewizyjnym, że dopuścił się zdrad małżeńskich. Eksponująca ramiona i nogi księżnej czarna suknia zaprezentowana podczas przyjęcia „Vanity Fair” przeszła do historii jako „revenge dress”, a uwieczniony na zdjęciu uśmiech „lady Di” nie pozostawiał wątpliwości co do tego, jak przyjęła przekazane przez ówczesnego męża informacje. – Nikt nie spodziewał się, że Diana w tym dniu pojawi się publicznie – wspomina fotograf. – Tymczasem nie tylko wyszła z domu, ale zaprezentowała się znakomicie, a jej obecność na przyjęciu stanowiła jednoznaczny komunikat: „nie zamierzam się ukrywać” – dodaje autor ujęcia.

Zwiedzający doceniają też zdjęcie wykonane na tle Taj Mahal w 1992 roku, na którym widać księżną w czerwono-purpurowym komplecie od Catherine Walker. – Książę Karol miał w tym dniu inne zobowiązania, więc jego żona wybrała się na spacer w pojedynkę. W ulubionym miejscu zakochanych pozowała samotnie. Krótko po tej wizycie para ogłosiła separację – wspomina fotograf.

Syn Anwara Husseina, Zak, wyruszył do Taj Mahal 24 lata później, towarzysząc księciowi Williamowi i księżnej Kate w ich siedmiodniowej podróży do Indii. W miejscu zwanym „ławką Lady Di”, małżonkowie zasiedli wspólnie, uśmiechając się do zdjęcia, tak bardzo odległego od tego, wykonanego przed laty.

Źródła:
https://edition.cnn.com/
https://princessdianaexhibit.com/london

„Piękne opowieści przedstawione na zdjęciach!”, „Zachwyciły mnie historie przekazane przez fotografa i jego rodzinę. Prawdziwie poruszające przeżycie!” – tak uczestnicy wystawy „Princess Diana: Accredited Access” opisywali wrażenia po obejrzeniu fotografii zgromadzonych w londyńskim Dockside Vaults i opatrzonych komentarzem fotografa Anwara Husseina oraz synów, którzy przejęli po nim schedę. Jakimi wspomnieniami podzielili się autorzy zdjęć i do kiedy można oglądać wystawę?

Nie możesz robić zdjęć rodzinie królewskiej

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Pierwsza w historii kobieta prezesem największej niemieckiej instytucji kulturalnej
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Film
Nowa odsłona "Emmanuelle". Klasykę zmysłowego filmu realizują kobiety
Kultura
Pierwsza w historii nagroda dla kobiecej literatury faktu. W tle pomyłka
Kultura
Wyjątkowa wystawa zdjęć w Łodzi. Ich autorka Wiktoria Bosc: Intryguje mnie przemijanie
Kultura
Czas na zdominowane przez mężczyzn "amatorki". Unikatowa wystawa w Wielkiej Brytanii