Nita Ambani, miliarderka z Indii: Młode kobiety w naszym kraju rozbijają szklany sufit w drobny mak

Nita Ambani po kilkuletniej działalności filantropijnej właśnie staje na czele giganta medialnego wartego 8,5 miliarda dolarów, zostając tym samym najbardziej wpływową kobietą w świecie medialnym Indii. Kim jest 60-letnia miliarderka, jakie ma doświadczenie zawodowe i co łączy ją ze światem sportu?

Publikacja: 05.03.2024 12:20

Nita Ambani stała się najpotężniejszą kobietą w hinduskim sektorze medialno-rozrywkowym.

Nita Ambani stała się najpotężniejszą kobietą w hinduskim sektorze medialno-rozrywkowym.

Foto: East News

Z zarządu do fundacji

W wyniku fuzji Viacom 18 Media Private Limited oraz Walt Disney Company i Reliance Industries Limited (RIL), w Indiach powstanie prawdziwe imperium medialne, którego wartość szacuje się na 8,5 miliarda dolarów. Jako żona miliardera Mukesha Ambaniego, który jest właścicielem Reliance Industries Limited, Nita Ambani stanie na czele przedsiębiorstwa. W charakterze wiceprezesa firmy towarzyszyć jej będzie Uday Shankar, były prezes Disney Asia Pacific, który udzieli strategicznego wsparcia w dalszym rozwoju firmy. Fuzja Disney-Reliance ma być sfinalizowana z końcem bieżącego lub na początku przyszłego roku.

Nita Ambani ponad 10 lat temu jako pierwsza kobieta w Reliance Industries objęła stanowisko przewodniczącej zarządu. W ubiegłym roku zrezygnowała z tej funkcji, skupiając się na pracy w fundacji Reliance, której celem jest działalność filantropijna, a także ułatwianie dostępu do sztuki i sportu dla młodzieży, jak również pomoc finansowa dla osób z małych miejscowości czy marginalizowanych grup społecznych. Zgodnie z informacją dostępną na stronie internetowej fundacji, dzięki zgromadzonym środkom udało się dotychczas pomóc 72 milionom osób w Indiach zamieszkującym w sumie ponad 55 tysięcy wiosek i miast na terenie całego kraju.

Czytaj więcej

Najbogatsza Czeszka Renáta Kellnerová. Świetnie prowadzi biznesową schedę po tragicznie zmarłym mężu

Her Circle

Założycielka i przewodnicząca fundacji skupia się w swej działalności również na prawach kobiet. Założona przez nią platforma internetowa Her Circle promuje kulturę inkluzywności i szeroko pojętej akceptacji niezależnie od wyglądu, wieku, wyznania, narodowości czy orientacji seksualnej. Ponad 310-milionowe zasięgi czynią Her Circle najbardziej popularną tego typu aplikacją w Indiach.

W ramach fundacji Reliance wspierane są też liczne inicjatywy sportowe: Nita Ambani stoi na czele Mumbai Indians – popularnej w Indiach drużyny krykieta wchodzącej w skład Indian Premier League (IPL). Jest założycielką Football Sports Development Limited, która uruchomiła Indian Super League, jak również przewodniczącą inicjatywy dla dzieci Education and Sports for All. Jako pierwsza kobieta w Indiach została mianowana członkinią Komitetu Europejskiego oraz honorowym członkiem zarządu Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Założony przez fundację szpital zapewnia pomoc medyczną na poziomie dostępnym finansowo dla mieszkańców Indii. W 2016 roku Forbes umieścił Nitę Ambani na liście 50 najbardziej wpływowych kobiet w Azji.

Czytaj więcej

Najbogatszy człowiek w Azji żeni syna. Na przyjęciu rozpoczynającym celebrację wystąpiła Rihanna

Sztuka na czterech piętrach

Na sporcie oraz działalności charytatywnej nie kończą się zainteresowania wszechstronnej filantorpki. W marcu ubiegłego roku założyła Nita Mukesh Ambani Cultural Centre (NMACC) w Mumbaju – czteropiętrowe, mieszczące się na powierzchni 1500 m2 centrum sztuki z kilkoma teatrami, scenami oraz przestrzeniami na wystawy i spotkania artystyczne – Nasze Centrum Kulturalne ma na celu promowanie niezwykle różnorodnej sztuki hinduskiej – jak mozna przeczytać na stronie internetowej NMACC – Mam nadzieję, że dostępne tutaj przestrzenie zainspirują artystów, a także staną się miejscem spotkań dla społeczności z całych Indii i świata – dodaje Nita Ambani w cytowanym wpisie.

Jako mama córki i dwóch synów, Ambani podkreśla, że nigdy nie ograniczała swoich dzieci w realizacji ich marzeń – Cokolwiek mogą zrobić moi synowie, jest możliwe również dla mojej córki – wyznała w jednym z wywiadów dla hinduskiej stacji telewizyjnej – Młode kobiety w naszym kraju rozbijają szklany sufit w drobny mak, więc jeśli tylko damy im możliwość, będą błyszczeć – dodaje, zaznaczając też, jak ważne jest wyrównanie płac kobiet i mężczyzn w świecie wielkich korporacji.

750 milionów widzów

Według danych EY, reprezentacja kobiet w zarządach największych 500 firm w Indiach znacznie wzrosła w ciągu minionych kilku lat: podczas gdy w 2017 roku 69% firm spośród 500 największych hinduskich spółek zatrudniało co najmniej jedną kobietę w radzie nadzorczej, w 2022 roku ten wskaźnik wzrósł aż do 95%.

Obemując nowe stanowisko, Nita Ambani staje się najpotężniejszą kobietą w hinduskim sektorze medialno-rozrywkowym. Szacuje się, że konglomerat powstały z połączenia Viacom 18 Media Private Limited oraz Walt Disney Company i Reliance Industries Limited, zgromadzi widownię rzędu 750 milionów widzów. Jeśli zatem mowa o rozbijaniu szklanego sufitu, to charyzmatyczna pani prezes z całą pewnością ma w tej kwestii imponujące doświadczenie.

Źródła:

https://reliancefoundation.org/

https://www.hercircle.in/

https://nmacc.com/

Ludzie
Grażyna Torbicka wspomina Jerzego Stuhra: Nigdy nie doklejał wąsów
Ludzie
"Był hojny". Aktorka Dominika Bednarczyk-Krzyżowska o nieznanym obliczu Jerzego Stuhra
Ludzie
Dotkliwy cios dla Chiary Ferragni. Zapłaci ponad milion euro kary za nadużycia w reklamie
Ludzie
Kim jest Ines de Ramon, nowa partnerka Brada Pitta?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Ludzie
Księżna Kate pojawi się na Wimbledonie? Trwają ustalenia
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą